Nagrywanie z TV - VirtualDub

Zostałem poproszony o nagranie z TV za pomocą karty TV FlyVideo 2000 i VirtualDub.

Czy ktoś z Was mógłby mi powiedzieć, jak ustawić parametry, żeby 1-godzinny program zapisał się na - powiedzmy - od 300 do 500Mb? Czy sam VirtualDub to potrafi, czy trzeba dołączyć do niego jakieś kodeki?

Będę wdzięczny za każdą pomoc, ale nie ukrywam, że im obszerniejszą - tym wdzięczność będzie większa.

Pozdrawiam

łatwiej będzie jak użyjesz Windows Media Encoder.

Jeśli masz dobry komputer (ok. 2 Gh) możesz zakodować film kodekiem divx

a jego ścieżkę dźwiękową np. MPEG Layer 2. W opcjach kodeka divx jest kalkulator za pomocą którego obliczysz bitrate filmu tak, że będzie zajmował dokładnie 500 MB.

Dzięki - spróbuję obu metod.

Jeśli będziesz zgrywał obraz i dźwięk jednocześnie je kompresując to może Ci się rozjechać synchronizacja dźwięku względem obrazu. Ustaw kodek Div x tak aby zgrywać w opcji quality based a dźwięk ustaw na PCM bez kompresji. Potem po zgraniu programu skompresuj go DivXem dwuprzebiegowo 1-pass potem 2-pass. Njnowszy kodek divx może mieć nieco inne opcje, bo dawno nie kodowałem obrazu. Aby obliczyć długośc i rozmiar pliku można wyliczyć go kalkulatorem Divx. Jak dobrze poszukasz to znajdziesz kilka w necie.

Faktycznie może dojść do przesunięcia dźwięku względem obrazu przy nagrywaniu z karty telewizyjnej. Ja posiadam kartę WinFast 2000 Expert i przy nagrywaniu dźwięk się nie zgrywał z obrazem. Im dłuższe nagranie tym przesunięcie było większe. Wgrałem najnowsze sterowniki i najnowszy soft i problem ustąpił.

Jak radzi poprzednik dźwięk nagraj w formacie PCM a potem skompresuj.

Jeśli już jednak dojdzie do rozsynchronizowania dźwięku i obrazu można dokonać korekty w VirtualDubie. Do kompresji obrazu użyj kodeka DivX lub jeszcze lepiej XviD. Jeśli przy nagrywaniu dojdzie do częstego pomijania klatek zmień kodek na mniej wymagający np. huffyuv. Ten kodek kompresuje obraz praktycznie bezstratnie jednak minuta nagrania to ponad 100 MB. Potem musiał byś dokonać ponownej kompresji.

bawienie się w synchronizowanie dźwięku względem obrazu to strata czasu. Jeśli uda Ci się zsynchronizować, to w innym miejscu może być jeszcze większe przesunięcie. Bawiłem się tak w VirtualDub. Sprawa jest tego rodzaju żeby po zgraniu było wszystko zsyncronizowane to zgrywaj skompresowany tylko obraz a dźwięk ustaw na PCM. Nigdy nie będziesz miał problemów z brakiem synchronizacji. Bo w ten sposób zgrałem wiele filmów i audycji. Ustawiwnie kodeka Div X w opcji quality based jest najlepsze. Materiał zajmuje niewiele więcej, ale masz zachowaną lepszą jakość obrazu. Potem możesz zabrać się do kodowania innym kodekiem lub Divxem. Zgadzam się że Xvid ma lepszą jakość, więc decyzja należy do Ciebie.

Dzięki wszystim Kolegom za porady. Pozdrawiam