Nagły problem z wydajnością nowego komputera

Cześć!

Miesiąc temu kupiłem taniego laptopa gamingowego - specyfikacja pod tym linkiem:

Wszystko chodziło super do dnia wczorajszego kiedy to system zaczął chodzić dużo wolniej, a gry odpalają się około 2 minut + FPSy spadły z około 120-150 do 18-20(CS:GO). Ogólnie każdy program jaki chce otworzyć na tym komputerze odpala się z wielkim opóźnieniem i chodzi wolno.

  1. Postawiłem na wirusy:
  • Malwarebytes - 3 zagrożenia (do kwarantanny)
  • adwcleaner - 39 zagrożeń (do kwarantanny)
  • avast - 0 zagrożeń
  1. Przeczyściłem cclaeanerem
  • rejestr
  • czyszczenie
  • usuwanie niepotrzebnych programów oraz tych instalowanych przez ostatnie kilka dni
  1. Stwierdziłem, że może dysk
  • crystaldiscinfo - ss w załączniku
  • HDtune - ss w załączniku ( z tym, że robione na włączonej przeglądarce - jeżeli coś zmienić dajcie znać, bo totalnie nie znam się na tym programie) Martwi mnie zakładka health - bo jest pusta. Badanie sektorów wyszło okej więc dysk chyba też jest okej.
  1. Zrobiłem update systemu do najnowszej wersji (aktualna na dziś)
  2. Zauważyłem, że użycie pamięci nie schodzi poniżej 50% - czy tak powinno być?

SS:

(Jako nowy użytkownik mogę wrzucić jedynie 4 zdjęcia - w razie potrzeby mogę wrzucić screen z Crystal Disk Info oraz każdego testu w HDTune, który zrobiłem do tej pory)

Niestety problem nie mija - dalej wszystko chodzi wolno względem tego co było jeszcze w sobotę. Co jeszcze może być potrzebne? Podrzucę wszystko czego potrzebujecie. Czy coś udało się zdiagnozować po tym co już tutaj wrzuciłem?

Proszę o rady, z góry dziękuję!

P.S Na 100% popełniłem błąd z lokalizacją posta. Przepraszam modera, dziękuję mu za pracę jaką wykonał i przyjmuje warna z godnością!

Skoro system był zainfekowany to istnieje szansa, że nie usunąłeś wszystkiego. Przeniosę temat do działu bezpieczeństwo. Wykonaj wymagane raporty według instrukcji

1 polubienie

A może zainstalowałeś taką aktualizację.

Poczytaj sobie.

Znowu rozbuchali problem dotykający 0,00001 promila użytkowników reddita do rozmiaru klęski światowej? :joy:

I prawidłowo. W ten wannabe “system” trzeba bić jak w worek treningowy przy każdej, nawet najmniejszej nadarzającej się okazji.

Addition.txt (30,9 KB) FRST.txt (115,1 KB) Shortcut.txt (38,3 KB)

Oto logi z FRST.

W międzyczasie usunąłem avasta i google chrome oraz instalowane 3 dni temu sterowniki do myszki. Przeskanowałem wszystko narzędziami, które do komputera dołączył HP + jeszcze jeden skan adw w trybie awaryjnym - znalazł 3 kolejne zakażone pliki, które poddałem kwarantannie.
Poprawy nie widać gry dalej otwierają się około 2 minut a FPS wciąż na mizernym poziomie.

Dziękuję za odpowiedzi :slight_smile:

P.S Mam też OTL jak ktoś powie jak konkretnie go ustawić to też mogę dorzucić log

1 polubienie

Tego laptopa oddaj na gwarancję ze wskazaniem na uszkodzenie dysku twardego. Tak wynika z wykresu HDTune-Benchmark.

A sterowniki masz aktualne (wszystkie ze strony hp)?
Aktualny system i pakiet zabezpieczający to nie wszystko.

Wyłącz indeksowanie dla dysku (możesz wyłączyć usługę Windows Search). Może to pomoże.

@krzysztoft1

Wg HP Support Assistant - tak, wszystkie aktualne.

