Neo na 2 kompy

Witam! !!

Przepraszam jeśli umieściłem post w złym miejscu. Mam pewien problem. Mianowicie chciałbym podzielić neostrade 512 na 2 kompy poprzez routera i nie wiem jak się do tego zabrać. Chciałbym też wiedzieć czy to spowoduje podzielenie prędkości a jeśli tak to w jaki sposób.

Proszę o odpowiedzi… :smiley:

Podzielenie neostrady jest jak najbardziej możliwe - Należy najlepiej zaopatrzyć się w router z Aneksem A aby nie używać już tego urządzenia co dostaliśmy od TPSA. Co do prędkości to będzie również ona dzielona ale w taki sposób że kto będzie miał lepsze połączenie do serwera ten będzie miał większy transfer. W przypadku gdy będzie tylko w danym momencie włączony jeden komputer to będzie on miał pełny transfer.

Jak się zabrać - może poczytać o tym? Podzielenie prędkości będzie adekwatne do zapotrzebowania.

Czyli jak będą włączone 2 komputery to prędkość na 1 będzie wynosiła 256???

Dzielenie prędkości nazywa sie Qos, można ustalić reguły dzielenia łącza. Ja mam router bez tej opcji i nie jest mi z tym źle. W razie problemów z konfiguracją masz zawsze infolinie neo - pomimo niewspierania routerów innych firm podają ważne informacje, czasami jak sie trafi na kogoś ambitniejszego może się dogłębnie zająć sprawą :wink: dane o których pamietaj:

VPI 0

VCI 35

Network Type PPPoA

Router musi być z modemem ADSL Annex A. Podłącza się go kablem telefonicznym do gniazdka telefonicznego, z drugiej strony kablem ethernet NIEskrosowanym do komputera lub kilku komputerów (routery z reguły mają 4 gniazdka), ewentualnie bezprzewodowo, o ile komputer i router mają tą funkcję.

Następnie uruchamia się przeglądarkę, wpisuje adres lokalny routra (np. 192.168.1.1 - powinno pisać na routerze lub w instrukcji), podaje się nazwę użytkownika i hasło (pisze na routerze lub w instrukcji) i można zmieniać opcje jak na stronie internetowej. Do połączenia z internetem należałoby wpisać nazwę użytkownika i hasło neostrady (w odpowiednie rubryki w routerze). Natomiast komputery same pobierają własne adresy IP z routera.

W praktyce każdy komputer ma pełną prędkość łącza, chyba że drugi coś pobiera, wtedy oczywiście dzielą się prędkością.

Można ewentualnie do jednego komputera podłączyć modem neostrady z USB, a drugi komputer kablem ethernetowym skrosowanym do pierwszego, ale nie jest to zalecana opcja. I w takim przypadku nie może być mowy o udostępnianiu folderów i drukarek pomiędzy komputerami (to zbyt ryzykowne, a średnio po kilkunastu minutach jakieś paskudztwo będzie się próbowało zainstalować). Na pewno warto wydać na router, komputery będą o wiele bezpieczniejsze i zaoszczędzi się na nerwach i czasie.