Napędy CD/DVD odmówiły posłuszeństwa

Witam.

Otóż mam bardzo dziwny problem. Wczoraj zauważyłem, że moja nagrywarka DVD ma problem z odczytaniem płyty. Po dłuższej chwili odpaliła się. Dzisiaj próbowałem nagrać płytę. Niestety postęp nagrywania doszedł do 15% i koniec…zwiecha totalna. Nic nie można było zrobić. Napęd buczał jak nigdy dotąd.

Reset pomógł, ale nagrywarka nadal nie śmiga.

W komputerze mam też drugi napęd - sam odtwarzacz. I on też nie chce odczytywać płyt. I również wydaje dziwne dźwięki.

W Biosie napędy są wykrywane, w menedżerze urządzeń również są wykrywane i nie ma tam żadnych problemów.

Totalnie nie wiem co się stało. Wczoraj po raz pierwszy od dłuższego czasu użyłem któregoś napędu i taki zonk.

Napędy dobrze podłączone, nic nie ruszane. Docisnąłem niby wtyczki i taśmy jednak nie tu zapewne leży wina.

Proszę o pomoc.

P.S. To oznaczenia napędów:

ev907_napedy.PNG

Pierwszy to sam odtwarzacz LG, a drugi to nagrywarka LiteOn.

czy napędy są podłączone jedną np. przejściówką?, zmierz napięcia zasilacza, zmień taśmy, przeczyść napędy płytą czyszczącą

Napędy są podłączone jedną taśmą, tzn. taśma jest podłączona rzecz jasna do mobo. Później jedna wtyka leci do napędy LG i druga wtyka od tej taśmy do LiteON. Teraz tego wszystkiego nie zrobię bo nie mam jak nawet…ani jak zmierzyć napięcia, ani jak zmienić taśmę o płycie czyszczącej nie mówiąc…

Dziwi mnie to czego nagle oba napędy nie działają…

hmm a czy jeden napęd ma master a drugi slave? bo jeśli obydwa mają master lub obydwa slave to musisz to przestawić.

Albo taśma (jeśli podpięte są do jednej) albo zasilacz.