Najlżejszy dla systemu zestaw ochronny

Witam!

Mam mały problem z avastem i comodo. Wszystko działa tak jak należy, ale po instalacji tych programów zauważyłem znaczny spadek szybkości systemu, widać to np. podczas włączania komputera. Jeśli chudzi o usługi - mam standardowe, a autostart - tylko wspomniane wyżej + ati. W tyl mam tylko gg, więc na 99% przyczyną jest sam avast. Dodam, że nie mam wirusów itp. (wcześniej dawałem logi z mbam, otl i gmer).

I teraz prośba: proszę osoby, które są obeznane w temacie zabezpieczeń sytemu o polecenie możliwie najlżejszego, darmowego antywirusa z dobrą skutecznością oraz firewalla (także możliwie lekkiego, ale dobrego). Pewnie polecicie mi avirę - ok, ale czy na pewno zauważę różnicę w wydajności w porównaniu z avastem? Chodzi o sens zmiany.

Mój konfig:

sempron 2800

512 ram

radeon 9600

Gdy zainstalowałem avirę, nie odczułem spadku wydajności.

Niedawno też stworzyłem temat, w którym prosiłem o wskazanie lekkich av +firewall :wink: I polecane to avast (on trochę muli), avira i przewinęło się także AVG. Komercyjny (żaden) nie jest lekki - testowałem dużo i każdy jadł dużo ramu :wink:

Co do firewalli - Comodo, Outpost :wink:

Pozdrawiam!

Najlzejszy jest Clam AV http://www.clamav.net/ zas jesli chodzi o firewall to ten comodo jest calkiem dobry i lekki. Ewentualnie mozesz rozwazyc narzedzia PC Tools (antywirus i firewall)

DefenseWall HIPS i niemalże 100% ochrona program leciutki

http://www.softsphere.com/

Jaki OS? Jeśli XP to ilość ramu umiarkowana; Vista lub Windows 7 potrzebują 1 gb do umiarkowanej pracy. A może dysk zamula? Zainstaluj HDD Tune i zakładka Health(sprawdź czy wszystkie wyniki są OK i nie podkreślone na żółto) i Error scan(sprawdź czy nie ma bad sectorów).

Wyłącz w Comodo funkcję ochrony przepełnienia bufora, wykonywania obrazu. Coś takiego.

qF3r , ta funkcja spowalnia trochę kompa. Wyłączyłem i od razu lepiej.

Każda sroka swój ogon chwali.

Ja bym wyrzucił firewall i używał systemowego (o ile masz XP).

Avira jest lżejsza od Avasta, jak i od AVG nawet na mojej konfiguracji poczułem różnicę - szybszy start o kilka sekund.

Do tego - jeśli wszystko inne zawodzi - lekkie nożyczki (najlepiej z włókna węglowego) do odcięcia kabla z internetem :wink:

barmazu , no comment. Wiesz do czego nadaje się zapora systemowa? Lepiej nie pytaj :wink:

Nie wiem. Ja głównie używam głowy, wiec nie mam tego problemu.

A na zaporze systemowej przez te parę lat korzystania jeszcze mnie nic nie zjadło.

OK, faktycznie może trochę przesadzam. Chciałem tylko wiedzieć, czy jest sens zamiany na avirę skoro jest tak często polecana, ale pewnie różnicy nie odczuję. Może przyczyną spadku wydajności jest fakt przywrócenia instalacji z pliku obrazu (kilka miesięcy temu), a do tego czasu instalowałem parę zbędnych rzeczy. Zastosuję jeszcze ccleaner + defragmentację, a jak nie pomoże to zainstaluję windows xp od nowa.

Jeszcze raz wszystkim dziękuję za rady!

Wejdź w ustawienia ochrony Defense +/zaawansowane/ustawienia kontroli wykonywania obrazu/ustaw wyłączony i odznacz wykrywaj wstawianie kodu

Wejdz też w pozostałe/ustawienia/dzienniki i ustaw 2 MB Dla pliku dziennika

+1thumbup.gif

Może troszkę odbiegnę od tematu, ale po co instalować w Windowsie osobny firewall, jak i tak jest już wbudowany w system?

Ponieważ ten Windowsowy jest niewiele wart - to tak jakby porównywać painta do photoshopa.

Zalezy o jakim Windowsie mowisz.

Windows XP oferuje tylko czesc funkcjonalnosci normalnego FW, poniewaz zapewnia filtrowanie polaczen przychodzacych bez kontroli polaczen wychodzacych.

Inaczej sprawa ma sie w Viscie i Windows 7 gdzie firewall obsluguje kontrole nad polaczeniami przychodzacymi i wychodzacymi. Niestety jego wygoda uzytkowania pozostawia wiele do zyczenia…

Mimo tych firewalli zarowno XP jak i najnowsza 7, pozostawiaja otwarte niektore porty w systemie np. port 445, ktory moze byc zrodlem infekcji. Dlatego alternatywa moze byc program do zamykania portow zwiazanych z usluga NetBios 135-139, oraz portu 445, mowa oczywiscie o WWDC - to w przypadku gdy nie mamy zadnego innego firewalla software’owego. Gdy dodatkowy fw jest zainstalowany zwykle zamyka on wczesniej zdefiniowane porty.

Jak sprawdzic czy np port 445 jest u Ciebie otworzony? Uruchom przegladarke IE, w pasku adresu wpisz:

\127.0.0.1\C$

Jesli otworzy sie okienko exploratora z zawartoscia Twojego dysku - port 445 nie jest zamkniety, jesli dostaniesz komunikat bledu - port 445 jest zamkniety.

A w Ubuntu jest firewall?