Nagłe restarty visty bez BS

(Cekol1) #1

od jakiegoś czasu po ok 20min gry w wiedżmina czy assasina komputer restartuje mi się bez jakiej kolwiek zacinki czy blue screena tak jakbym nacisnął reset na obudowie a dzieje się tak odkąd zrobiłem 3 czynności na raz zmieniłem antyvirus z kasperskyego na AVG zaktualizowałem sterowniki od karty graf. i zrobiłem to BCDEDIT /set IncreaseUserVa 2688 no i przestalo wywalać mi do windowsa lecz zaczęły się restarty :evil: więc zmieniłem wartośc na standardowe 2048 ale problem pozostał restarty były coraz częstsze czasami nie mogłem nawet komputera włączyć za pierwszym razem tylko musiał się parę razy zrestartować , postanowiłem więc zrestartować BIOS i teraz sytuacja wygląda tak że restarty są znacznie rzadziej ale po 20-30 min gry retart i tak następuje , co może być przyczyną restartów ?

mój sprzęt

E5200

corsair XMS 2GB

Gigabyte GA-P35-S3G

8600gt sonic+

Pentagram 430 silent force

nic nie bylo kręcone

(Cosik Ktosik) #2

XMSy (pamięci) wymagają zazwyczaj podniesienia napięć, a więc czy zrobiłeś to po resecie Biosu?

(Cekol1) #3

o kurde nie wiedziałem o tym :shock: dobra więc do roboty ,tylko jak to zrobić?gdzie się to w biosie ustawia ?

(Cosik Ktosik) #4

Najpierw podaj dokładny model pamięci.

A zmieniasz w MB Intelligent Tweaker (M.I.T)->DDR2/DDR3 OverVoltage Control.

Najpierw sprawdź na jakich napięciach pamięć działa, potem zobacz ile podaje producent, a na koniec zwiększaj napięcie.

(ProTofik) #5

temperatury komponentów? sprawdź programem Everest

(Cekol1) #6

dokładna nazwa ramów to Corsair Twin2x 675MHz Cl4-4-4-12 , kurde nie wiem jakie napięcia zaleca producen nigdzie nie mogę znaleść a w biosie przy DDR18V pisało 1,840 V to to jest to napięcie ramów??

a co do temperator to

Procesor 36 °C (97 °F)

Procesor nr 1 / rdzeń nr 1 49 °C (120 °F)

Procesor nr 1 / rdzeń nr 2 49 °C (120 °F)

Procesor graficzny 39 °C (102 °F)

Seagate ST3120022A 36 °C (97 °F)

(Cosik Ktosik) #7

Podnieś o 0.1V i sprawdź efekty.

Temperatury są dobre.

(Cekol1) #8

no więc po podniesieniu napięcia o te 0.1V chciałem sprawdzić efekty włączyłem więc assasina i po ok 10 min nastąpił restart no mówię trudno komputer uruchomił się ponownie i chciałem napisać na forum jak sytuacja wygląda ale nie zdążyłem włączyć firefoxa i nastąpił kolejny restart potem już restarty coraz szybciej następywały przy ładowaniu windowsa potem przy bootowaniu (czy jakoś tak ) no i dalej to nawet wiatraczki się nie zdążyły dobrze rozpędzić i następował reset , pomogło zresetowanie biosu jednak to nie wystarczy mi na długo bo wcześniej też sytuacja byla identyczna i pomógł reset biosu lecz jak widać nie jest on lekarstwem na ten problem , co może być wiec przyczyną , czy może być nią Vista?? chociaż system zainstalowałem dopiero 2 tyg. temu ale jeśli tak dalej pujdzie to chyba szykuje się wielki powrót XP

(dragonn) #9

Czyli rozumie że system nawet nie zaczął bootować, czyli na pewno to nie wina systemu tylko sprzętu.

Zasilacz masz dobry, temperatury też, proponuje test ram w Memtest.

(Cekol1) #10

test wykonałem dwukrotnie za pierwszym razem włączyłem test (testowałem na dwóch włączonych kopiach mem testa ) i po jakichś 20 minutach może trochę dłużej wróciłem i komp był już po restarcie , natomiast za drugim razem siedziałem przy kompie dobrą godzinę z włączonym mem testem jedna kopia doszła do 193% a druga do 210% i 0 errors bez ani jednego restartu więc chyba ram odpada co nie?? poza tym dla pewności zmieniłem system na xp ale tam było to samo i z powrotem mam viste , co to może być ??jakieś pomysły ??

(Cekol1) #11

no więc dziś się zrestartował i zaobserwowałem takie zjawisko że nie mógł się włączyć tylko był jeden obrut wiatraków i 1 piknięcie głośniczka systemowego czyli patrząc w instrukcji od płyty głuwnej to oznacza winę ramu co mam zrobić?? może ramy należy podkręcić?? bo one sż 677 mhz a płyta obsługuje tylko 800mhz i 1060 mhz .

Komputer udało się uruchomić po 30 min przerwie inaczej nie chciał wstać !!

(Silverp) #12

Używane pamięci nie znajdują się na liście QVL Gigabyta do tej płyty - zobacz:

http://www.gigabyte.eu/FileList/MemoryS ... 35-s3g.pdf

(Cekol1) #13

to czyli co nie będą dobrze współpracować ??

i to ich wina?

(Cekol1) #14

dobra to jakie polecacie ramy na tą płytę żeby dobrze działały ???

(dragonn) #15

Hmmm... to może być wina ramów bo chyba mają wymuszone 800Mhz, proponuję zwiększyć opóźnienia ramu, tylko nie wiem gdzie to jest w BIOS-ien niech ktoś inny powie.

(Cekol1) #16

opużnienia ramu ?czyli to chodzi o te CL 4-4-4-15 tak?? i je zwiększyć i powinno być dobrze ??

(dragonn) #17

cwaniak , tak o to chodzi, spróbuj zwiększyć, na pewno nie zaszkodzi, co najwyżej zresetujesz BIOS, ten pomysł wziąłem stąd że jak się robi OC proca a RAM już nie chce iść to zwiększa się opóźnienia i napięcie RAM-u.