Napęd nie odtwarza nagranych płyt

Witam. Otóż mam taki problem: Mój laptop nie czyta nagranych płyt. Kilka miesięcy też tak było, ale wystarczyło za każdym razem przeczyścić chusteczką i dmuchnąć i napęd działał, a teraz nie. Płyty się dobrze nagrywają. Co robić? :frowning:

Płyty się dobrze nagrywają jakimś programem, czy z panelu systemowego?

Program do odczytu jest systemowy? Darmowy isobuster z DP po zaznaczeniu po instalacji wersja podstawowa, powinien odczytywać i z zaznaczenia z PPM bardzo dobrze kopiuje do wskazanego folderu.

Sprawdzałam na innym komputerze działają. Nagrywałam Power ISO , inne nagrywałam w Nero a jeszcze inne płyty to nie pamiętam, kiedyś działały, potem raz działały raz nie, a teraz nie, a oryginalne działają.

Właśnie, ten isobuster jest dobry, jeśli chodzi o odczyt i kopiowanie z płyty. Mam na laptopie i pc. Żeby nie kombinować z oprogramowaniem systemowym nagrywarki i sterownikami, można z tego nie korzystać, bo nagrywarka działa. Jeszcze pytanie dot muzyki - w WMP jest opcja zgraj - czy od razu dobrze zgrywa?

Nie wiem co to WMP, ale płyty CD nagrywa (muzykę, itp.)

WMP to windows media player. Poruszamy tu odczyt płyty, bo nagrywanie jest OK. Dlatego sugerowałem odczyt programem WMP i zainstalowanie isobustera. Ponadto otwórz z menu start komputer i najedź na napęd i prawym przyciskiem myszy wybierz właściwości, autoodtwarzanie i dobierz programy w menu na otworzenie obrazu, video, plików muzycznych i innych w domyślnych programach.

W laptopach soczewka głowicy lasera w żaden sposób nie jest chroniona. Jest narażona na osadzanie się kurzu zasysanego wentylatorami z pomieszczenia przez szczeliny w obudowie, oraz przez naturalne szczeliny napędu optycznego. Efektem jest zalepiona brudem soczewka. Soczewki nie należy czyścić ręcznie ani sprężonym powietrzem (ryzyko zniszczenia zawieszenia). Czyszczenie- wyłącznie przy użyciu płyty do czyszczenia laserów napędów optycznych z dedykowanym płynem (kupuje się cały zestaw). Przed decyzją o czyszczeniu należy dokonać szczegółowych oględzin powierzchni soczewki pod kątem obcych nawarstwień i jej przeźroczystości z użyciem lupy o bardzo dużym powiększeniu (x5 lub więcej). Dopiero w drugiej kolejności należy szukać przyczyny wadliwego działania napędu po stronie oprogramowania i sterowników.