Nie da rady utworzyć 4 partycji. windows 7.gparted

(Imysz01) #1

Witam. Kupiłem nowego lenovo y550 i dysk był podzielony na 450 i 30gb. Na partycji 30 znajdowały się sterowniki więc ja usunąłem. Teraz tak, utworzyłem partycje c:30gb, d: 100 i z resztą wolnego miejsca chciałem utworzyć kolejną partycję, ale gdy to robiłem pojawiał się komunikat że brak miejsca na dysku.

próbowałem tez programem gparted, ale tam podczas tworzenia tej partycji z pozostałego nieprzydzielonego miejsca pojawiał się komunikat że nie da się utworzyć 4 primary partitions.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... bc476.html

da się jakoś utworzyć tą 3 partycję z reszty wolnego miejsca?

pozdrawiam mysaz1553

(CzajAn) #2

no to interesujące skoro na screenie widać, że są już na tym dysku 4 partycje - w tym 2 zawierające zapewne obraz do odtwarzania systemu windows (nie mają litery bo są partycjami ukrytymi i dlatego też mogą nie być widoczne w eksploratorze windows)

(Imysz01) #3

i tak zastanawiam się czy można usunąć tą 4 partycje, która ma ona 14 gb zajętego miejsca. Co może się na niej znajdować? nie widać jej w systemie.. bo po usunięci tej partycji pewnie będzie się dało utworzyć tą trzecią którą próbuję zrobić

(CzajAn) #4

Stanowczo odradzam.

Na tych partycjach znajdują się pliki niezbędne do odtworzenia systemu Windows. Nawet jeśli chcesz porzucić Win7 lub zainstalować go z czystego nośnika, polecam zostawić te partycje, ponieważ niektórzy producenci mogą stwarzać problemy z uznaniem gwarancji w przypadku awarii. Trochę to bzdurne moim zdaniem, ale jednak pogłoski takie się słyszy.

Ich usunięcie z pewnością pozwoli na utworzenie dodatkowych partycji, ale w moim przekonaniu nie warto.

Wyjściem może być usunięcie obecnej partycji D: i utworzenie z całego nieprzydzielonego obszaru partycji rozszerzonej, w obrębie której możesz utworzyć 4 partycje tak jak na nowym dysku.

(saturno) #5

Uruchom jakiegoś Linuksa Live-CD, to się dowiesz co jest na ostatniej partycji.

Prawdopodobnie jest tam obraz systemu i zachodzi pytanie: będziesz miał z czego zainstalować lub naprawić system w razie kłopotów ?

Jeśli chcesz mieć więcej partycji trzeba było zamiast robić partycję d utworzyć partycję rozszerzoną i na nie dopiero robić dyski logiczne: http://pl.wikipedia.org/wiki/Partycja_logiczna

(Imysz01) #6

Mam świeżo zainstalowany windows 7 x64.

o to rozwiązanie jest interesujące. A w jaki sposób można zrobić tak by z nieprzydzielonego obszaru utworzyć partycję rozszerzoną ? co to jest partycja rozszerzona ? czym się różni od zwykłej partycji? prosze o odpowiedz.

(saturno) #7

A czytałeś zawartość linku który ci podałem ?

Wewnątrz są dodatkowe odnośniki min. do partycji rozszerzonej

(Imysz01) #8

tak, wybacz, napisałem po prostu w tym samym czasie.. już przerabiam co tam jest napisane.

-- Dodane 25.12.2009 (Pt) 23:24 --

no okej, usunąłem teraz partycję d: i została tylko c: 40gb. W jaki sposób teraz stworzyć jeszcze 2 partycje, logiczne tak?

(Figurel) #9

Sadzę, ze chyba powinieneś przestać męczyć GParted, chociaż nie wiem co tam może sprawiać problemy przy partycjonowaniu dysku (język?).

Skoro masz już Win 7 na dysku C to co za problem partycje spod systemu w bajecznie już prosty sposób stworzyć? Otwórz zarządzanie dyskami, kliknij prawą mychą na nie przydzielonym obszarze i masz opcji aż nadto żeby odpowiednio partycje ustawić.

(saturno) #10

Partycję możesz co najwyżej utworzyć, a nie stworzyć :stuck_out_tongue: .

Czytaj dokładnie posty !!

Według tego co jacekpw napisał i pokazał na załączonym rzucie posiada on już cztery partycje podstawowe.

I na wolnym miejscu nie da się niczym utworzyć żadnej partycji.

Trzeba się tylko zastanowić w jaki sposób wyjść z zaistniałej sytuacji, a wyjścia są dwa:

1. Dane z partycji d skopiować tymczasowo na inną partycję, a następnie usunąć d i w jej miejsce utworzyć partycje rozszerzoną, a na niej kolejne partycje (dyski logiczne).

2. Rozszerzyć partycję d (w zarządzaniu dyskami) tak żeby zajęła całe wolne miejsce, a później jeśli zachodzi taka potrzeba utworzenie na niej dysków dynamicznych (czy jakoś tak).

Ja osobiście proponowałbym wyjście pierwsze, ale jeśli na d są zainstalowane jakieś programy lub gry których przywrócenie może być bardzo kłopotliwe, to pozostaje wtedy raczej tylko wyjście drugie.

Ciekawe źródło informacji znajduje się na: http://support.microsoft.com/search/def ... 045res=20

(Tymczasowy) #11

Mogłeś utworzyć partycję rozszerzoną w ramach partycji D: (nieprzydzielone miejsce). Partycja rozszerzona to tak naprawdę rozszerzenie partycji podstawowej (wpisy partycji rozszerzonej znajdują się na początku partycji podstawowej [dlatego może być ich bardzo dużo], a nie jak w przypadku podstawowej w MBR)