Nauka informatyki - co na początek?

Witam,

Jestem uczniem III klasy gimnazjum. Chcę wiązać swoją przyszłość z informatyką. Chciałbym już teraz zacząć się szkolić w tym kierunku.

Czego radzilibyście mi się uczyć na początku? Programowanie? Webmastering? Grafika? A może coś jeszcze innego?

W miarę możliwości proszę o jakiś dobry, przystępny, sprawdzony kurs (nie, nie mogę poszukać w Google bo chodzi mi o coś sprawdzonego).

Z góry dzięki.

Polecam zacząć od nauki używanie szukajki :

viewtopic.php?f=6&t=253626

proponuję zacząć od nauki matematyki :slight_smile: … bez tego ani rusz w informatyce… :slight_smile: proponuje zacząć trochę bawić się od C++ i delphi… w liceum pewnie na informatyce nie wyjdziecie poza turbo pascala:) tak jak ja w technikum elektronicznym o spec. systemy i sieci komputerowe informatykę miałem przez rok… :slight_smile: i tylko mistrz klawiatury i powerPoint… a kabla scrosowanego to nawet na oczy nie widziałem… ech… to były czasy…:slight_smile: hehhe

Ja miałem w Liceum klasę o profilu informatycznym teoretycznie, ale poza podstawy c++ to nic nie wyszło, także… koniecznie matma i to mocno, a potem c++, delphi jak mówi jarsyb , proponuję jeszcze dobrze html’a i php (php jest bardzo podobne do c++ na pwenym etapie, więc będzie łatwiej potem :))

Ściągnij i zainstaluj Archlinuxa i skonfiguruj go tak, żeby wyglądał jak najnowsza Mandi X2 (nie tylko wygląd ale użyteczność). A potem w ramach treningu to samo z Gentoo ze źródeł :wink: Potem spróbuj udostępnić swoje pliki w sieci, tak, żeby każdy na dowolnym Windowsie mógł zmieniać zawartość choć jednego katalogu… Jak sobie dasz radę to reszta będzie prosta…

Więc na początek PHP czy C++? Kumpel ma książkę z Komputer Świata o c++ więc byłoby mi łatwiej :slight_smile:

A o matmę i fizię się nie martwcie bo z obu miałem zawsze 6 na koniec roku :wink:

C++ ci się przyda, ale informatyka to nie tylko znajomość programowania (choć ta na pewno pomaga). Poza tym PHP wywodzi się z C/C++ ogólnie polecam książkę “Symfonia C++”, jak nie polegniesz na wskaźnikach będzie ok :smiley:

jak chcesz robić strony www to PHP (ale najpierw HTML), jak aplikacje to C++, choć łatwiejszy jest tz. Object Pascal czyli Delphi…

Mógłbyś to nieco rozwinąć?

A i czy do projektowania stron WWW trzeba znać HTML i PHP czy coś jeszcze?

tworzenie arkuszy stylów, obsługa programów do tworzenia i edycji stron, umiejętność wgrania tego na serwer i odpalenia, i inne.

To także wiedza o sprzęcie (płyty główne, procesory, karty grafiki, dyski), systemach operacyjnych (w tym przynajmniej średnio zaawansowana wiedza o linuxach), sieciach, typowych problemach z nim związanych, znajomość programów diagnostycznych. Niewielu tak zwanych informatyków odpowie na pytanie z jakiego systemu pochodzi plik “startup-sequence” i gdzie siedział :wink: I o dziwo umiejętność szukania rozwiązań na własną rękę.

Ej to ostatnie nie było zbyt miłe :wink:

Jesli chodzi o tego typu rzeczy praktyczne to jest to tylko kwestia obycia więc tym sie aż tak nie martwię. Gorzej z programowaniem bo trochę się w tym gubię… Dlatego myślę że powinienem się z tym obyć puki jest jeszcze czas…

Nie o to chodzi, czasem rozwiązanie problemu jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy poszukać :wink: Na twoim miejscu zaczął bym od pascala (nie koniecznie delphi). Ogólnie najlepsza książka dla ciebie w tej chwili to M.J. Kubiak “Programuję w Turbo Pascal i C/C++”.

Przydałaby się jeszcze umiejętność obsługi programu graficznego.

To wszystko się łączy, bez jakiegokolwiek wyczucia estetyki nawet najlepszy koder PHP niezbyt wiele osiągnie, chyba, że z grafikiem, który obteksturuje jego pracę. Trzeba być dość wszechstronnym. Plus to o czym pisał modrih i jeszcze wiele innych rzeczy.

No i faktycznie viewtopic.php?f=6&t=253626

weź się chłopie za matematykę na porządnym poziomie bo bez tego nie dostaniesz się na żadne dobre studia o kierunku informatycznym

Moze i się nie dostanie, ale nie matematyka rządzi w tym temacie ;]

Mylisz się. I to bardzo, przyzwyczaj się do matematyki, matematyki i jeszcze raz matematyki! na studiach,

Komputer zbudowano dzięki matematyce, bez matematyki nie było by żadnego komputera.

na studiach nie nauczysz się praktycznie nic prócz rzeczy ogólnych a wiedzę trzeba zebrać samemu, a tak to tylko matma…

Studia mnie mineły, zajęcie nie ;] Przyzwyczaj sie do tego :smiley:

Jak już pisałem matma to dla mnie banał fizyka zresztą też…

A i tak przy okazji - co polecacie studia czy polibudę?