Neostrada predkość internetu, a ilość włączonych komputerów


(Shork) #1

Cześć. Moje pytanie jest takie, czy na prędkość łącza wpływa ilość włączonych komputerów? Komputer mam podłączony do routera, a dwa laptopy ciągną z WIFI, internet został niedawno zmieniony z 10mbs na 20 mbs. 


(Longhorn2009) #2

Jeśli jakiś komputer będzie zabierał łącze to automatycznie dla innych zostaje mniej. Podejrzewam, że chodzi ci o zaniżoną prędkość łącza. Możesz to sprawdzić zostawiając tylko jeden komputer podłączony do internetu i włączając speedtest.


(Ninertominer) #3

To chyba proste.

Maksymalna prędkość łącza >= Suma aktualnych prędkości na danych stanowiskach.

Z tego wynika, że o ile jeden komputer będzie coś ściągał (stałe połączenie z serwerami), a reszta stanowisk będzie “idlować”, to

Maksymalna prędkość łącza = Prędkość na jedynym komputerze używającym w tym momencie internetu.

Jeżeli natomiast dwa komputery na raz będą coś ściągać, to wartości prędkości będą mniej więcej wyrównane.

Jednym zdaniem: Nie, o ile te komputery nie używają czynnie internetu.


(bachus) #4

@‌Gornius: to nie takie proste, domowe routery najczęściej nie mają poprawnie skonfigurowanego QoS i dzielenia pasma - jest zwykłą rzeczą, że jeden host potrafi “zutylizować” całe pasmo. W przypadku najtańszych routerów warto jednak celować w coś z możliwością wgrania alternatywnego oprogramowania (DD-WRT i podobne) a w dzisiejszych czasach, gdy 20-100Mbit/s w domu nie jest rzadkością, to zainwestować w urządzenie z wydajnym procesorem.


(roobal) #5

No właśnie to nie jest takie proste. Jak pisał @bachus, domowe routery nie dzielą tak “sprawiedliwie” łącza. Jeden host może używać 8Mb/s, a drugi tylko 2Mb/s i nie musi to być 2 hosty to każdy ma po 5Mb/s.