Netbook z systemem bez płyty

(Tomaszzz89) #1

Witam, kupiłem sobie w pewnym sklepie netbooka ASUS 1215 N z Windows 7 HP, wszystko super, ale widzę że nie mam płyty. Jakoś to przeżyje, bo zawsze jak coś sie popsuje mogę wgrać Windowsa z MSDN AA, ale czy tak powinno być? Czy sprzedawca zrobił mnie w bambuko? Bo w końcu za ten system pewnie coś zapłaciłem w cenie sprzętu.

Na tyle sprzętu mam naklejkę licencyjną Windows 7 Home Premium OA.

(Kuczkowiak) #2

Pewnie masz partycje recovery na którym znajduje się ten system.

(Jacob) #3

Jeśli masz naklejkę licencyjną to z pewnością jesteś legalny. Jeśli nie masz płyty, a chcesz ją dostać zadzwoń do centrali firmy Asus - tam możesz sobie tą płytkę za darmo zamówić (ja przynajmniej tak moje dwie płytki z Vistą zamówiłem).

Poza tym zawsze możesz zainstalować system z dowolnej płyty z Windows 7 wpisując przy instalacji klucz z naklejki którą masz na tylnej obudowie laptopa. System będzie w 100% legalny...

(Tomaszzz89) #4

Mam dwie partycje, ale D była pusta. Mam jeszcze jakąś partycję Q z szybką instalacją pakietu MS OFFICE 2010 (Dysk chroniony).

Do tego "super" ASUS Webstorage.

(flaszer) #5

Możesz zrobić tak jak pisali poprzednicy, ale fakt, że jesteś studentem objętym programem MSDN AA mówi tylko jedno - reinstalacja na Windows 7 Professional. Przecież Windows 7 Starter nie umożliwia nawet zmiany tapety...

(Jacob) #6

Tylko, że on ma Windows 7 Home Premium, który to umożliwia...

Nie ja w twoich przypadku nie przeinstalowywałbym tego systemu - nie ma sensu. Windows 7 Professional umożliwia uruchomienie darmowego Windows XP, co jest jednak w twoim przypadku nie możliwe - ten laptop ma 1GB RAMu chyba, wiec nie po przydzieleniu 512MB tej pamięci XPkowi, system nie będzie działał jak należy - ani ten wirtualny, ani ten prawdziwy...

Na Netbooku spokojnie Home Premium może działać...

(flaszer) #7

Faktycznie, ten Asus ma wersję Home Premium :wink: Mimo wszystko wykonałbym reinstalację systemu chociażby po to, żeby uwolnić się od tego preinstalowanego syfu od producenta.

(Jacob) #8

Ja także - tylko, że powróciłbym do systemu w wersji Home Premium - bo po co instalować lepszą wersję skoro i tak nie będzie się korzystać z jej możliwości...

(Tomaszzz89) #9

Nawet system z jakiegoś wareza :stuck_out_tongue: ?

Chyba jednak bezpieczniej będzie zamówić u ASUSA, zrobić obraz, zgrać na pendrive'a i spokój będzie.

(Jacob) #10

Na upartego tak. Oczywiście tu można długo dyskutować, ale jeśli pobierzesz dokładną kopię 1:1 systemu, to przecież nikt nie będzie Ci w razie kontroli w stanie udowodnić skąd masz wersję instalacyjną twojego systemu...

Tak to jest najlepsze rozwiązanie - tylko trzeba czekać i liczyć się z tym, że na tych płytach także będzie oprogramowanie dołączane przez firmę Asus do komputera...

(Marcinch7) #11

Dołączanie płyty do NETBOOKA mija się z celem :lol:

(Jacob) #12

Nie do końca - przecież te urządzenia należą do najtańszych na rynku - więc gdyby chcieć dołączać do nich np. pendrive czy kartę pamięci z systemem cena tego urządzenia musiała by wzrosnąć, ze względu na to iż koszt takich urządzeń jest wiele wyższy niż płyty DVD. Zwłaszcza, że większość ludzi ma już pamięci przenośne - dlatego więc najprościej i najtaniej jest wydać kopię zapasową systemu na płycie DVD - każdy może bez problemu przerzucić system na swój pendrive i z niego zainstalować system.

Gdyby chcieć dołączać system na pendrive musiałyby to być nośniki o pojemności 4-8GB - a te jak wiadomo do najtańszych nie należą. Poza tym z takich typów pamięci łatwo usunąć system - i co wtedy?