Napęd a brak reakcji komputera

Witam, mam problem. Mam laptopa, Asus. Kiedy wsadzam płytę przykładowo z grą do napędu DVD, to przez chwilkę chodzi, słychać to, że płyta się obraca, ale to dosłownie 4/5 sekund. Potem jednak, wszystko ustaje i nic się nie dzieje. To samo jest z każdą inną płytą. Napęd chodził sprawnie jeszcze nie dawno. Czy przyczyną może być to, że długo go po prostu nie używałem?

W pierwszej kolejności proszę przeczyścić soczewkę napędu , jest to takie szklane oczko które widać po wysunięciu kieszeni . Najlepiej wyczyścić pałeczką do czyszczenia uszu lekko namoczoną spirytusem lub denaturatem . Proszę jednak nie używać żadnych żrących płynów typu zmywacz do paznokci .Pozdrawiam.

Mój braciak miał tak samo… i to z nowym laptopem… także firma Asus… napęd był uszkodzony

Co dziwne, przed chwilą włożyłem płytę z grą Call of Juarez i… normalnie odpaliła. Ale gdy chcę przykładowo odpalić Prince of Persię, Vietcong i El Matadora to nic, nie odczytuje ich. Co może być przyczyną tego, że jedne płyty odtwarza, drugich nie? PS. Prince of persia ani Vietcong prawie w ogóle nie mają rys.