Net przez router omijając przydzielanie wewnętrzego IP

Posiadam router Netgear WGR614v7 i chciałbym mieć jednego kompa w domu z przydzielonym zewnętrznym numerem IP - tak jakby był podłączony bezpośrednio do skrętki. Jak się nazywa ta opcja i gdzie ją mogę znaleźć?

Nie jestem pewny czy o to Ci chodzi dokładnie, ale może po prostu podłącz neta do tego komputer i udostępnij połączenie przez router do reszty sieci.

jeżeli chcesz postawić serwer jakies uslugi np komunkatora głosowego lub gry to muszisz posiadać zewn ip aby postawic taki serwer musisz ustawic na ruterze konkretny port z którym twoja usuga bedzie sie komunikowala z reszta swiata i przydzielic adres ip komutera z ktorego to bedzie uruchamiane.

DarekDX dzięki wielkie. Pomogło.

W routerze prawdopodobnie masz opcję, która nazywa się DMZ, ustaw tam IP komputera, który ma być dostępny w publicznej sieci. Jest to o tyle bezpieczniejsze od przekierowania portu, który zaproponował DarekDX, że komputer jest odseparowany od LANu i w razie włamania na serwer, sieć LAN jest nadal chroniona. Rozwiązanie, które zaproponował grzechu1990 jest też bezpieczniejsze dla sieci LAN, ponieważ to też podchodzi pod DMZ - serwer jest przed, a sieć lokalna jest za zaporą sieciową.

Pozdrawiam!

Konkretny port jest otwarty tylko pod jeden komp więc reszta jest już teoretycznie blokowana. Teoretycznie, bo mam włączone upnp - każdy komputer ma firewalla zainstalowanego własnego.

DMZ + upnp mi nie pomagały - nie mogłem uruchomić poprawnie usługi.

Dokładnie, teoretycznie. Chyba nie rozumiesz na czym polega DMZ. Jeśli ktoś włamie Ci się na serwer, który stoi w LANie, to LAN stoi przed nim otworem. Natomiast DMZ to wydzielony obszar, który jest odseparowany od LANu, tj. LAN pracuje powiedzmy w podsieci 192.168.0.0/24, DMZ w 10.0.0.0/24 albo serwer może stać przed zaporą i ma publiczne IP ale może go też chronić druga zapora sieciowa, która znajdzie się przed serwerem, wtedy włamywacz ma do pokonania dwie zapory sieciowe, jedna chroniąca serwer, a druga LAN. Ale to jak tam chcesz, ja tylko zaproponowałem swoje rozwiązanie i, oczywiście, nie każę Ci go stosować. Zadałeś pytanie, dostałeś odpowiedź, a wybór rozwiązania należy do Ciebie :slight_smile:

Pozdrawiam!