Neostrada TP - różne informacje dot. prędkości

Witam, posiadam w domu Neostradę TP 2 MB. Wczoraj ok. godziny 21 mieli jakieś problemy na łączach, internet zauważalnie zwolnił, dziś to się utrzymuje. Oczywiście zadzwoniłem, zgłosiłem usterkę, przyjęto, opisano i czekam na reakcje. Ale nie o tym.

Pani przyjmująca zgłoszenie zdziwiła się, czy jest to mój wybór że korzystam z opcji 2 MB, kiedy spokojnie mógłbym mieć 10 MB. Odpowiedziałem, ze owszem, dowiadywałem się na ten temat i w telepunkcie powiedziano mi ze mam szczęście ze w ogóle to 2 MB chodzi, bo najwyższa opcją u mnie jest 1 MB.

Stąd moje pytanie: kto ma racje? dodam od siebie, ze sprawdzałem na stronie i max dopuszczalna prędkość u mnie to 10 MB. Jeśli ktoś z was pracuje w TP, i wie coś na ten temat prosiłbym również o wyjaśnienie, na jakiej zasadzie wyciągane są takie wnioski, z jaka prędkością może działać internet u klienta końcowego.

pozdrawiam.

Liczy się co stwierdzą technicy. Ogólnie dopuszczalną prędkość wylicza się na podstawie odległości od centralki, a technicy określają maksymalną możliwą prędkość na podstawie parametrów linii.

U mojej dziewczyny na wsi jest Neo 2MB, przedtem miała 1MB - powiedzieli że 2MB może działać kiepsko i nie zawsze osiągać taki wynik - działa zawsze jak trzeba a technik jak był i sprawdzał parametry linii to powiedział że max 6MB dało by się postawić. Neostrada liczy sobie to według swoich norm typu - 10km odległość od centralki-10mb, 10-15 - już tylko 6MB itd itp… Jak chcesz wiedzieć ile pociągniesz to wołasz technika, on przychodzi, sprawdza moc połączenia i maksymalną przepustowość i wtedy masz jakiś konkretny odnośnik, a nie wróżenie z fusów jakie odstawia babka na niebieskiej linii.

U mnie też jest podobna sytuacja. Internet z Netii i mi pan z informacji powiedział jakim “cudem mam 16 Mb jak max mogę mieć 9 Mb”. Widać linia umie więcej, a w tele linii mają inaczej. Ogólnie część routerów umie po sile sygnały określić jaką prędkość łącze może osiągnąć, to można zawsze na takim cudzie zobaczyć ile w “teorii” da rade się wyciągnąć z linii.

http://www.tp.pl/prt/service_availability_check

Masz rację.

Tyle że nie zawsze chce im się sprawdzać, robić pomiary, liczyć.

Miałem straszny problem z podpisaniem umowy, 1M nie ma szans, dali 512k.

Jak już linia ruszyła (przedłużenie umowy) okazuje się że może działać 2M i działa, bez problemu.

jak masz jakiś router albo modem na którym można zobaczyć jakie jest tłumienie i margines to można w przybliżeniu wywnioskować na podstawie tego ile pójdzie.chek nie zawsze pokazuje prawdę

odległość od centralki jakies 3 - 3,5 km. poniżej screen z danymi:

adslx.png

6Mb będzie chodzić 10bałbym się zaryzykować ale możliwe że linia uciągnie też tyle bo tłumienie jest na granicy dla opcji 10Mb tylko marginesu może zabraknąć ,jak będzie zbyt niski to nie osiągniesz pełnej prędkości bo router obetnie ci ją żeby zwiększyć margines dla większej stabilności jak zamierzasz zmieniać to najpierw na 6Mb a później zobaczysz parametry czy da się więcej

dzięki za info, potestuję i dam znać :wink:

do centrali mam 3,5 km i nie wyciska 6mb najczesciej od 4 do 4,5

W zależności, jaką masz linie. Jeżeli jest to przykładowo FITL, więc możliwości są nie-ograniczone. Jednak nie ma jeszcze, aż tak dobrze, że sieci opierają się na światłowodach. KPSI, ma fajne założenie, jednak ta sieć nie jest dostępna do końca publicznie niestety.