Nadmierne użycie procesora

Witam!

Ostatnio zauważylem że kiedy uruchamiam niektóre aplikacje to użycie procesora skacze mi do niebotycznych 100% ostatnio uruchomiłem starszą gre i komputer mi się zresetował najbardziej dziwi mnie to że najwięcej procka zjada mi Opera (A szczególnie podczas ładowania stron-nieraz 100%), poza nią mam zawsze otwarte trzy inne aplikacje ale one są bardzo “lekkie”.Bardzo bym prosił o jakąś porade bo poprostu nieznam się na tego typu problemach a staje się to uciązliwe ponieważ opóżnia mi to nawet ładowanie stron.

Mój procesor to “Intel Pentium 4 630, 3000 MHz (15 x 200)”

Ile masz pamięci RAM? Być może trzeba dokupić jedną kość.

Mam 2 Gb.

naex , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie, używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038

Hej,

A co w tym takiego niebotycznego, że procesor został wykorzystany w 100%. Przecież od tego jest, by był wykorzystywany. Procesor, który posiadasz, wyposażony jest w jeden tylko rdzeń, więc wszystkie operacje wykonywane są właśnie na nim. Każda przeglądarka - również opera - renderuje grafikę, co może obciążać procesor. Do tego dochodzi antywirus i inne procesy działające w tle. Zupełnie normalne zachowanie.

Być może procesor się przegrzewa. Warto by sprawdzić jego temperaturę w czasie pełnego obciążenia. Można posłużyć się do tego programem HWiNFO32 - zakładka Sensors.

Pozdrawiam,

Dimatheus

No tak ,ale czy to jest normalne żeby opera przy ładowaniu stron żarła 100% uzycia co sprawia że przy internecie 20Mb strony niektóre ładują się 5-6 sek? I po drugie czy przyczyną tego może być brak jakiś sterowników?

Hej,

Jeśli strony są mocno naładowane grafiką, apletami Javy czy elementami Flash’owymi, to niestety może tak być. Tym bardziej że posiadasz procesor jednordzeniowy, który swoją premierę miał w 2005 roku, czyli sporo czasu temu.

Sam sprawdź w menadżerze zadań, czy Opera zabiera większość czasu procesora.

Po części może być. Dlatego zajrzyj do menadżera urządzeń i sprawdź, czy któreś z urządzeń nie ma przy sobie wykrzyknika bądź pytajnika. Na pewno warto zainstalować sterowniki do chipsetu płyty głównej, jeśli takich nie posiadasz, bowiem posiadając odpowiednią płytę można aktywować Hyper-Threading, który może delikatnie zwiększyć wydajność procesora. :slight_smile:

Ewentualnie warto może przeskanować komputer w poszukiwaniu szkodliwego oprogramowania?

Pozdrawiam,

Dimatheus