Nauka gry na instrumencie klawiszowym

(kijek) #1

Witam. Już od dłuższego czasu zastanawiam się, czy nie nauczyć się grać na jakimś instrumencie klawiszowym, ale to akurat nie jest teraz ważne. Mój problem polega na tym, iż nie chciałbym wydać na pierwsze klawisze zbyt dużo pieniędzy i zastanawiam się nad klawiaturą sterującą CME M-KEY, która wydaje mi się być lepszym rozwiązaniem na początek, niż te "profesjonalne" keyboardy z allegro za 500 zł. No właśnie, tylko jak to wygląda z tą klawiaturą, czy da radę się na czymś takim uczyć?

(Xen249) #2

Klawiatura sterująca służy do komunikacji z synteratorem, najczęsciej programowym które występują jako wtyczki do oprogramowania typu DAW.

Taką klawiature podłącza sie do komputera, wiec należało by mieć dobry komputer i jakąś dobrą kartę dzwiekową by informacja wysłana do naszej wtyczki dostała szybko obliczona przez procesor i kartę inaczej będą szumy i nie będzie to brzmieć najlepiej. Opłacalniejszcze dla Ciebie byłoby jednak kupić keyboarda niż taką klawiature.

Pozdrawiam

(XMan) #3

Zainstaluj ZynAddSubFX.

Wystarczy słaby komputer i głośniki :slight_smile:

(The Naxcel) #4

Jeśli tylko do nauki a nie do tworzenia muzki to polecam klawiaturę midi, jakis prosty, lekki host i wtyczki VSTi :slight_smile:

(Kuncial) #5

Co Ty za brednie opowiadasz? szumy? nic podobnego.

Jedynym aspektem, ktory nalezy brac pod uwage to latencja. Potrzebujesz przynajmniej sredniej klasy sprzetu, zeby latencja byla w miare znosna. Aczkolwiek na zintegrowanej karcie i nawet przecietnym dwurdzeniowym Intelu nie powinno byc wiekszych klopotow :slight_smile:

(Xen249) #6

Może źle się wyraziłem - miałem na myśli "trzaski" czy inne artefakty (mówiąc szumy) przy nieodpowiednim ustawieniu latencji - to fakt Do nauki, tzw graniu od tak sobie karta zintegrowana wystarczy ale przy pracy na większej ilości ścieżkach jednak mogą byc problemy. Może i moja wiedzia nie jest duża na ten temat - sam zaczynam z produkcją (w tym nauką gry na klawiszach), wiec się jeszcze uzupełniam swoją wiedzę. :slight_smile:

Co do tematu - Niech autor zastanowi się czy chce się nauczyć by "grać dla samego grania" czy może spróbować w przyszłości swoich sił w produkcji, jeśli do grania to chyba wygodniejszym wyborem byłby keyboard.

OT: @MusicProducer Dziekuje za sprostowanie mojej wypowiedzi, może i w tej znajdą się jakieś nieścisłości - jestem otwarty na (konstruktywną) krytykę, może i sam się czegoś nowego dowiem.

Pozdrawiam

(kijek) #7

Właśnie wypróbowałem ten program i wydaje się być dosyć dobry, nawet coś "zagrałem" na zwykłej klawiaturze :slight_smile:

Aha, bo akurat z wielu względów na początek wolałbym właśnie taką klawiaturkę.

Raczej po prostu do grania, jednak raczej zostanę przy tej klawiaturze sterującej.

Tylko mam jeszcze kilka pytań. Ta klawiatura ma z tyłu złącz USB, czyli wystarczy ją tylko przez nie podpiąć do komputera i może zaczynać, tak? I jak wygląda sprawa z wciskaniem kilku klawiszy na raz, czy jest tak, jak na zwykłej klawiaturze, czyli 4 klawisze to max. a czasem nawet mniej?

(Kuncial) #8

Zalezy jakiego instrumentu bedziesz uzywal. W niektorych bedziesz mogl wcisnac wszystkie klawisze, a niektore beda obslugiwaly, tylko 2 badz 3. Wszystko zalezy od VST ktorej bedziesz uzywal.

(XMan) #9

• musisz się dokładnie zapoznać z tym programem.

Jest wiele instrumentów oraz możliwość nagrywania.

(kijek) #10

We wszystkich programach, jakie testowałem (Bristol, ZynAddSub i jeszcze dwa, których nazwy nie pamiętam) mogłem wcisnąć tyle samo klawiszy na raz, więc to raczej klawiatura jest za to odpowiedzialna.

Mniej więcej się z nim zapoznałem, a dokładniej, to z instrumentami i efektami.

A teraz mam pytanie, jakie polecacie piosenki na początek? Wlazł kotek na płotek już umiem, więc coś innego.

(Setjuniorhigh) #11

Morrowind Theme jest dosyć prosty do nauki ; ]

(kijek) #12

A jaką polecacie kartę dźwiękową do 150 zł, żeby latencja była znośna?