Nagłe wyłączanie komputera

Witam wszystkich po dłuższej mojej nieobecności ; ) Sprawa wygląda następująco, parę dni temu chciałem zeszytem “xxx” muchę stacjonującą na biurku, zamach się udał, jednym uderzeniem w biurko unieszkodliwiłem te niewinne zwierzę, jednakże poniosłem straty, komputer w chwili uderzenia w blat wyłączył się, podobno jednej fazy nie było o czym dowiedziałem się później. Paręnaście minut pogrzebałem w skrzynce z kablami, podłączyłem ponownie PC, poddałem się, lecz następnie zmieniłem kontakt i zadziałał gdy dowiedziałem się o tej “fazie”.

Sprawa ucichła na dwa tygodnie, lecz ponownie wyłączył się, zmieniłem kabel od zasilacza na stary- zadziałał ponownie- byłem “happy”. Po paru dniach ponownie nie chciał się włączyć, zmieniłem na stary kabel- zadziałał -haha. Następnego dnia ponownie padł, zmieniłem źródło prądu na inny kontakt- działa. Sytuacja się powtarza, gdy zmienię na inny kontakt po wyłączeniu, komputer działa - dla mnie to trochę dziwne, może zasilacz szwankuję??? Mam zasilacz Be-quiet BQT E5 450W - bardzo cichy,

procek intel core2duo e4500

płyte abit

ram 2 gb ddr2

160 gb

+Gigabyte 8800GT 512MB 256bit PCI-e Zalman

Do jednego kontaktu od zawsze mam podłączone:

-PC

-Monitor LCD 23 cale

-Wieżę

Podaję tutaj screena z Speedfan’a http://imageshack.us/photo/my-images/840/napicia.jpg/

Witam

Z tego, co wiem 220V~230V to instalacja jednofazowa. Sprawdź sobie instalacje elektryczną swojego lokum. :slight_smile:

Hm, napięcia z Speedfana są ok???

Napięcia ze speedfana są przekłamane i g**no warte…

Czyli pozostaję miernik ??? Osobiście nie kupię do jednego pomiaru, ewentualnie mogę pożyczyć. Koło mnie przebiega linia wysokiego napięcia, wczoraj przywieźli nowy słup aby poprowadzić zasilanie do nowo powstałego osiedla, może coś w tym być (czytaj: za dużo osób pobiera prąd z tego samego źródła, dlatego będzie nowy transformator) -ot taka moja filozofia…

A ja bym się jeszcze przyjżał płycie głównej. Napisz jaki model, kiedy kupiona, najlepiej zamieść zdjęcie.

Do tego zresetuj bios i wymień baterię biosu.

Można jeszcze wszystko odpiąć i podpiąć na płycie (włącznie z procesorem i pamięcią).

Posiadam płytę dokładnie Abit IP35-E http://img.hexus.net/v2/navin/HEXUS.cor … -E-Big.jpg . Czy może ktoś mi podpowie w którym miejscu znajduję się bateria od biosu??

To jest ta koło radiatora znajdującego się obok gniazd pamięci… Moim zdaniem skoro komp się wyłącza, to masz walnięty zasilacz, albo masz np. gdzieś zwarcie. Sugeruję rozebrać komputer do zera łącznie z demontaem mobo i przyjrzeć się dokładnie, czy gdzieś coś się nie zwiera oraz wymienić zasdilacz na inny. Reakcja na zmianę gniazdka jest banalna-po prostu puszcza zabezpieczenie zasilacza, które odcięło zasilanie, ponieważ właśnie zasilacz jest tak skonstrowany, że jak jest np. zwarcie, to zasilacz wyłącza kompa i nie pozwala na załączenie do póki nie odłączy się zasilacza od sieci i nie podłączy ponownie. Wtedy jeżeli wszystko jest ok komputer normalnie się załącza… Może być też tak, że po prostu masz za słaby zasilacz i kiedy sprzęt jest mocniej obciążony zasilacz nie jest w stanie zapewnić tyle mocy ile wymaga komputer i wtedy odcinane jest zasilanie żeby zapobiec przeciążeniu i uszkodzeniu zasilacza.

450W powinno spokojnie wystarczać…

Po wczorajszym odłączeniu wszystkich kabli w skrzynce i ponownym zamontowaniu na razie wszystko jest ok. Komputer normalnie się uruchomił, nie następują nagłe wyłączenia komputera. Jednostka PC ma już 3 lata, 4 skończy w lutym 2012 roku prawdopodobnie.