Najwolniejsze urządzenie w sieci


(abducted) #1

Witam

Z tego co mi wiadomo ruter dostosowuje się do najwolniejszej karty bezprzewodowej. Jak mamy dwie karty g oraz N , to ruter będzie działać w standardzie g dla obu kart. Ale czy dotyczy to również połączenia kablowego? Jeśli wepnę do tego laptop po kablu z kartą 1Gb, to ta karta kablowa też zwolni do standardu g?

I tak jeszcze, bo ja mam u siebie kartę kablową i bezprzewodową podłączoną do tego samego rutera. Obie działąją. W ten sposób zyskuję na transferze czy tracę coś?

Thx


(Longhorn2009) #2

W przypadku połączeń kablowych WiFi nie ma wpływu na szybkości. Jeśli karta sieciowa w komputerze i router są w standardzie gigabit to takie połączenie będzie.


(abducted) #3

Czyli to dostosowanie się do najwolniejszej karty dotyczy tylko WiFi.

A co z moim drugim pytaniem, co myślicie o takim rozwiązaniu? Mam dwie karty (w jednym komputerze) podłączone do tego samego rutera - jedna bezprzewodowa, druga przewodowa. Ma to sens? Komp wykorzystuje dwie, czy jedną w tym samym czasie?


(Longhorn2009) #4

Standardowo komunikacja będzie jedną z kart, tą domyślną. Druga będzie zapasową. Sensu w jednoczesnym łączeniu się podwójnie z routerem zbytnio nie widzę.


(abducted) #5

Dzięki za odpowiedź. Rozumiem, ze kart przewodowych to też dotyczy - to dostosowanie się do najwolniejszej karty? Np do rutera 1Gb/s podłączę przewodowo dwa kompy, pierwszy z kartą 10Mb/s, drugi z kartą 1000Mb/s. To wtedy obie będą pracować w standardzie 10Mb/s przy korzystaniu z internetu?


(Longhorn2009) #6

Nie, w przypadku sieci przewodowych jedno urządzenie nie wpływa na drugie w takim sensie jak opisujesz.


(roobal) #7

W routerze masz switch i on negocjuje połączenie dla każdego hosta. Jeśli karta nie wynegocjuje 1Gb/s, to zmień kabel sieciowy. Co do podwójnego połączenia, system wykorzysta kartę z niższą metryką, a to sprawdzisz w tablicy routingu w systemie i będziesz wiedział przez który interfejs lecą pakiety.