Naprawa dysku SSD

Witam

 

Posiadam dysk SSD OCZ agility 3 60GB który próbowałem podłączyć do conwertera USB 3.0 do IDE+SATA firmy UNITEK

 

link do konwertera: http://www.unitek-products.com/en/product_detail.php?id=196

 

Problem jest następujący:

 

Podczas próby podłączenia dysku SSD do tego konwertera przełącznik był ustawiony na “ON” i od tego momentu dysk przestał działać. Próbowałem go podłączać przez zewnętrzną obudowę do dysków 2,5" oraz podłączałem do do komputera ale nawet w BIOSie go nie widać.

 

I stąd moje pytanie czy można go jakoś naprawić? jeżeli tak to co trzeba byłoby zrobić. Nawet jesli mi się nie uda z powodu moich umiejętności technicznych lub z braku odpowiedniego sprzętu z chęcia bym się dowiedział w formie ciekawostki co mogło się uszkodzić, co trzeba byłoby wymienić (jeżeli jest takowa możliwość) oraz jak odzyskać dane z kości (i też nawet jeśli nie jestem w stanie tego zrobić w warunkach domowych to miło by było dowiedzieć się chociaż jak to się robi i co jest wymagane) I na koniec chciałbym dodać, że nawet jeśli naprawa nie jest opłacalna to w formie doświadczenia mógłbym spróbować ją przeprowadzić aczkolwiek jeśli nie będzie kosztowała zbyt wiele.

 

pozdrawiam

 

 

 

Dysk SSD wygląda mniej więcej tak: http://gramynawynos.pl/galeria/ilustracja/56_41095014.jpg - to wszystko. Najprawdopodobniej spalił ci się chip kontrolera, a tego, nawet gdybyś miał drugi, nie wymienisz w warunkach domowych. Równie dobrze mógł paść inny element, musiałbyś mieć wszystkien a wymianę, ale j.w. - nawet posiadająć precyzyjną lutownicę i wybitne umiejętności manualne, idealne przylutowanie elementów graniczyłoby z cudem.

 

Co do odzyskiwania danych - w przypadku padniętego dysku pozostaje jedynie skorzystanie z drogich usług profesjonalnych firm zajmujących się tym. O ile w przypadku HDD często wystarczy wymienić płytkę z elektroniką np. kupując po taniości taki sam model sprawny z bad sectorami i podmieniając płytki, o tyle SSD w całości jest płytką elektroniczną i ręczne próby naprawy nie mają najmniejszego sensu.