Neostrada + Media Center

(Madee) #1

Witam serdecznie,

mam dość nietypowy (chyba) problem z neostrada.

Świeży system windows XP Media Center (i wydaje mi się, że tu leży pies pogrzebany), na tym neostrada (zainstalowany tylko modem bez aplikacji neo, antywirus w tej chwili AVG (wczesniej avast) i... zrywa mi polaczenie podczas odpalania filmow divx (all player lub vplayer + kodeki teraz divx bundle wczesnie k-lite). Wywala blad, pozniej neo nie może się połączyc (nie można połączyc ze zdalnym komputerem), pomaga reset kompa, lub odłączenie modemu. Ale za chwile znów się wywala (jeżeli jest odpalony film w allplayerze). Szukam od kilku dni rozwiązania problemu na różnych forach. Dodam że na innym kompie, ze zwykłym XP z taką sama konfiguracją programową problem nie występuje. Wyłączanie zasilania USB odhaczone. System przeskanowany i czysty.

Czy jakaś dobra dusza zlituje się i pomoże rozwiązać ten problem?

Byłabym wdzięczna :slight_smile:

Pozdrawiam serdecznie

Magda

(Banasiak Jerzy) #2

Sprawdź napięcie +5V i czy modem nie jest zbyt ciepły. Podczas włączania filmów wzrasta zapotrzebowanie na prąd z linii +5V. Postraj się o ochronnik przeciwprzepięciowy dla linii telefonicznej. Podaj markę modemu i wersję sterownika. Przytocz listę przerwań IRQ. Możliwe, że USB dzieli przerwanie z kartą graficzną, albo dźwiękową w czasie projekcji obrazu i dźwięku.

(Madee) #3

Witam, dzięki za odpowiedz

to dla mnie chyba zbyt wysoka szkoła jazdy :?

modem to zxdsl 852 -

Opis sterownika ADSL Modem USB

Data sterownika 2006-05-24

Wersja sterownika 1.2.0.51

Dostawca sterownika STMicroelectronics

DMA 04 Wyłączne Direct memory access controller

IRQ 00 Wyłączne System timer

IRQ 01 Wyłączne Standard 101/102-Key or Microsoft Natural PS/2 Keyboard

IRQ 04 Dzielone Intel® 82801G (ICH7 Family) SMBus Controller - 27DA

IRQ 08 Wyłączne System CMOS/real time clock

IRQ 09 Dzielone Microsoft ACPI-Compliant System

IRQ 12 Wyłączne Synaptics PS/2 Port TouchPad

IRQ 13 Wyłączne Numeric data processor

IRQ 14 Wyłączne Primary IDE Channel

IRQ 16 Dzielone Intel® 82801G (ICH7 Family) USB Universal Host Controller - 27CB

IRQ 16 Dzielone Intel® 82801G (ICH7 Family) PCI Express Root Port - 27D2

IRQ 16 Dzielone Mobile Intel® 955XM/945GM/PM/GMS/940GML Express PCI Express Root Port - 27A1

IRQ 16 Dzielone NVIDIA GeForce Go 7400

IRQ 16 Dzielone OHCI Compliant IEEE 1394 Host Controller

IRQ 17 Dzielone SDA Standard Compliant SD Host Controller

IRQ 17 Dzielone Intel® 82801G (ICH7 Family) PCI Express Root Port - 27D0

IRQ 17 Dzielone Ricoh Memory Stick Host Controller

IRQ 17 Dzielone Ricoh MMC Host Controller

IRQ 17 Dzielone Ricoh xD-Picture Card Host Controller

IRQ 18 Dzielone Intel® 82801G (ICH7 Family) USB Universal Host Controller - 27CA

IRQ 18 Dzielone Intel® 82801G (ICH7 Family) PCI Express Root Port - 27D4

IRQ 19 Dzielone Intel® 82801G (ICH7 Family) USB Universal Host Controller - 27C9

IRQ 19 Dzielone Intel® 82801GBM SATA AHCI Controller

IRQ 22 Dzielone Microsoft UAA Bus Driver for High Definition Audio

IRQ 23 Dzielone Intel® 82801G (ICH7 Family) USB Universal Host Controller - 27C8

IRQ 23 Dzielone Intel® 82801G (ICH7 Family) USB2 Enhanced Host Controller - 27CC

Ja niestety nie jestem w stanie rozszyfrować tych danych.

Pozdrowienia

Magda

(Banasiak Jerzy) #4

Pomiaru napięcia dokonujemy najdokładniej dobrym miernikiem, ale można te dane odczytać w BIOS-ie.

Oto przyczyna twojego problemu:

Karta graficzna NVIDIA GeForce Go 7400 współdzieli zasoby systemowe ze złączem USB Universal Host Controller, do kórego podłączoby jest modem od Neostrady. Firma TP nie jest temu winna więc temat trzeba zmienić.

