Nadrywarka dvd nie widzi płyt cd

…to kolejny problem mojego znajomego. Ma w komputerze odtwarzacz dvd i cd na podstawowy kanał IDE urządzenie główne i nagrywarkę dvd na podstwowy kanał IDE urządzenie podrzędne. I teraz tak: odtwarzarka działa poprawnie, a nadrywarka nie wiedzieć czemu widzi tylko dvd, choć wcześniej było wszystko w porządku. W kanałach IDE/ATAPI odtwarzarka paruje na DMA ultra, a jeśli chodzi o nagrywarkę to wogle nic nie pokazuje, jakby nie było tam tego urządzenia, ale w mój komputer widnieją dwa napędy optyczne. Wchodziłem do biosu, tam skolei podobna sytuacja rozpoznaje tylko odtwarzarkę. Sugerowałem mu, aby zaniósł sprzet do serwisu, aczkolwiek może spotkaliście się z podobną sytuacją?

Z góry dziękuje w imieniu kolegi i swoim :slight_smile:

Pozdrawiam!

Tak namieszałeś że nic nie wiadomo.

Wymień taśmę sygnałową na nową,40 żyłową sprawdź dokładnie podpięcie taśmy i zworki na napędach…

Czyszczenie lasera napędów wykonaj.

Bios kompa przy starcie musi widzieć napędy prawidłowo.

Ten napęd który nie pracuje, sprawdzić go na innym kompie może padł

Poczytaj.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … 712#247712

no może i zamieszałem… bo u gościa w komputerze równiez jest namieszane. Niech on to lepiej wiezie do serwisu skoro komputer jeszcze na gwarancji. Dzieki za help.

co do linku podanego przez ciebie, to we własnym kompie zmieniałem sam combo na nagrywarkę dvd i wszystko działa ok.

A jak już pisałem… u gościa wygląda na to że bios nie widzi tego urządzenia.