Nagranie filmu

Witam !

Niedawno zakupiłem sobie kamerę JVC gz gx1, która nagrywa w formacie AVCHD. Jako, że mój program w którym obrabiam filmy Ulead video studio 11 plus nie chciał przyjąć tego formatu przekonwertowałem filmiki na format MP4. A następnie wyrenderowałem filmik w formacie AVI. Okazało się po tym, że filmik, który ma zaledwie 12 minut zajmuje 21 GB. Chciałbym z jak najmniejszą stratą jakości na płytę DVD zmieścić ok. 60 minut filmu. Co powinienem zrobić, przy pomocy jakich formatów mógłbym zapisać taki film. Czy słusznie przekonwenterowałem format AVCHD na MP4, może lepiej użyć jakiegoś innego - jakiego ? Ważne jednak dla mnie jest to, żeby przy jak najmniejszej stracie jakości zmieścić 60 minut filmu na płytę DVD.

Te video chcesz nagrać w standarcie dvd (https://pl.wikipedia.org/wiki/DVD-Video) czy po prostu chcesz nagrać nagrać jako zwykłe dane?

Musisz rozróżniać kontener od kodeka. AVI to kontener czyli takie “pudełko” do którego się wrzuca strumień video i audio. Te strumienie mogą być zakodowane różnymi kodekami, w twoim przypadku plik wynikowy .avi pewnie miał w sobie nieskompresowane dane.

AVCHD jest kiepskim formatem wejściowym do dalszej obróbki. Jest “ciężki”, nie każdy program go otwiera z marszu więc warto go sobie przekonwertować przed montażem. Osobiście konwertuje do bezstratnego .avi (lagarith kodek, darmowy), montuję, renderuję też do .avi (lagarith) i dopiero teraz zabieram się za kompresję materiału osobnym programem (MeGui, x264 kodek). Oczywiście ty możesz sobie już na etapie renderowania wybrać końcowy format (np .avi, Xvid kodek).

Dobrze skompresowane 60 min filmu zmieści ci się bez problemu na płytę DVD jako zwykłe dane. Zwróć też uwagę czy nagrywasz z przeplotem czy progresywnie.

Dzięki za odpowiedź, zaraz będę kombinować.