Klasyczny PC-et ma 15 przewań a twój z 23. Zwiększeie ilości przerwań miało nie dopuszczać to powyższych sytuacji, ale nadal jest niedoskonałe. Problem w tym, że w Twoim przypadku dużo przewań jest nieużywanych. Trzeba zmusić komputer, aby zaczął z nich korzystać, ale o tym trzeba mieć zielone pojęcie. Można też prościej. Wyłącz kartę dźwiekową w BIOS-ie lub w Windows w Menadżerze urządzeń i ponownie uruchom komputer. Sprawdź rezultaty. Kolejność IRQ zostanie trochę zmieniona. Podaj markę i typ płyty główej. Mam wrażenie, że lista IRQ nie zawiera wszystkich urządzeń płyty. Czy używasz myszki na USB czy PS/2, czy posiadasz zintegrowaną kartę sieciową. Czy modem nie jest zbyt ciepły twoim zdaniem. Jaką wersję Windows XP posiadasz?

(Madee) #5

po wyłączeniu k.dzwiek. sytuacja na 16 nie ulegla zmianie. Jak w takim razie pomieszac w przerwaniach? Obawiam się, ze w moim najblizszym otoczeniu nie znajde pomocy technicznej w temacie komp. wiec musze radzic sobie sama. Prosze ew. o odeslanie mnie do jakiegos przewodnika "how to" :slight_smile: (z googlami sama sobie poradze :wink: )

płyta główna Quanta 30BC

nie używam zewntrznej myszy, komputer to laptop i korzystam z wbudowanego sterowania. Karta sieciowa wbudowana. Modem sie nie nagrzewa.

Właściwości systemu operacyjnego:

Nazwa systemu operacyjnego Microsoft Windows XP Professional

Nazwa kodowa systemu operacyjnego Whistler

Język systemu operacyjnego Angielski (Stany Zjednoczone)

Typ jądra systemu operacyjnego Multiprocessor Free

Wersja systemu operacyjnego 5.1.2600 (WinXP Retail)

Media Center Edition

Zastanawialam się jeszcze czy przypadkiem kodeki ktorych uzywam nie kłoca sie z tymi z media center i przez to nie nastepuje wywrotka neo? czy to mozliwe?

Bardzo dziękuję za dotychczasowa pomoc.

(Banasiak Jerzy) #6

Jestem pełen podziwu, że dziewczyna tak dużo wie o komputerze. Mój teks był kierowany do zaawansowanego użytkownika bo nie zawierał, jak np. odszukać przerwań IRQ.

Widzę, że posiadasz laptopa a to ozacza komplikację. Nie mam dużej swobody dokonywania zmian, jak w PC-cie. Pewnie nie używasz zinegrowanej karty sieciowej więc moższ ją wyłączyć. Tak naprawdę nie wiem czym Twój problem jest spowodowany. Dzielenie zasobów na z reguły powinno działa, ale nie musi. Dużo tu nie zrobimy. To metoda prób i błędów. Lepiej zwróćmy uwagę na zasilanie USB. Ten aspek chociaż usuńmy. Możesz kupić w Allegro aktywny (tzn. z zasilaniem) koncentrator USB 2.0. http://www.allegro.pl/item246977438_pen ... _lodz.html Dzięki temu modem nie będzie pobierał energii z laptopa.

W sprawie wersji systemu Windows XP nic nie pisze, że zawiera zainstalowany, jakikolwiek Servis Pack - nr jeden lub dwa. Do poprawnej pracy USB wymagany jest SP1 a do Internetu SP2. Problem w tym, że nie wiem czy Servis Pack-i są konieczne dla Windows XP Media Center Edition, ponieważ dla mnie to egzotyczna odmiana Windows XP. Znam różnicę między wspomnianymi wersjami.

Czy jesteś pewna, że rzeczywiście z identyczną konfiguracją programową? Sprawdź, jaki jest zainstalowany Servis Pack. :slight_smile:

(Madee) #7

:oops: musze sobie radzic jakos, innego wyjscia nie ma :slight_smile:

sieciowa wylaczona. Nad sprzetem dodatkowym tez sie juz zastanawialam, ale raczej w kierunku routera wifi.

Jeden i drugi ma SP2 wraz z aktualizacjami :stuck_out_tongue: ale ok. przekonales mnie ze przycyzny trzeba szukac gdzie indziej a nie w systemie... chyba :wink:

Media Center to bardzo egzotyczna odmiana... Jest spolszczenie (oczywiscie czesciowe), wersja jest niby angielska, wiec pobiera aktualizacje etc. po ang. ale jak chcialam zainstalowac IE 7 PL to odrzuca, ze nie ten jezyk systemu. I inne takie tam.

(Banasiak Jerzy) #8

Spór o wpływ fal elektromagnetycznych na zdrowie człowieka nie został ostatecznie rozwiązany. Jeśli nie ma innej możliwości, to wystrzegam się łączności bezprzewodowej. Router WIFI jest urządzeniem o wiele droższym niż aktywny koncentrator.

