Najbardziej Optymalny Podział Dysku

Witam.

Mam zamiar zrobić format a raczej będę robić formata. Chcę podzielić dysk(posiadam 80GB) na trzy części(partycje).

>Pierwsza cześć to będzie system operacyjny i sterowniki do karty, płyty głównej itp., Czyli “najważniejsze rzeczy”. Chcę na to poświęcić od 8 do 10 GB.

>Na drugiej części będą „same programy”(payery, gry, itp.).Chcę na to poświęcić od 15 do 20GB.

>Zaś ostatnią trzecią część z tego, co zostanie(zakładam 50 GB) to „sama muzyka, filmy, instalki, zdięcia itp.(żadne programy).

Co sądzicie o takich ustawieniach mego dysku oraz jakie byście doradzili „najbardziej korzystne”.


Oraz jeszcze jedno pytanko. Chciałbym tak zrobić żeby na ostatnią (trzecią partycje) nie dostał się żaden składnik programu jeśli zainstaluję na pierwszej partycji bądź drugiej.

Czyli jak instaluję Office 2003 Pro na dysku C (1 partycja) to wiadomo że jego składniki rozwalone sa na całym dysku. A ja chcę żeby nic nie dostało się ze składników jakiegokolwiek programu na ostatnią partycje gdzie będzie muza itp.(wiem, że te składniki są ukryte przez system).

dodalbym jeszcze partycje wylacznie na plik wymiany (pierwsza partycja) pojemnosc np. 1 GB

oraz partycje wylacznie na pliki cache przegladarki internetowej (wielkosc zalezna od wlasnych upodoban - ja mam na przyklad 500 MB)

co do partycji systemowej (na tej na ktorej bedzie windows) proponuje przeznaczyc minimum 15 GB

Kobziarz mam pytanko a dlaczego 1parycja na plik wymiany??, (pomijam fakt że umnie osobiście 1GB to by było stanowczo za mało :mrgreen: )

aco do:

to myśle że jak system chce i potrzebuje to sobie tam coś upcha :wink:

:arrow: szukajka

Wrzuć w nią podział +dysku +80 +GB

Moja propozycja:

  • partycja C: - Wszystkie programy i pliki z sieci (cały download) - 24,4GB

  • partycja D: - Sam system i Moje dokumenty - 14,6 GB

  • partycja E: - Muzyka, filmy - 35,4 GB

Musisz wziąść poprawkę na to, że efektywnie nie masz do dyspozycji 80GB , ale nieco mniej. Wynika to ze sposobu przeliczania jednostek :wink:

Moja propozycja:

Tak proponuję bo tak mam podzielony dysk 80GB a i tak każdy dzieli jak chce :smiley:

  • partycja C: - Windows + programy - 14,6 GB

  • partycja D: - Dokumenty + programy bez instalatorów - 4,88 GB

  • partycja E: - Muzyka + filmy - 54,9 GB Pewnie ktoś zapyta dlaczego tak dużo ? Odpowiem - DC++

W razie formata tracę tylko to co nie uniknione.

??? a po co mi dwie partycje NA JEDEN plik wymiany ?

1 GB to zamalo na plik wymiany ? :o to chyba strasznie malo masz ramu

czy Ty na pewno mnie dobrze rozumiesz - i wiesz co mam na mysli piszac “plik wymiany” ?

z tymi “składnikami” to się nie dogadaliśmy, pomyślałem o ukrytych plikach np.: kosza na każdym dysku itp…

plik wymiany :? pamięć wirtualna - pagefile.sys chyba o to chodzi… jak nie to :oops:

a jak tak to wiesz… zależy do czego wykożystujesz kompa, super sprzęta to nie mam na pewno: Duron 900 i 512MB ale na ten pliczek kiedyś brakło mi miejsca na partycji 5GB :roll:

tak wlasnie to mam na mysli mowiac “plik wymiany” czyli inaczej “swap file” Optymalna wielkosc partycji na dzisiejsze konfiguracje komputerow dla tego pliku to 1 GB (dla Twojej konfiguracji tez) Mozesz ustalic sobie stala wielkosc tego pliku i “poinformowac” system ze to Ty bedziesz nim zarzadzal a nie windows - unikniesz wtedy glupich niespodzianek takich jak rozrost tego pliku do 5 GB

hm… z tym 5GB to małe piwo z resztą jak komp liczy kilkanaście godzin lub więcej jedną rzecz to bym mu się nie dziwił, ale to mniej ważne, chodzi mi bardziej o to dlaczego na C ten pliczek… bo słyszałem że najlepiej na innym dysku wręcz, bo z osobna partycją już kombinowałem :smiley:

dlaczego na C ?

a no dlatego ze partycja C zakladana jest zawsze w pierwszych sektorach dysku (a wiec tam gdzie czas dostepu glowicy jest najkrotszy) wiec ulokowanie pliku wymiany w pierwszych sektorach dysku pozwoli uzyskac najwieksza wydajnosc pamieci wirtualnej.

na partycję z samym systemem i sterami wystarczy 4 GB, wszystkie programy na kolejnej partycji (15-20GB), dokumenty na nastepnej, kolejna na filmy i inne pierduły (reszta pozostała po dzieleniu), kolejna na plik wymiany(500-1000MB), i ostatnia na tempy przeglądarek (MAX500MB)

kondzio2003 bez przesady. Po kie licho 10 partycji. ;]

hehe, nie 10 tylko 6, ale jak kto woli może programy, gry, filmy, dokumenty wpakowac na jedną partycję to wtedy bedzie 4

:glupek2: :glupek2: :glupek2:

Takie porady zachowaj dla kolegów z piaskownicy 8)

Chyba wręcz przeciwnie :!: :!: :!: