Napęd DVD nie czyta płyt CD


(Mike91) #1

Witam

Kupiłem niedawno nagrywarkę DVD (fakt że była używana i wciąż obowiązuje gwarancja "rozruchowa") ale mianowicie problemem jest że napęd ten wszystkie płyty CD odczytuje jako płyty czyste. Z DVD jest normalnie, ale Cd nie czyta. W czym leży przyczyna? Instalowałem firmware ze strony producenta, aktualizowałem ASPI (czy jakoś tak), zmieniałem w BIOS-ie ustawienia ale mimo to nie jest ok.

Dodam jeszcze że zawsze gdy podłączam ten napęd, po starcie pojawia się komunikat "sterowniki do sprzętu CD-ROM nie przeszły pomyślnie testów i nie mogą uzyskać certyfikatu oraz loga Microsoft..." Dalej mam do wyboru "mimo to kontynuuj" albo "nie instaluj sterowników". Biorę tę pierwszą opcję ale mimo to "część CD" nie działa w tym napędzie. Nie wiem, może to w tym leży przyczyna?

Model nagrywarki to LG DVDRAM GSA-H44N

Jeśli tutaj nikt nic nie poradzi to oczywiście póki na gwarancji oddam do przeglądu tam gdzie kupiłem. Ale może jednak da się coś samemu zaradzić?


(adam749) #2

Spróbuj zaaktualizować firmware. instrukcja.


(Jaruszek) #3

przeciez cd-rom podlaczasz i powinien go system wykryc.Zadnych sterowników nie ma . a jestes pewien ze nikt wczesniej nie aktualizowal firmware... ?


(Mike91) #4

Firmware miałem już zaktualizowane jak pisałem, to jednak nie przyniosło żadnych efektów.

@Luzik67

Skąd, pierwszy raz podłączyłem napę DVD do tego komputera. A gdy podłączam ten napęd to po uruchomieniu komputera wyskakują te dymki przy przyborniku i jeden dymek głosi że "znaleziono nowy sprzęt CD-ROM". Pojawia sie jednak okienko o certyfikacie sterowników, że system Windows nie dopuszcza tych sterowników. Biorę "mimo to kontynuuj" ale mimo to płyt CD nie czyta, za to z DVD nie ma żadnych problemów.


(adam749) #5

Czytałem gdzieś o tym problemie i okazało się że niektóre nagrywarki mają 2 soczewki (od Cd i od DVD) i gościowi poszła od CD. Chyba głównie to się stosuje w lapkach, ale dla pewności zrbierz napęd i go oczyść.

To czyta Ci w ogóle Cd, czy nie, bo napisałeś że nie czyta płyt cd kilku tanich firm, a lepszych firm czyta??


(Mike91) #6

Mi nie czyta mi wcale. Przykładowo wkładam płytę Komputer Świata (byle czego raczej nie używają) to nie czyta. Z oryginalnymi płytami jest tak samo. Wkładam płytkę, a napęd zachowuje sie jakby to była czysta płyta


(Cosik Ktosik) #7

@Mike91 ,

A ASPI instalowałeś wg tej instrukcji: http://www.cdrinfo.pl/cdr/artykuly/aspi/aspi.php

czy tylko uruchomiłeś plik install.bat?

@julek94 ,

Sprawdź kable i czy jest widoczny w biosie.

Jeeli wszystko jest dobrze:

W Menu start->Uruchom, wpisz regedit:

Znajdź klucz

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}

Klucz {4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} nie rozwijaj tylko zaznacz .Po prawej stronie

będą wpisy, w których zlokalizuj klucze UpperFilters oraz LowerFilters i je usuń. Przed usunięciem, sprawdź, czy jesteś w dobrym miejscu. Włącz komputer na nowo

Możesz jeszcze w Menadżerze Urządzeń w kontrolerach IDE odinstalować kanał, do którego podłączony jest napęd. Resetujesz kompa i czekasz, aż Windows zainstaluje je na nowo.

Przeinstaluj ASPI: http://www.instalki.pl/programy/downloa ... Driver.php

Instrukcja

Wgraj nowy firmware :arrow: Klik


(Mike91) #8

Ja go rozbierać nie będę bo póki co jest na 30-dniowej gwarancji (zostało 28 :slight_smile: )

@Cosik_Ktosik

ASPI instalowałem i plik install.bat też uruchamiałem (ale możliwe że zrobiłem to źle więc zrobię to jeszcze raz). W biosie jest widoczny. A to co podałeś by usunąć klucze z rejestru to widziałem to już w innym topicu i nie podziałało. ASPI zainstaluję ale czy jest później sens instalować jeszcze raz firmware? A i powiedz mi jeszcze jak odinstalować ten kanał do którego podłączony jest napęd? Wiem gdzie wejść i w ogóle ale jak go usunąć?

Możliwe że Kriz ma rację i napęd jest zepsuty


(Cosik Ktosik) #9

Dla Ciebie tylko ASPI, a klucze i cała reszta dla julek94.

Co do usuwania kanałów:

w menu start->uruchom, wpisujesz compmgmt.msc

Tam Menedżer urządzeń->rozwijasz kontrolery ide ATA/ATAPI i wywal wszystkie kanały (prawym przyciskiem myszy->odinstaluj), Potem restart.


(Mike91) #10

A sorka, mam takie pytanie

Mianowicie jak wprowadzić ten parametr XP32?


(Cosik Ktosik) #11

Możesz uruchomić to z linii komend lub przez start->uruchom

lub robiąc plik wsadowy.

Utwórz w katalogu plik tekstowy. Wklej do niego polecenie:

install.bat XP32

zapisz, wyjddź i zmień rozszerzenie z txt na bat

Uruchom ten plik.


(Mike91) #12

Zainstalowałem to wg. instrukcji. Sprawdziłem czy wszystkie pliki są tam gdzie być powinny. I fakt, wszystko zainstalowało się tak jak podane było w artykule ale płyt CD dalej nie czyta :frowning:


(Cosik Ktosik) #13

A teraz spróbuj usunąć napęd lub kanał IDE i zobacz, czy nadal ten komunikat będzie się pojawiał o złych sterownikach.


(Mike91) #14

Tak, nadal sie pojawia ten komunikat

212cp7.png

Mi się wydaje że przyczyna leży tutaj. Wciskam "mimo to kontynuuj" ale jednak dalej nie działa. W ogóle nie wiem dlaczego ten komunikat się pojawia. Wcześniej nie miałem nigdy z tym do czynienia


(Cosik Ktosik) #15

Przeinstaluj jeszcze sterowniki do płyty głównej (chipsetu). Jak nic to nie daje, to skorzystaj z gwarancji.


(Julek94) #16

mi nie czyta tylko płyt kilku t :? tanich firm a reszta działa ładnie a kable są podpięte bo napęd działa a bios go widzi. Z tymi płytami to tak od pewnego momentu