Nadmierne użycie procesora

(Movie Man X) #1

Witam!

Ostatnio zauważylem że kiedy uruchamiam niektóre aplikacje to użycie procesora skacze mi do niebotycznych 100% ostatnio uruchomiłem starszą gre i komputer mi się zresetował najbardziej dziwi mnie to że najwięcej procka zjada mi Opera (A szczególnie podczas ładowania stron-nieraz 100%), poza nią mam zawsze otwarte trzy inne aplikacje ale one są bardzo "lekkie".Bardzo bym prosił o jakąś porade bo poprostu nieznam się na tego typu problemach a staje się to uciązliwe ponieważ opóżnia mi to nawet ładowanie stron.

Mój procesor to "Intel Pentium 4 630, 3000 MHz (15 x 200)"

(Damian Grzeli) #2

Ile masz pamięci RAM? Być może trzeba dokupić jedną kość.

(Movie Man X) #3

Mam 2 Gb.

naex , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie, używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038

(Dimatheus) #5

Hej,

A co w tym takiego niebotycznego, że procesor został wykorzystany w 100%. Przecież od tego jest, by był wykorzystywany. Procesor, który posiadasz, wyposażony jest w jeden tylko rdzeń, więc wszystkie operacje wykonywane są właśnie na nim. Każda przeglądarka - również opera - renderuje grafikę, co może obciążać procesor. Do tego dochodzi antywirus i inne procesy działające w tle. Zupełnie normalne zachowanie.

Być może procesor się przegrzewa. Warto by sprawdzić jego temperaturę w czasie pełnego obciążenia. Można posłużyć się do tego programem HWiNFO32 - zakładka Sensors.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Movie Man X) #6

No tak ,ale czy to jest normalne żeby opera przy ładowaniu stron żarła 100% uzycia co sprawia że przy internecie 20Mb strony niektóre ładują się 5-6 sek? I po drugie czy przyczyną tego może być brak jakiś sterowników?

(Dimatheus) #7

Hej,

Jeśli strony są mocno naładowane grafiką, apletami Javy czy elementami Flash'owymi, to niestety może tak być. Tym bardziej że posiadasz procesor jednordzeniowy, który swoją premierę miał w 2005 roku, czyli sporo czasu temu.

Sam sprawdź w menadżerze zadań, czy Opera zabiera większość czasu procesora.

Po części może być. Dlatego zajrzyj do menadżera urządzeń i sprawdź, czy któreś z urządzeń nie ma przy sobie wykrzyknika bądź pytajnika. Na pewno warto zainstalować sterowniki do chipsetu płyty głównej, jeśli takich nie posiadasz, bowiem posiadając odpowiednią płytę można aktywować Hyper-Threading, który może delikatnie zwiększyć wydajność procesora. :slight_smile:

Ewentualnie warto może przeskanować komputer w poszukiwaniu szkodliwego oprogramowania?

Pozdrawiam,

Dimatheus