Na której dystrybucji KDE Plasma

Dystrybucję dobieraj pod kątem softu jakiego chcesz używać. Niestety w przypadku Manjaro dla pakietów znajdujących się w archowym repozytorium AUR trzeba będzie pogłówkować z instalacją, a czasem może być wręcz niemożliwa.

Zmiana kernela to przydatna sprawa, ale dla kogoś kto albo testuje oprogramowanie albo musi korzystać z określonego kernela z jakiegoś tam mniej lub bardziej dziwnego powodu. Dla większości użytkowników dystrybucji ciągłych jest to zbędny bajer, który może wygenerować dodatkowe problemy przerastające możliwości naprawcze przeciętnego użytkownika.

1 polubienie

Jeszcze nigdy nowy lub eksperymentalny kernel, czy custom kernel nie spowodował u mnie awarii takiej, że nie można uruchomić systemu ze starszego kernela.

A przydać się czasami przydaje. Głównie w kontekście sterowników, gdzie b. rzadko, ale przy nowym kernelu jakiś potrafi nie działać jak powinien. (miałem tak z kamerą Logitecha np.)
Problemy głównie generowane są w takim przypadku już podczas użytkowania systemu.
Nie jest to nic, czego łatwo nie można “cofnąć”, a szczególnie pod Manjaro, gdzie dodatkowo jest zrobiony wrapper dla “zielonych” - mhwd-kernel.
Swego czasu testowałem swojego shell exploit’a to miałem bodajże 8 kerneli zainstalowanych nie było problemów z tego wynikających.

I tu mam pytanie. Która dystrybucja zawiera więcej wewnętrznych pakietów w swoim repozytorium? OpenSUSE Leap czy Manjaro? Nie mogę znaleźć takiej informacji, tak dla ciekawości.
I przy okazji, Manrajo to te samo repozytorium co Arch?

A co do Plasmy. Tak jak podpowiedział @Domker
https://userbase.kde.org/Welcome_to_KDE_UserBase/pl
I nie trzeba zadawać pytań dot. Plasmy. Wszystko idealnie i łopatologicznie omówione.
Lektura na kilka godzin i z Plasmą się wymiata, każde środowisko graficzne :slight_smile:

Manjaro KDE jest lepsze od openSUSE, łatwiejsza konfiguracja z dostępem do AUR :wink:
RPM to ZUO :wink: :grin:

1 polubienie

No ja jestem bardziej za Manjaro jak openSuse. Jedno i drugi super. Ale w Arch Linux więcej wariatów i to mi pasuje ;p
A przy okazji, Manjaro odpala mi się w 6 sekund (edit, w 7s), a openSuse w 11 :smile: (klik od potwierdzenia Linuks a Win i czas do logowania, SSD)
A już jak przy tym, zamknięcie systemu w openSuse 15s, Manjaro 14s, ok, ale Winda 11s :slight_smile:
(klik zamknij system do zgaśnięcia diody w laptopie)

Odnośnie ilości pakietów to nie mam pojęcia, nigdy sobie tym głowy nie zawracam. Mnie interesuje tylko czy działa mój “żelazny” zestaw do pracy i tyle.
Manjaro ma własne repozytoria. Łatwy Arch dla leniwych to Antergos.

Niestety pod koniec instalacji Antergos nie kończy, w sumie to w momencie kiedy wszystko jest zainstalowane, co to może być?

1 polubienie

A jakie w Neonie można napotkać błędy? Z ciekawości zainstalowałem i Plasma chodzi idealnie. Najszybciej jak ze wszystkich dystrybucji. Start systemu i zamknięcie 7s. Wszystko chodzi dosłownie błyskawicznie. Neon oparty na Ubuntu to i duża społeczność pl.
PS. No i Plasma na ten moment wersja 5.10.5 i stała aktualizacja.

wystarczy poszukać po frazie “kde neon bugs” nie będę opisywać dokładnie, bo ma to pokrycie z informacjami dostępnymi w internecie na ten temat.
Poużywaj dłużej to na pewno znajdziesz to i owo.

Nie wiem. Przejrzyj forum https://forum.antergos.com i jak nie ma rozwiązania to zgłoś błąd. Po zgłoszeniu błędu możesz np. zaczekać na odświeżone ISO systemu. Niedawno były konfliktujące pliki KDE i może to jest powodem, choć trudno wyrokować.

U mnie Antergos z Plazmą działa niemal idealnie od ponad dwóch tygodni na laptopie. Dlatego dałem sobie spokój z OpenMandrivą, z którą im głębiej w las tym więcej było zabawy (braki w repo i dużo niższa responsywność względem Antergosa).

KDE Neon? - zabiłem w dwa tygodnie. Spoza repo dostał tylko świeże LO, SoftMaker Office oraz DraftSighta i zaczął się sypać po własnych aktualizacjach. Nie zgłaszał błędów i zaczął z czasem działać wolniej, następnie po kolejnych aktualizacjach coś przestawało działać aż do odmowy aktualizacji systemu i problemów ze startem (pętla). Zgadzam się, że bezpośrednio po instalacji działał jak burza, ale kto na gołym systemie siedzi? Gdyby Neon był taki dobry to Kubuntu już by nie istniało, a tak nie jest. Dla mnie Neon to demówka Plazmy, a nie realne distro do roboty.

