Netgear Wgr614 czy Ovislink WL-5460AP?

Otóź stoję przed dylematem pomiędzy Netgear Wgr614 oraz Ovislink WL-5460AP.

Oba wydają się być interesujące, zależy mi na dużej mocy nadajnika oraz długiej gwarancji, tu dominuje netgear, 36 miesięcy.

Myślałem także o Linksys WRT54G, ale mam fundusz tylko do 120 zł max. gdyby nie ograniczenie nie byłoby tematu.

Który wg was byłby najlepszy?

Proszę o doradzenie, z góry dziękuje :slight_smile:

Ovislink - jeśli chodzi o moc nadajnika. Netgear ma 15 dBm, Ovislink w standardzie 18 dBm. Różnica jest znaczna. Ovislink bardzo dobrze radzi sobie również ze ścianami z żelbetu. Netgear za to jest znacznie prostszy w obsłudze. Ale jego zasięg niestety nie za specjalny. W mieszkaniu 70 m2 na krańcach jest po 50% sygnału (po dwóch ścianach). Na ovislinku 85 - 90%.

Kolejny model Ovislinka WL-5470AP ma dodatkowo regulowaną moc nadajnika. Można podnieść moc z 18 do 20 dBm (można też obniżyć do 15). Jest jednak droższy.

Hm nie wiem czy poradzę sobie z konfiguracją, pierwszy raz w ręku będę miał ap.

Widać ovislink wygrywa w stosunku do netgeara mocą nadajnika, netgear w stosunku do gwarancji i prostoty.

A czy konfiguracja Ovislinka jest bardzo trudna? Nie chcę ślęczeć tydzień nad kilkoma opcjami. :?

Kupiłem kilka dni temu router NetGear WGR614 (a dokładnie WGR614EE). Na małe mieszkania WGR614EE jest wg mnie wystarczającym sprzętem, w całym 2 pokojowym mieszkaniu mam bardzo dobry zasięg. W Media-Markt jest teraz (od 18 stycznia aż do wyczerpania zapasów) promocja i ten router kosztuje tylko 69 zł :). Tak więc warto się zainteresować, za tą cenę nic lepszego nie dostaniesz. W sumie dałbym za niego nawet te 120 zł, bo moim zdaniem jest wart tej ceny. Póki co zauważyłem tylko 2 wady tego modelu:

  1. Gdy chcemy przekierować pewien port (dokładnie port Azureusa), to nie pojawia się on na liście przekierowanych portów, a podczas próby dodania go na nowo pojawia się informacja, że reguła o tej nazwie i tym porcie została już dodana. Podejrzewam, iż bug ten dotyczy jakiegoś wąskiego przedziału portów, bo inne pojawiają się na liście prawidłowo. Bug ten załatwić powinna przyszła wersja firmware.

  2. Gdy zmienimy limit połączeń TCP w Windows na dość duży, np. 300 połączeń i uruchomimy np. klienta torrent, to router po kilkudziesięciu minutach jest bardzo ciepły. Na szczęście jednak pudełko ma dobre chłodzenie.

Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym i chciałbyś mieć neta w całym domu i dodatkowo np. w ogródku to radzę Ci zaopatrzyć się w coś znacznie lepszego, te tanie routery nie podołają…

W sumie mieszkam w domu jednorodzinnym o wymiarach 10m na 10m. Jeśli jest promocja w Media Markt aż tak duża, to nie ma o czym mówić. Zapytam się przy okazji, może mają Ovislink. Może zejdą z ceny…

Z tego co widziałem to reszta routerów była po normalnych cenach, a niektóre były nawet kilkadziesiąt zł droższe niż w sklepach internetowych i allegro. Tylko na ten WGR614EE był taki duży upust.