Nie czyta całości RAMu

Witam mam problem z komputerem, który po włozeniu ramu nie czyta go właściwie. Mianowicie: kupiłem kość ramu 1GB, włożyłem ją normalnie i myślałem, że wszystko będzie ok, a tutaj włączam komputer i tak jakby było gorzej, wchodzę w właściwości i nie wyświeta mi że jest 1gb ramu tylko 512. Po czym dołożyłem jeszcze 2 kości po 256 mb, komputer się włączył pokazało, że jest 1gb ramu razem na trzech kościach gdzie powinno być 1,5gb, i komputer zaczął się resetować cały czas. Zmieniłem kości założyłem 3x 256mb i narazie chodzi i wyświetla 768 mb. Niewiem w czym tkwi problem jeżeli ktoś mógłby pomóc.

PS. jeżeli chodzi o nazwę płyty głównej to nie wiem jaki jest, ponieważ na obudowie jest jakaś inna nazwa płyty głównej, niż jest założona.

Użyj CPU-Z lub Everest’ a żeby sprawdzić model płyty głównej. może być tak, że Twoja płyta obsługuje tylko kości do 512 MB

z everesta ci podam : nazwa płyty głównej : Shuttle AK31

Pamięci

cztery sloty DIMM dla pamięci DDR PC1600/2100

Maksymalnie 4GB Ram, (32,64,128,256,512,1GB) - DDR

Czy te 1 gb kości są sprawne sprawdzałeś na innym komputerze?

Jeżeli to ta płyta: http://www.motherboard.cz/mb/shuttle/AK31.htm to wnioskuję, że ma 4 banki i każdy obsługuje moduły po 512 MB

wypal plytke z hirensem lub z mamym memtestem i pusc testy kolejno:

wszystkich kosci na raz.

pojedynczej kosci.

pojedynczej kosci w kazdym banku.

dwoch kosci (dual channel, jesli jest taka opcja)

dwoch kosci w roznych konfiguracjach banków.

jesli memtest nie znajdzie bledu… to nie wiem. czasami nie wystarcza pojedynczy test. ewentualnie jakies ustawienia biosu (cholera, zagwozdke mam teraz…) ?

kość sprawdzałem na innym komputerze i czyta ją normalnie.

Dodane 14.02.2012 (Wt) 16:07

jasiu87 tak to jest ta płyta

Dawno temu miałem taki sam problem z płytą ECS. Otóż po przeanalizowaniu instrukcji obsługi co prawda obsługiwała ta płyta 1GB ramu, pod warunkiem, że wszyskie moduły były jednostronne. Zobacz, czy przypadkiem nie są to moduły dwustronne (kości pamięci po obu stronach płytki). Najlepiej zdobądź instrukcję do tej pyty i zobacz czy nie ma tam takich ograniczeń.