Tak, przeprowadziłem całą diagnostykę sprzętu w HP PC Hardware Diagnostics i wszystko jest okej, bez błędów i problemów :slight_smile:

@Astor444 - a można jakoś pogłębić diagnostykę, tak żeby wskazanie było jednoznaczne?
Mógłbym się dowiedzieć czemu taki wykres stanowi o uszkodzeniu dysku i o jakim uszkodzeniu lub co mogło być jego przyczyną?
Inna sprawa - jeżeli zainstaluje w takim razie grę na dysku zewnętrznym - mógłbym zobaczyć poprawę?

Aby można było potwierdzić usterkę należy uruchomić program lub tryb diagnostyczny.
Jeśli coś będzie uszkodzone, wyświetli się kod błędu.
Więcej informacji: https://www8.hp.com/pl/pl/campaigns/hpsupportassistant/pc-diags.html

Jednoznacznie w warunkach amatorskich się nie da.
Oto przykładowy wykres przebiegu testu na sprawnym dysku SSD.
SSDTest
Myślę, że da Ci do myślenia?
Nie wiem co mogło być przyczyną takiego uszkodzenia u Ciebie. Może jakość dysku?
Instalowanie czegokolwiek na innym dysku nic nie da, ponieważ dysk systemowy zawsze bierze udział we wszystkim co dzieje się w komputerze.

Taki wynik HD Tune wcale nie oznacza jednoznacznie, że dysk uległ uszkodzeniu, a może oznaczać, że w tle pracuje jakiś program (btw. mocno zajmujący RAM) i zapisujący/odczytujący cyklicznie większe partie z dysku.

Prosiłbym też o nierobienie zamieszania w temacie, dopóki @iJuliusz nie przejrzy logów, bo robi się śmietnik. Jeśli @iJuliusz uzna, że to nie wina infekcji to przerzuci temat do innego działu i zaczniemy dyskutować co dalej.

1 polubienie

Przełom - w logach HDtune zauważyłem, że najbardziej obciążającym dysk folderem jest folder battlenetu, a konkretnie COD MW. Postanowiłem usunąć Battlenet. Komputer zaczął szybciej działać - fpsy w CS:GO 120-160. Usunąłem tylko klienta - gra została.

Benchmarki dysku się nie zmieniły. Dalej pracuje skokowo.
Jest lepiej, ale nie jest rewelacyjnie. Poczekam na przegląd logów, może jeszcze coś tam siedzi.

@iJuliusz NOWE LOGI Z FRST (06.04.20, 20.45)
Addition — kopia.txt (32,3 KB) FRST — kopia.txt (119,4 KB) Shortcut — kopia.txt (38,7 KB)

Witaj @Aylasov

Jeśli możesz to wrzuć logi z MBAM i ADWCleanera
Skanowanie FRST trzeba powtórzyć, abym mógł usunąć pozostałości Avasta

Nie wiem jak wynaleźć logi z MBAM z wczoraj więc zrobiłem ss syfu, który program znalazł.
Do tego Logi z 4 skanowań ADW i logi z nowego skanowania FRST.

AdwCleaner[C00].txt (5,0 KB) AdwCleaner[C01].txt (1,8 KB) AdwCleaner[C03].txt (2,2 KB) AdwCleaner[C04].txt (2,3 KB)

FRST, Addition i Shortcut wrzucam do mojego ostatniego posta jako załącznik, bo mogę maksymalnie 6 linków w jednym poście.

1 polubienie

Witaj.

Jednak nie usunąłeś Avasta :wink:
Avast ma sporo sterowników i usług. Po odinstalowaniu, komputer powinien odżyć.
Zostaw na czas testów aktywny i aktualny tylko Windows Defender
Zakładam, że masz aktualne sterowniki i Bios
W logach nie widać infekcji. Zrobimy niewielkie oczyszczanie

  1. Usuń Avast tym narzędziem
  2. Pobierz ten plik i zapisz w katalogu z FRST, tzn. C:\Users\wojci\Downloads
    fixlist.txt (2,9 KB)
    “Plik naprawczy został utworzony tylko dla Ciebie, nie należy go stosować na innym komputerze”
  3. Uruchom FRST i kliknij Napraw, program wyłączy niepotrzebne procesy, zrobi Punkt Przywracania i zacznie pracę.
  4. Po restarcie wklej plik wynikowy.

Pozdrawiam serdecznie

2 polubienia

Fixlog.txt (7,8 KB)

Oto log wygenerowany po naprawie w FRST :slight_smile:

1 polubienie