Napęd nie odtwarza nagranych płyt

(Klaudia Sidz) #1

Witam. Otóż mam taki problem: Mój laptop nie czyta nagranych płyt. Kilka miesięcy też tak było, ale wystarczyło za każdym razem przeczyścić chusteczką i dmuchnąć i napęd działał, a teraz nie. Płyty się dobrze nagrywają. Co robić? :frowning:

(Bogdan_G) #2

Płyty się dobrze nagrywają jakimś programem, czy z panelu systemowego?

Program do odczytu jest systemowy? Darmowy isobuster z DP po zaznaczeniu po instalacji wersja podstawowa, powinien odczytywać i z zaznaczenia z PPM bardzo dobrze kopiuje do wskazanego folderu.

(Klaudia Sidz) #3

Sprawdzałam na innym komputerze działają. Nagrywałam Power ISO , inne nagrywałam w Nero a jeszcze inne płyty to nie pamiętam, kiedyś działały, potem raz działały raz nie, a teraz nie, a oryginalne działają.

(Bogdan_G) #4

Właśnie, ten isobuster jest dobry, jeśli chodzi o odczyt i kopiowanie z płyty. Mam na laptopie i pc. Żeby nie kombinować z oprogramowaniem systemowym nagrywarki i sterownikami, można z tego nie korzystać, bo nagrywarka działa. Jeszcze pytanie dot muzyki - w WMP jest opcja zgraj - czy od razu dobrze zgrywa?

(Klaudia Sidz) #5

Nie wiem co to WMP, ale płyty CD nagrywa (muzykę, itp.)

(Bogdan_G) #6

WMP to windows media player. Poruszamy tu odczyt płyty, bo nagrywanie jest OK. Dlatego sugerowałem odczyt programem WMP i zainstalowanie isobustera. Ponadto otwórz z menu start komputer i najedź na napęd i prawym przyciskiem myszy wybierz właściwości, autoodtwarzanie i dobierz programy w menu na otworzenie obrazu, video, plików muzycznych i innych w domyślnych programach.

(altunyo) #7

W laptopach soczewka głowicy lasera w żaden sposób nie jest chroniona. Jest narażona na osadzanie się kurzu zasysanego wentylatorami z pomieszczenia przez szczeliny w obudowie, oraz przez naturalne szczeliny napędu optycznego. Efektem jest zalepiona brudem soczewka. Soczewki nie należy czyścić ręcznie ani sprężonym powietrzem (ryzyko zniszczenia zawieszenia). Czyszczenie- wyłącznie przy użyciu płyty do czyszczenia laserów napędów optycznych z dedykowanym płynem (kupuje się cały zestaw). Przed decyzją o czyszczeniu należy dokonać szczegółowych oględzin powierzchni soczewki pod kątem obcych nawarstwień i jej przeźroczystości z użyciem lupy o bardzo dużym powiększeniu (x5 lub więcej). Dopiero w drugiej kolejności należy szukać przyczyny wadliwego działania napędu po stronie oprogramowania i sterowników.