Najwydajniejszy linuks

Witam

Posiadam bardzo słabego kompa, min. celek 800mhz, 256ram i gf4

Do tej pory siedze na win98se ale mam bardzo poważne problemy z grą.

Gram jak narazie tylko w jedną grę(fps, online) i wyciągam 20-40fps max na niektórych mapach

CHciałbym zainstalować którąś z wersji linuksa żeby poprawić wydajność w tej grze.

Która według was wersja linuksa jest najwydajniejsza, a zarazem dość łatwa w obsłudze ponieważ będzie to moja pierwsza przygoda z tym właśnie systemem.

Ubuntu, Debian czy może coś innego?

Każda z jakimś lekkim menadżerem okien. A co do grania w jakąś windowsową gierkę, to zapomnij o wzroście wydajności, chyba że ma ona swój port pod GNU/Linuksa.

Wiem że grasz w ET :slight_smile:

Jest ona na linux.

Jeśli nie chcesz bardzo się zagłębiać to wybierz xubuntu.

Będzie śmigało.

xubuntu faktycznie chyba będzie najodpowiedniejsze, ewentualnie poważnie odchudzone ubuntu :wink:

http://www.xubuntu.org/

Też polecam tą wersje, bardzo lekkie środowisko graficzne. Tylko, że będziesz musiał pobrać sam - nie ma możliwości zamówienia. :slight_smile:

przecież to ma tylko ~700mb więc co za problem ściągnąć :stuck_out_tongue:

Ja polecam ubuntu i do tego IceWM (jeśli chcesz tylko grać :P)

arch/gentoo + xfce, wtedy wszystko bedzie chodzilo duuuzo szybciej :slight_smile:

a jak juz naprawde chcesz zaoszczedzic kazdego mb ramu, to zainstaluj dwm zamiast xfce :slight_smile:

dodo

Wiesz nie każdy ma to szczęście mieć 4-megowe łącze :slight_smile: Ja akurat mam 4 Mb/s to ściągam dystrybucji do woli i testuje coraz to nowsze :slight_smile:

Albo Fluxbox :slight_smile:

Pozdrawiam!

może jakiś bez środowiska graficznego o.O

A jak bez iksów odpalisz grę? I nie przesadzajmy, mamy XXI wiek, systemy z bez iksów stosuję się dzisiaj raczej tylko na serwerach.

Dokładnie! Ja kiedyś eksperymentalnie próbowałem odpalić grę linuksową z konsoli bez środowiska graficznego, otrzymałem odpowiedź

could not load OpenGL

Pozdrawiam!

Odpalić gre bez środowiska graficznego ? nie ma najmniejszego problemu

~/.xinitrc , exec X

za X podajesz komdende do gry np et

pozniej tylko startx i odpala się serwer X’ow a nastepnie gra…

Ale wątpie żeby używał linuxa tylko do grania :? Xubuntu jest dobre sam używam i nie narzekam ale od windows 98 to on dużo wydajniejszy niebędzie

:roll:

Najwydajniejszy linux…hmm trudne pytanie :slight_smile: To tak jak z pytaniem ktory najlepszy :slight_smile:

@knapik: o co Ci chodzi z tym pogrobieniem ? czyżbym coś złego napisał ?

Death chodzi o to że zaprzeczyłeś sam sobie, serwer graficzny to tzw. X :wink: a Ty napisałeś że mozna odpalić gre bez X’ów a nastepnie że odpala się X :wink:

Heh… może mi ktoś powiedzieć od KIEDY serwer X jest środowiskiem graficznym ?

Wyrażnie napisałem “Odpalić gre bez środowiska graficznego ? nie ma najmniejszego problemu” polecam poczytac czym jest serwer X…

zwracam honor death, gorąco dziś :mrgreen:

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Widze, że dużo osób poleca xUbuntu

Którą wersje polecacie? 7.10 ? 7.4?

Mógłby mi ktoś wyjaśnić czym się różni xUbuntu od Ubuntu

Oraz co myślicie o Dembianie?

Czy on też jest “lekki” dla kompa?

Błażej

7.04

Środowiskiem graficznym.

Ubuntu ma GNOME- bardziej wymagający, trochę wolniejszy

Xubuntu - xfce, mniej wymagający, lżejszy…

Debian ale z jakim środowiskiem?

trochę jest trudniejszy.

no i wydajniejszy (przyjmując to samo środowisko) bo nie instalują się rzeczy których nie chcesz instalować.