Odinstaluj kodeki DivX i Xvid. W zależności od wersji, z jakiej korzystałaś łączą się z Internetem. W zamian DivX-a i Xvid-a polecam pakiet FFDSHOW ffdshow_rev756_20070109_clsid.exe(dobreprogramy.pl). Nowsza wersja jest angielska. Poprzednia i obecna zawiera bardzo dużo darmowych funkcji. Odtwarza filmy przez DirectX Show element Windows.

O ile dobrze zrozumiałem Magdo, to twierdzisz, że Twój system "Windows XP Media Center Edition" zawiera SP2. Dziwi mnie fakt, że we właściwości systemu operacyjnego nie było o tym słowa. Przeglądarkę Internet Explorer 7 zainstalujesz tylko w wersji angielskiej.

Wiem, że to nie moja sprawa, ale jestem ciekaw, co skłoniło Cię do kupna tej egzotycznej odmiany okienek? Czy cena laptopa? Przyznam, że ma przyzwoitą kartę graficzną. Czy musisz ogladąć filmy w czasie połaczenia z Internetem? Z punktu praktycznego przecież nie ma takiej potrzeby, aby "wicieć" na modemie i zajmować IP. Nic w sprawie sposobu używania komputera nie zabraniam, lecz proponuję. Pomysły mam na wyczerpaniu.

(Madee) #9

ok, zrobie tak jak piszesz, dam znac co to zdzialalo. (zmiana kodekow byla z k-lite na divx bundle i z powrtotem ale bez efektu, zmienie na te co piszesz), Mimo wszystko skłaniam sie ku temu, ze masz racje w temacie przerwan i problemu sprzetowego generalnie. Zakupie na poczatek koncentrator i zobaczymy co z tego wyjdzie.

edit:

prosze jeszcze o mala podpowiedz, tak jak dla blondynki: czy koncentrator zmieni cos w kwerstii przerwań? czy to zupelnie inna para kaloszy?

niedowiarek :wink: dokladam te dwie linijki z wlasciwosci.

Właściwości systemu operacyjnego:

Nazwa systemu operacyjnego Microsoft Windows XP Professional

Nazwa kodowa systemu operacyjnego Whistler

Język systemu operacyjnego Angielski (Stany Zjednoczone)

Typ jądra systemu operacyjnego Multiprocessor Free

Wersja systemu operacyjnego 5.1.2600 (WinXP Retail)

Dodatek service pack systemu operacyjnego Service Pack 2

Data Instalacji 2007-09-16

Katalog główny systemu operacyjnego C:\WINDOWS

screen na zyczenie na maila :stuck_out_tongue:

szczerze mowiac kupujac laptopa w ogole nie zwrocilam uwagi na wersje systemu op.

System byl, ze tak to ujmę, "na wyposazeniu standardowym". Na HDD z reszta.

i to m.in. bylo kryterium wyboru tego a nie innego laptopa a nie SO :slight_smile:

muszę :twisted:

(Banasiak Jerzy) #10

Magdo, podawanie przez Ciebie pełnych informacji o Twoim laptopie było ważne. W przeciwnym wypadku zbędnie opisałem dane zagadnie, jak miało to miejsce w wątku o Servis Packu. Praktyka ta powszechna jest na forum. Kiedyś jeden gość nie mógł zainstalować panelu sterowania do driver-ów firmy ATI. Padały różne przyczyny i rozwiązania łącznie z formatowaniem partycji C. Cztery strony Internaucji napisali a gość zataił jeden bardzo istotny element - podkręcił procesor komputera przez to panel ATI nie wykrywał złącza AGP, ponieważ było taktowane więcej niż 66 MHz.

Po zakupie aktywnego koncentratora (HUB) poprawie ulegnie tylko zasilanie +5V USB, jak pisałem wcześniej. Dodatkową zaletą będzie możliwość jednoczesnego podłączenia nawet dwóch przenośnych dysków 2,5 cala na USB 2.0 bez obiążania zasilacza lub akumulatora w laptopie. Sytuacja z przerwaniami nie zmieni się bez interwencji w BIOS-ie lub w zaawansowanych zakamarkach systemu. Bawienie się IRQ może spowodować w skrajnych momentach inne problemy nie tylko z modemem. Nie polecam tych działań bo samodzielnie będziesz musiała przywrócić to i owo .

W sprawie ochrony przeciwprzepięciowej linii telefoniuczej jest dużo rozwiązań dla PC-etów np. http://www.1klik.pl/sklep/Listwy_zasila ... iltrujace/ Filtr_przeciwprzepieciowy_AXON_ISDN_Protector/c28/p209866/

Potrzenujesz czegość innego, jak np. listwę zasilająca z filterm do kabla telefonicznego http://1klik.pl/sklep/Listwy_zasilajace_i_filtrujace/ Listwa_zasilajaca_LESTAR_LFT_2005_1xRJ_5_gniazd_biala_2_5m/c28/p736094/ Usuń spację z adresów.

Pamiętaj, aby ona dobrze działała muszi być podłączona do gniazda elektrycznego 230 V ze sprawnym bolcem. Nadmiar napięcia, ładunku zostanie odprowadzony tą drogą.