Najlepsza możliwa karta do pł. głównej Intel 815EAS3-978C


(Michal Postek) #1

Witam. Z racji tego, że nie jestem pewien co tam producent naskrobał na swojej stronie odnośnie tego modelu http://www.pcpartner.com/pcpartner/prod ... M-978c.htm nie wiem jaką kartę MAKSYMALNIE można włożyć do tej płyty głównej i na jakie złącze (PCI/AGP). Co do złącza to wg. specyfikacji producenta (nie jestem pewien) płyta ma zarówno złącze AGP jak i PCE... W każdym razie proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

Pozdrawiam


(MaRa) #2

Płyta nie ma PCI-E :!: :!: :!:

W tamtym czasie jeszcze nie istniał taki standard.

Płyta ma zwykłe PCI, czyli złącze do kart rozszerzeń (bezprzewodowe, modemy, karty dźwiękowe, telewizyjne itd.).

Ma też jedno AGP 4x. To AGP jest nieco przestarzałe, ostatnie było AGP 8x, nie do końca są ze sobą kompatybilne.

Niby są nowoczesne karty z AGP, np. ATI Radeon HD4650, ale chip w rzeczywistości działa pod PCI-E, ma drugi chip tłumaczący na standard AGP8x. Właśnie dlatego napisałem, że nie do końca są kompatybilne, nie wiadomo jak taka karta zachowa się w złączu AGP 4x. Są też problemy ze sterownikami.

Jak mniemam, komputer nie chodzi pod Vistą ani Windows 7, więc kompatybilność z DirectX 10 nie ma znaczenia, w zupełności wystarczy DirectX 9.

Proponowałbym GeForce 5500, jest nieco wydajniejsza od nowszego 6200: http://allegro.pl/item917536584_sparkle ... p_box.html

Na mocniejszą grafikę to po prostu szkoda pieniędzy, zbyt słaby będzie procesor, a koszt grubo przekroczy wartość komputera.

Wyższe od 6200 już natywnie nie obsługują AGP.


(Michalek226) #3

Podaj reszte konfiguracji, oraz markę i moc zasilacza.

Mimo wszystko w nic lepszego niż PALIT Geforce 7300GT 256mb DDR3 SONIC na AGP nie warto inwestować.


(Michal Postek) #4

Komputer demonem szybkości nie jest. RAM 256+128 MB, procesor 1.2 GHz chyba, bodajże celeron ( w tym momencie nie mam wglądu) i zasilacz 230 Wat. Chce możliwie optymalnie najlepszą kartę graficzną. Nie chodzi mi o coś maks. pod tę płytę, tylko coś rozsądnego, pasującego do reszty parametrów.