Nettop jako serwer

(Kuba) #1

Witam

Jeśli to nie ten dział to proszę o przeniesienie.

Mam małe pytanie:

Czy nettop ntt z intel atomem może działać jako serwer pod kontrolą systemu ubuntu dla serwera.

Chodzi mi o przetrzymywanie 2 małych stron, które mają eine kleine flasha.

Strona 1: (będzie nowa wersja, ale napewno nie bardziej zaawansowana) http://www.interm.szczecin.pl

Strona 2: (w budowie nowa wersja we flashu) http://klasa-a.szczecin.pl

(bachus) #2

Jasne, że może - aż za mocny będzie :wink:

(Kuba) #3

Serio?

Dzięki za pomoc.

Ale na pewno będzie się nadawał?

(Mutant5) #4

No spokojnie na dwie strony :stuck_out_tongue:

Na jakieś 10-20 nawet by styknął a ty o dwóch mówisz :stuck_out_tongue:

(niezDarek) #5

zależne jaki będzie ruch na stronach, dużego może nie obsłużyć

(Mutant5) #6

To już prędzej prędkość łącza będzie ograniczeniem :stuck_out_tongue:

(bachus) #7

... a tak swoją drogą - czemu to chcesz trzymać pod biurkiem? Może jednak warto wydać te 5zł/miesiąc na hosting? Będzie taniej i pewniej...

(Mutant5) #8

I strony będą otwierać się szybciej bo tak jak teraz to nie za dobrze jest :stuck_out_tongue:

Za prąd zapłacisz więcej niż za hosting :lol:

A zamiast nettopa kup netboka i bedzie gites 8)

(Kuba) #9

wole mieć własny dostęp do serwera, pouczyć się jak on działa, a nettopy pobierają 20W energii. Netbooka mam, ale tylko na wyjazdy(zbyt ładny jest jak na serwer :-)) Jeżeli na obu stronach jednocześnie będzie 5 użytkowników to CUD! Serwer, na którym teraz jest strona jest hostingiem, który ciągle zawodzi. Najważniejsza jest tu poczta mailowa, ale teraz jest od 3-dni awaria, i poczta nie przychodzi. KLOPS!

(bachus) #10

Widzę, że małe masz pojęcie o hostingu a jak myślisz, że serwer w domu (przy Twojej wiedzy) to dobre rozwiązanie, to się grubo mylisz :wink: To już chyba lepiej pocztę przerzucić na gmail?

(Kuba) #11

A czy trzeba będzie instalować linuxa do serwera, czy obsługę serwera poczty i strony internetowej i php obsłuży win XP home?

(bachus) #12

Obsłuży, ale trochę zabawy jest i możesz być pewny, że przy Twoim stanie wiedzy będziesz miał przez to problemy.

(Kuba) #13

dobra dobra, jakie konkretnie problemy? Ale problemy z windowsem xp czy linuxem?, winxp może pełnić rolę serwera?

(bachus) #14

Najpierw sobie poćwicz, postaw to na miesiąc, zrozum jak działa, zrozum jak działają serwery www, php, domeny, IP, przekierowania,

blokowania SMTP do innych serwerów...

Odpowiem całym zdaniem: tak, Windows XP może pełnić rolę serwera - przecież możesz nim np. udostępniać pliki i drukarki.

Tak, może pełnić rolę serwera WWW, ftp, ssh.

(Kuba) #15

Tak właśnie chcę zrobić

ale te pliki i drukarki tylko w sieci lokalnej chyba... Ale trzeba będzie inne programy instalować? Czy może prościej będzie na linuksie?

(bachus) #16

Masz rację - chyba :wink: Windows może różne dziwne rzeczy poza siecią lokalną.

Tak, trzeba sporo rzeczy instalować. Prościej - pojęcie względne. W przypadku Twoim zdecydował bym się na Ubuntu/Debiana - Windows XP to stacja robocza,

nie serwer do tego typu usług.

(Kuba) #17

Właśnie chodziło mi o ubuntu 9.04, albo 8.xx dla serwerów. Chodzi o to, że nie trzeba doinstalowywać tylu programów

(bachus) #18

Zawsze trzeba, procedura może być jedynie nieco inna...