Natychmiastowy BSOD w czasie deinstalacji sterowników karty graficznej

Witam, mój problem wygląda następująco.

Chcąc aktualizować sterowniki swojej karty graficznej (Radeon HD5870), pobrałem najnowsze ze strony AMD. Próbując odinstalować stare przez menadżera, po paru sekundach dezinstalacji spotkałem się z niemiłą niespodzianką- BSOD-em. Jako, że zdarzają mi się one od czasu do czasu w okresie letnim (na wymianę sprzętu nie mam obecnie funduszy), uznałem to za zbieg okoliczności. Jednak po próbie ponownego uruchomienia komputera, zaraz po zniknięciu loga Windowsa ponownie stało się to samo. Spróbowałem jeszcze kilka razy (po ochłodzeniu komputera), w końcu zdecydowałem się na naprawę poprzez narzędzie systemowe. Okazało się, że przywrócenie systemu było wszystkim, czego trzeba. Przystąpiłem ponownie do dezinstalacji sterowników, lecz tym razem, podejrzliwy, że być może to jednak one były przyczyną, postanowiłem spróbować dezinstalacji wyłącznie sterowników video, zamiast całego kompletu. Niestety, po chwili wystąpił ten sam problem.

I teraz najgorsze. W momencie, gdy chciałem ponownie przywrócić system okazało się, że żaden obraz przywrócenia systemu nie istnieje, to samo w przypadku funkcji “przywrócenia komputera”. Naprawianie dysku również okazało się być chybione.

 

System trzymam na dysku SSD. Posiadam również ten sam W7 na drugim dysku HDD, właśnie na takie sytuacje. Jednakże, pojawił się jeszcze jeden problem. Gdy próbuję zmienić urządzenie bootujące, wyświetla się jedynie kursor klawiatury i na tym koniec (żadnych komunikatów, procesów, czegokolwiek). Właściwie, dzieje się tak z jakąkolwiek funkcją inną, niż wczytywanie standardowe lub okno BIOS-a.

 

Jeśli zapomniałem podać coś istotnego, to przepraszam, ale pisałem posta na szybko.

 

Edit/

Ok, w końcu udało się urochomić wybór urządzenia bootującego, jednak dokładnie ten sam problem występuje z systemem zapasowym. Czy usunięcie jakiegoś składnika sterowników mogło mieć taki wpływ na system? I jakim sposobem?

 

Edit2/

Zapomniałem również wcześniej wspomnieć, że nie mogłem uruchomić trybu awaryjnego, ponieważ występował ten sam problem, co w przypadku ekranu bootowania, jednak po n-tej próbie, z niewyjaśnionego powodu, udało mi się to zrobić. Nie wiem jednak co dalej, ponieważ sterowników instalować z tego trybu się nie da.

 

Edit3/

Heh, oczywiście, gdy z problemem walczę od kilku godzin i wkrótce zdecyduję się zwrócić o pomoc, udaje mi się go rozwiązać :slight_smile: . Nie pomyślałem wcześniej o opcji “uruchom system z ostatnią działającą konfiguracją”, chociaż nie spodziewałem się, że to zadziała. Wystarczyło zainstalować nowe sterowniki na stare i już działa. Spodziewam się jednak nowych błędów w przyszłości, bo sterowniki AMD mają to do siebie, że lubią być instalowane na czysty system, ale w obecnej sytuacji wolałbym jakąś dobrą poradę jak to zrobić, by uniknąć powyższych przygód…

Wiesz jak chcesz permanetnie uniknąć tego problemu Wymień karte graficzną.

A jeśli chcesz uniknąć tego typu problemów to nie usuwaj starych tylko je aktualizuj Napewno wszystkich śmierci nie unikniesz.Ale powinno ci to ograniczyć ich ilość

Na przyszłość to może używaj w trybie awaryjnym programu DDU w celu wyczyszczenia systemu ze sterów AMD

Nie odinstalowuj starych tylko uruchom instalacje nowych sterowników, instalator sam się zajmie usunięciem starych i zmianą na nowsze. Jeśli operacja się nie powiedzie, co jest możliwe przez antywirusa lub inne programy, zrób to w trybie awaryjnym.

Nie zajmie się, dlatego powstało takie narzędzie jak DDU

Kiedyś może nie ale dziś robione przez nvidie i AMD instalatory sobie świetnie z tym radzą.