Naped nie widzi płyty DVD

Witam!

Taki dopadł mnie problem że napęd ( laptop )nie widzi płyt DVD ( ale tylko tych które dostaje od kolegi z filmami- w formacie dvix ( objetość filmu ok 1,5 GB ).Do pewnego czasu było wszystko OK a teraz kicha. Płyty na których dostaje to Verbatim wiec nie tu lezy problem, a poza tym mam swoje płyty nagrywane i one odpalaja sie bez problemu. Z poczatku myslałem ze to wina nośnika ale sprawdziłem kilka które mam od niego i niestety żadna nie działa. Nie widzi i ch także napęd stacjonarnego DVD - pokazuje komende no disc.

Po włozeniu do komputera stacjonarnego napęd widzi co jest na płycie ale w momencie odtworzenia uruchamiana jest sama ścieżka dźwieku.

Na obu komputerach zaistalowany jest XP.

Programy jakich używam do odpalania filmów to All Player, a do muzyki WMP, do DVD czasami InterVideo DVD, ale te programy mam od zawsze wiec nie one też sa przyczyna " niewidzenia" płyt. Czasami jest tak że jak najade na ikonke Disc E to wyświetla sie info że jest zero miejsa wolnego i całość tego co sie znajduje na nośniku który aktualnie jest w napedzie ma np 3,8 GB - bo sa na płycie 3 filmy i nic poza tym - ciemność widzę.

W oczekiwaniu na jakis pomysł pozdrawiam

No mi to wygląda na jakąś awarię napędu…

Czy ten laptop jest jeszcze na gwarancji ?

Spróbuj wgrać nowy firmware.

A mi się wydaje, że te płyty są po prostu nie sfinalizowane. Gdy się nagrywa płytę DVD trzeba ją sfinalizować, gdyż inne odtwarzacze DVD mogą ją niedodczytać. Miałem taki sam problem - nagrywałem Klosa z TVP1 w nagrywarce podłączonej do TV. Nie finalizowałem płyty, żeby coś dograć w tym dniu. Okazało się, że w odtwarzaczu telewizyjnym czytało płytę, natomiast na kompie nie czytało jej. Sprawdziłem również, czy inne filmy DVD działają i nie było żadnych problemów z nimi. Po sfinalizowaniu mogłem odtworzyć płytę na kompie. Zapytaj kolegę, o te płyty. Wydaje mi się, że tu jest pies pogrzebany.

PS. Zainstaluj najnowsze kodeki, polecam K-Lite Codec Pack Mega.