Neon siedzi u mnie na jednym lapku od przedwczoraj, to nic złego nie mogę powiedzieć, a wręcz przeciwnie :wink: KDE to potężny team to chyba swoją dystrybucję Linuksa mają na szczególnej uwadze i trosce. Biorąc pod uwagę jakim wielkim ich projektem jest Plasma. Dziś była aktualizacja jakaś, coś czuję że dość często są.
Wziąłem tę "User Edition"
https://neon.kde.org/download

Nikt Ci nie broni testować/używać. Ja tylko opisałem swoje doświadczenie z tym distro.
A użytkownikiem różnych dystrybucji jestem od wielu lat.
Tak poza tym mam Archa “skrojonego” pod siebie i nic jak na razie mi więcej nie potrzeba :wink:

Dość ciekawie to zabrzmiało.
No bo Ubuntu + KDE to Kubuntu.
A KDE + Ubuntu to Neon.
Mogą być jakieś strategie w doskonałości distro?

Edit. To czy równie dobrze można by było powiedzieć, że Mint KDE też mogłoby nie istnieć, jak jest Kubuntu?

Są wątki że są były różne jakieś trudności, bez sensu że na starcie w instalacji :frowning:

Też chcem, a nie mogem :wink: Bo Cnchi nie kończy instalacji wariat. Bliżej jest mi droga Arch jak Debian. Manjaro jest, ale chce jeszcze Antergosa.
I jak już wybiorę Antergos vs. Manjaro to zdecyduję czy nie openSuse.
To wszystko oczywiście z KDE.

Edit. Wszędzie Plasma 5.8, a w Neonie 5.10 ;p

W kwestii KDE Neon vs Kubuntu chodziło mi o dystrybucję, która uzyska miażdżącą przewagę w ilości zadowolonych użytkowników. Z tym nieistnieniem to była przenośnia.
Jeśli Antergos nie chce się zainstalować, spróbuj uruchomić komputer z pendrivem, na którym będzie program GParted. Przygotuj pod tym programem partycje dla Antergosa, następnie zrestartuj komputer i dopiero wtedy uruchom właściwą instalkę.

I jak już wybiorę Antergos vs. Manjaro to zdecyduję czy nie openSuse.

Zabierasz się do wyboru dystrybucji bez jakiegokolwiek planu. Sensu w tym nie widać żadnego.

Wszędzie Plasma 5.8, a w Neonie 5.10 ;p

No Antergos zainstalował się, po tej aktualizacji Plasmy na 5.11.
Cóż można chcieć więcej, być tak najbliżej Arch Linux i ze świeżutką Plasmą w 10 min :wink:
PS. A już sobie wykombinowałem, aby nabyć jakiegoś lapka starego (może jakiegoś thinkpada dla uroku) i na nim stawiać Arch Linux. Tak pomału i po trochu, do Bożego Narodzenia może będzie, a jak nie to cała zima… :slight_smile:

Siema najlepiej kde chodzilo mi na Arch Linuxie czystym jak bajka Antergos moze alternatywa bedzie lepiej dopracowany Manjaro
Obecnie siedzie sobie na debianie tylko ze wzgledow na lepsze narzedzia serwerowe :slight_smile: pozdrawiam

Manjaro FTW

Mógłbyś powiedzieć coś więcej o tym Baloo? Obecnie mam zainstalowane KDE domyślnie na Antergosie i może wstyd się przyznać, ale nie jestem pewien czy to mi działa w tle czy też nie. Sprawdziłem sobie w tym szarym słoneczku w dolnym, prawym rogu (rozumiem, że to jakiś manager pakietów) i mam to zainstalowane plus nawet jakieś widgety.

W ogóle, gdzieś czytałem że niby Antergos to tylko czysty Arch plus manager instalacji samego systemu plus GUI, które można, ale nie trzeba sobie wybrać i parę sugerowanych programów na start, których też nie trzeba instalować. Ciekawi mnie czy to prawda, bo prędkość KDE w tej chwili nie jest dla mnie oszałamiająca i jestem ciekaw czy instalując Plasmę na czystym Archu cokolwiek by to poprawiło.

No i ostatnie, może by tak zasugerować administracji założenie przyklejonych wątków w temacie Linux dotyczących najpopularniejszych środowisk graficznych, bo co do Plasmy mam oprócz tego co powiedziałem przynajmniej dwa pytania. Po pierwsze: co w ogóle zalecacie żeby przyspieszyć pracę systemu i start komputera, i co zrobić żeby jak w Windowsie mieć poszeregowane domyślnie ikony wg typu i dopiero potem wg nazw? Tzn wiem jak zrobić żeby sobie je poszeregować w ten sposób, ale nie jestem pewien co zrobić, żeby to były ustawienia domyślne powracające po każdym otwarciu Dolphina.

Odnośnie Baloo - konsolka:
balooctl status
Jak chcesz wyłączyć całkowicie to:
balooctl disable
Proste jak barszcz.

Odnośnie przyspieszenia. Zaopatrz się w dysk SSD na system, a odczujesz wyraźną różnicę. U mnie Arch z KDE śmiga jak szalony.

Pod Dolphinem Ctrl+Shift+, (przecinek) > Ogólne > “Użyj wspólnych właściwości widoku dla wszystkich katalogów” (jeżeli chcesz tak dla wszystkich katalogów)
Potem Obsługa > “Dostosuj właściwości widoku” i tam sobie zmieniasz, żeby zapamiętało.

1 polubienie

Nie no, ja Ci jestem wdzięczny bardzo za pomoc w partycjonowaniu kolego, ale akurat tutaj chodziło mi o mniej oczywiste rozwiązania. Dysk SSD chyba przyspieszy każdy system, ale szukam głównie tego co można by przestawić w opcjach i jakie zbędne bajery wyłączyć. Tak, wiem to co dla mnie zbędne (przywracanie sesji po starcie systemu np.) dla kogoś innego może być bardzo użyteczne. No ale jednak…

Co do ustawień w Dolphinie, dzięki. :wink: