Nagłe spadki taktowania procesora w laptopie

Witam, mam pewien problem w laptopie.

Wątpie aby oryginalny zasilacz był zbyt słaby, ale mocniejszy też mu nie zaszkodzi.

Odnośnie zwalniania procesora nie podałeś szczegółów, ale jeśli masz AMD to wcale się nie dziwie. W każdym razie problemu można upatrywać w zbyt wysokich temperaturach i następuje trottling. Ale ponieważ nie podajesz szczegółów, choćby o jaki laptop chodzi trudno coś konkretnie doradzić.

Możesz uchylić rąbka tajemnicy i powiedzieć co doprowadziło cię do takiego wniosku?

Znaczy się teraz używam zastępczego zasilacza i to na nim obserwuje takie rzeczy, na oryginalnym nie zauważałem takiego czegoś :slight_smile:

Czasy świetności AMD skończyły się na układach Athlon, gdy u intela królowały pentium 4 i późniejsze Pentium D. Wtedy proce AMD były dobre. Od czasów Core 2 Duo, jednej z najlepszych architektur CPU ostatnich lat, AMD zostało w cieniu, a z czasem już tylko goniło z zadyszką konkurencję. Obecnie AMD ma braki w wydajności jeśli chodzi o wydajność jednowątkową. Próbuje to nadrobić wrzucając wiele modułów i dorzucając do tego dość wysokie taktowania (patrz fx 8350 choćby). Niestety kuleje też efektywność energetyczna, w laptopach b. ważna kwestia. Spójrz na pobór mocy układów AMD w porównaniu z Intelem http://pclab.pl/art65154-24.html Tam gdzie intel w przypadku gierki Flash Intel zamyka się powiedzmy w okolicach 100W, AMD potrzebuje aż 60-80% więcej prądu. Podobnie jest przy większym obciążeniu. Pośrednio przekłada się to na ogólną wydajność. Procesor bardziej się grzeje i mnożniki turbo działają mniej agresywnie niż gdyby procesor był chłodniejszy/bardziej efektywny energetycznie.

Mówimy o segmencie desktopowym. A jak to wygląda w segmencie mobilnym? Wystarczy spojrzeć na jakikolwiek test mobilnych CPU, tutaj np. test AMD A10 od razu na podsumowaniu http://pclab.pl/temat/AMD.A10-7300.Kaveri.test,61097/4 Wnioski są jasne. Jest lepiej niż jeszcze do niedawna, ale mając wybór lepiej wybrać niebieskich.

Ktoś może pomyśleć, że różnice są ale nie aż tak duże. Ok, spójrz na producentów np. nettopów. Dlaczego trudno znaleźć tego typu komputer z prockiem AMD. Właśnie ze względu na niską efektywność energetyczną. Wcale nierzadkie są przypadki kiedy lapki z AMD nie potrafią długotrwale pracować pod pełnym obciążeniem z nawet fabrycznym taktowaniem (nie mówiąc o turbo) i właśnie zwalniają, aby się nie przegrzać (AMD ma także niższe limity temp od Intela). Ostatnio był na ten temat artykuł w zdaje się którymś z fachowych czasopism. Sytuacje potwierdzają wyniki finansowe http://www.dobreprogramy.pl/AMD-wciaz-pod-kreska.-Pomoc-ma-sprzedaz-dzialu-montazowotestowego-Chinczykom,News,67426.html Tego wszystkiego nie mówie jako użytkownik Intela, ale po prostu tak to wygląda. AMD obecnie kuleje, jakieś powody kierowały też decyzją rezygnacji z 20nm http://www.kitguru.net/components/cpu/anton-shilov/amd-officially-cancels-20nm-chips-takes-33-million-charge/

Zużycie prądu i temperatura to nie wszystko a cena mobilnego wielordzeniowego procesora jest o wiele tańszym wyborem niż zakup czegoś od intela. Może wydajność nie ta sama ale nie każdy gra w najnowsze gry czy jest grafikiem lub programistą a w obecnych czasach kasy coraz mniej.

Jeżeli masz nieoryginalny zasilacz to może mieć on niższe parametry niż wymagane. Sam miałem podobny problem z Intel Core i7-720QM w Thinkpadzie W510. Na dodatkowym (zastępczym) zasilaczu (120W zamiast fabrycznych 135W) procesor w momencie uruchamiania kolejnych rdzeni zmniejszał taktowanie (zaczynał mulić). Podobnie na baterii (pomogło wyłączenie wszelkiego oszczędzania energii).

Z opisu jasno nie wynika, ale domyślam się, że na pożyczonym (mocniejszym) zasilaczu problemu nie ma. Poszukaj, czy w przypadku twojego laptopa + procesora nie da się czegoś zmienić (wyłączyć oszczędzanie energii) albo zmień zasilacz.

Teraz używam zasilacza zastępczego ale nie wiem czy jest on mocniejszy niż oryginalny. Na oryginalnym było wszystko w porządku. Opisane zmiany taktowanie zauważyłem od momentu korzystania z tego zastępczego zasilacza więc mam nadzieję , że jak powrócę do oryginalnego to będzie ok znowu. 

Co do oszczędzania energii to zawsze mam włączona wysoką wydajność.

Zauważyłem, że podczas obciążenia te taktowanie spada do 1.9 Ghz (przy moim 2.0 z turbo boost do 3.1) tak jakby wtedy turbo się wyłączało. 

Nie następuje to od razu lecz po jakimś czasie. Po zamknięcie programów wydaje się, że znowu pracuje ok.

 

Zasilacz zastępczy

 - input 100-240V, 1.5A,  

  • output - 19v - 4,74A,

 - input 100-240V, 2.0A,  

  • output 19V, 3.42A

http://www.dobreprogramy.pl/OCCT,Program,Windows,28567.html

I pełny wynik testu CPU. Myślę że ok 30min wystarczy chyba że wcześniej system będzie tak niestabilny że będziesz musiał wcześniej przerwać test.

Zrobiłem test podanym programem

2016-01-13-19h36-Frequency-CPU__0.thumb.2016-01-13-19h36-Temperature-Core__0.thu2016-01-13-19h36-Temperature-Core__1.thu

W takim razie to nie powinna być wina procesora. Stawiam na dysk.

Dysk mam stosunkowo nowy i nie odczuwam, żeby wolniej pracował.

 

Proszę skorzystać z przycisku Edytuj a następnie dokonać korekty tytułu.

W przeciwnym razie temat trafi do Kosza.