Netgear DNG2200 - konfiguracja QOS

Zakupiłem router ADSL Netgear DGN2200. Wszystko jest pięknie ale mam jeden problem - konfiguracja QOS. Są tam jakieś predefiniowane ustawienia dla różnych aplikacji ale nie to mnie interesuje. Dajmy na to, że komputery podłączone przez Ethernet mają zakres adresów 192.168.0.1 - 192.168.0.4 dlatego też skorzystałem z DHCP - jest na sztywno. Teraz chciałbym ustawić procentowo lub w kbps szerokość pasma przydzielonego na określony zakres adresów np. 192.168.0.1 - 60% pasma, reszta komputerów 40% pasma. W ustawieniach znalazłem tylko opcje na zasadzie priorytetu. High, Medium, Low.

Proszę o pomoc.

Tobie chodzi o bandwidth management, który podzieli łącze statycznie/dynamicznie. QoS to zupełnie inna bajka, której celem jest nadawanie priorytetów konkretnym usługom, tak żeby stronki www odpalały szybko nawet przy włączonym emule/torrent.

Możliwe że masz rację. Napisałem QOS dlatego że tak ta funkcja nazywała się w moim starym routerze - Cerberusie.

@wiggly dobrze wytłumaczył czym się różni zarządzanie pasmem od QoS. W większości przypadków wystarczy automat, który na podstawie priorytetów będzie zarządzał przepływem pakietów. Jeśli potrzebujesz koniecznie podział % lub kb/s to zainstaluj progs np. netlimtter. A w routerach to tylko droższych, albo z otwartym oprogramowaniem (np. tomato). DGN2200 to dobry sprzęt i szkoda go zmieniać, ale jeśli musisz to wybierz oddzielnie modem ADSL i router DSL z możliwością wgrania Tomato (np. Netgear WNR3500L).