Nagłe skoki temp. procesora

(Huebert) #1

Witam. Mam procesor Celeron 2600, występują dziwne skoki temperatury. Komputer wyłączał się po kilku godzinach chodzenia więc postanowiłem go przeczyścić i przy okazji wymienić pastę na Arctic. Jak pomyślałem tak też zrobiłem. I po złożeniu kompa włączyłem Everesta, a w nim temp. procesora: 38 stopni po sekundzie 47 po następnej sekundzie 41 po kolejnej sek. 51 - 39 - 47 - 53 - 42 itd... Pomyślałem, że może zbyt wiele tej pasty nałożyłem więc ponownie rozłożyłem radiator i zdjąłem troszkę pasty. Ale nadal skoki są takie same z tą różnicą, że temp jest o kilka stopni wyższa ale nadal co sekundę waha się o parę a czasem 10 stopni. MBM5 nie widzi płyty którą mam (Biostar) a Speedfan nie odczytuje moich czujników z wyjątkiem dysku. Co może być przyczyną takich nagłych wahań i czy możliwym jest, żeby procesor w tak szybkim czasie zmienia tak nagle temp w tą i z powrotem. Przyznam się szczerze, że zgłupiałem i już nie wiem czy się tym nie przejmować czy może robić coś dalej aby się to unormowało :?:

(Cosik Ktosik) #2

Za mało pasty może powodować taki efekt, ewentualnie źle dociśnięty radiator. Może gdzieś mocowanie słabo trzyma. Sprawdź przy otwartej obudowie, czy wentylator na procesorze chodzi. Wejdź do BIOS-u i poszukaj okna, w którym wyświetlana jest temperatura procesora. Tam poobserwuj przez parę minut.

(Huebert) #3

no właśnie nie wiem czy mocowanie radiatora(zaciski) nie jest tutaj przyczyną, przyznam, że są one co najmniej wątpliwe. Może postąpię tak, że wejdę do Biosu popatrzę na temperaturę a dopiero potem przesmaruję jeszcze raz procesor i postaram się go lepiej docisnąć.

Dziękuję

(Sk91) #4

Co do skoków odpowiedz jest prosta. Zepsuty czujnik temperatury. To jest nie możliwe. Ja na jednym rdzeniu ma 63 a na drugi 108*C ROX!

btw. zawsze po nałożeniu nowej pasy temperatura wzrasta do puki pasta się nie "wypali".

(Huebert) #5

Dziś sprawdziłem temperaturę w Biosie i faktycznie jest tak, że temperatura skacze: 47-52-44--49-41-52 i to wszystko w parę sekund i tak bez końca. Gdybym policzył średnią to wychodzi prawdopodobnie ok 47 stopni Celsjusza ale to chodzi o to aby być pewnym przyczyny i postarać się z nią uporać. Jeśli to czujnik to czy można coś z tym zrobić?

(Cosik Ktosik) #6

Czujnika nie naprawisz, a Intel z takimi awariami ma niestety problemy. Sprawdź tylko, czy cooler dobrze jest zamocowany i wszystkie zaciski dobrze siedzą.

(Huebert) #7

Myślę, że zrobię to gruntownie. Kupiłem papier ścierny(aqua), zabiorę pastę polerską, spirytus :lol: i pójdę na całość. Następnie przesmaruję procka od nowa i wówczas zacznę się martwić jeśli gdzieś przy okazji ten problem nie zniknie. Ale szczerze to sądzę, że na 70% wina leży po stronie zacisków.

Dziękuję

(Sk91) #8

Problem nie leży po stronie zacisków. Jeżeli ma sie głowę to ma się i mózg. A mądry mózg wpadnie na to że w radiator się nie rusza, skoro mówisz ze masz skoi temperatury o 2*C co sekundę to chcesz przez to powiedzieć że problem leży w zaciskach? Przeciez radiator przez sec nie odkleja się i przykleja. Gdyby był źle przymocowany to by temperatura była wysoka i jedna... a nie skokowa co sec o 1-3*C. To wina czujnika, nie masz się co przejmować. Po za tym procesor nie można moczyć płynami więc papier scierny aqua i pasta polerska odpada. Najlepiej sciągnij stara pastę żyletką (tak jak jest skrobaczka żyletkowa do glonów, nie rysuje szyby) i nałóż nową pastę. Załóż radiator i nie masz co sie przejmować skokami temperatur pokazanymi w biosie czy windowsie.

(Huebert) #9

Po pierwsze nie mam zamiaru nic robić z procesorem, po drugie myślę, że źle dociśnięty radiator może powodować to, że tylko częściowo przylega do procesora albo np. jest tam powietrze(skoki są o 5-10stopni co sekunda?).

Ale masz rację co do tego, żeby czujnikiem się nie przejmować i tak też zrobię jeśli wyeliminuję prawdopodobieństwo złego zaciśnięcia zacisków. Wyciągając go i sprawdzając to tak przy okazji wyszlifuję radiator. Pasta była zmieniana w ubiegłym tygodniu więc to nie leży wina po stronie starego silikonu (nowa to Arctic Silver).