Net przez router omijając przydzielanie wewnętrzego IP

(DiamondBack) #1

Posiadam router Netgear WGR614v7 i chciałbym mieć jednego kompa w domu z przydzielonym zewnętrznym numerem IP - tak jakby był podłączony bezpośrednio do skrętki. Jak się nazywa ta opcja i gdzie ją mogę znaleźć?

(system) #2

Nie jestem pewny czy o to Ci chodzi dokładnie, ale może po prostu podłącz neta do tego komputer i udostępnij połączenie przez router do reszty sieci.

(Derekdx) #3

jeżeli chcesz postawić serwer jakies uslugi np komunkatora głosowego lub gry to muszisz posiadać zewn ip aby postawic taki serwer musisz ustawic na ruterze konkretny port z którym twoja usuga bedzie sie komunikowala z reszta swiata i przydzielic adres ip komutera z ktorego to bedzie uruchamiane.

(DiamondBack) #4

DarekDX dzięki wielkie. Pomogło.

(roobal) #5

W routerze prawdopodobnie masz opcję, która nazywa się DMZ, ustaw tam IP komputera, który ma być dostępny w publicznej sieci. Jest to o tyle bezpieczniejsze od przekierowania portu, który zaproponował DarekDX, że komputer jest odseparowany od LANu i w razie włamania na serwer, sieć LAN jest nadal chroniona. Rozwiązanie, które zaproponował grzechu1990 jest też bezpieczniejsze dla sieci LAN, ponieważ to też podchodzi pod DMZ - serwer jest przed, a sieć lokalna jest za zaporą sieciową.

Pozdrawiam!

(DiamondBack) #6

Konkretny port jest otwarty tylko pod jeden komp więc reszta jest już teoretycznie blokowana. Teoretycznie, bo mam włączone upnp - każdy komputer ma firewalla zainstalowanego własnego.

DMZ + upnp mi nie pomagały - nie mogłem uruchomić poprawnie usługi.

(roobal) #7

Dokładnie, teoretycznie. Chyba nie rozumiesz na czym polega DMZ. Jeśli ktoś włamie Ci się na serwer, który stoi w LANie, to LAN stoi przed nim otworem. Natomiast DMZ to wydzielony obszar, który jest odseparowany od LANu, tj. LAN pracuje powiedzmy w podsieci 192.168.0.0/24, DMZ w 10.0.0.0/24 albo serwer może stać przed zaporą i ma publiczne IP ale może go też chronić druga zapora sieciowa, która znajdzie się przed serwerem, wtedy włamywacz ma do pokonania dwie zapory sieciowe, jedna chroniąca serwer, a druga LAN. Ale to jak tam chcesz, ja tylko zaproponowałem swoje rozwiązanie i, oczywiście, nie każę Ci go stosować. Zadałeś pytanie, dostałeś odpowiedź, a wybór rozwiązania należy do Ciebie :slight_smile:

Pozdrawiam!