Nie da rady utworzyć 4 partycji. windows 7.gparted

Witam. Kupiłem nowego lenovo y550 i dysk był podzielony na 450 i 30gb. Na partycji 30 znajdowały się sterowniki więc ja usunąłem. Teraz tak, utworzyłem partycje c:30gb, d: 100 i z resztą wolnego miejsca chciałem utworzyć kolejną partycję, ale gdy to robiłem pojawiał się komunikat że brak miejsca na dysku.

próbowałem tez programem gparted, ale tam podczas tworzenia tej partycji z pozostałego nieprzydzielonego miejsca pojawiał się komunikat że nie da się utworzyć 4 primary partitions.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … bc476.html

da się jakoś utworzyć tą 3 partycję z reszty wolnego miejsca?

pozdrawiam mysaz1553

no to interesujące skoro na screenie widać, że są już na tym dysku 4 partycje - w tym 2 zawierające zapewne obraz do odtwarzania systemu windows (nie mają litery bo są partycjami ukrytymi i dlatego też mogą nie być widoczne w eksploratorze windows)

i tak zastanawiam się czy można usunąć tą 4 partycje, która ma ona 14 gb zajętego miejsca. Co może się na niej znajdować? nie widać jej w systemie… bo po usunięci tej partycji pewnie będzie się dało utworzyć tą trzecią którą próbuję zrobić

Stanowczo odradzam.

Na tych partycjach znajdują się pliki niezbędne do odtworzenia systemu Windows. Nawet jeśli chcesz porzucić Win7 lub zainstalować go z czystego nośnika, polecam zostawić te partycje, ponieważ niektórzy producenci mogą stwarzać problemy z uznaniem gwarancji w przypadku awarii. Trochę to bzdurne moim zdaniem, ale jednak pogłoski takie się słyszy.

Ich usunięcie z pewnością pozwoli na utworzenie dodatkowych partycji, ale w moim przekonaniu nie warto.

Wyjściem może być usunięcie obecnej partycji D: i utworzenie z całego nieprzydzielonego obszaru partycji rozszerzonej, w obrębie której możesz utworzyć 4 partycje tak jak na nowym dysku.

Uruchom jakiegoś Linuksa Live-CD, to się dowiesz co jest na ostatniej partycji.

Prawdopodobnie jest tam obraz systemu i zachodzi pytanie: będziesz miał z czego zainstalować lub naprawić system w razie kłopotów ?

Jeśli chcesz mieć więcej partycji trzeba było zamiast robić partycję d utworzyć partycję rozszerzoną i na nie dopiero robić dyski logiczne: http://pl.wikipedia.org/wiki/Partycja_logiczna

Mam świeżo zainstalowany windows 7 x64.

o to rozwiązanie jest interesujące. A w jaki sposób można zrobić tak by z nieprzydzielonego obszaru utworzyć partycję rozszerzoną ? co to jest partycja rozszerzona ? czym się różni od zwykłej partycji? prosze o odpowiedz.

A czytałeś zawartość linku który ci podałem ?

Wewnątrz są dodatkowe odnośniki min. do partycji rozszerzonej

tak, wybacz, napisałem po prostu w tym samym czasie… już przerabiam co tam jest napisane.

Dodane 25.12.2009 (Pt) 23:24

no okej, usunąłem teraz partycję d: i została tylko c: 40gb. W jaki sposób teraz stworzyć jeszcze 2 partycje, logiczne tak?

Sadzę, ze chyba powinieneś przestać męczyć GParted, chociaż nie wiem co tam może sprawiać problemy przy partycjonowaniu dysku (język?).

Skoro masz już Win 7 na dysku C to co za problem partycje spod systemu w bajecznie już prosty sposób stworzyć? Otwórz zarządzanie dyskami, kliknij prawą mychą na nie przydzielonym obszarze i masz opcji aż nadto żeby odpowiednio partycje ustawić.

Partycję możesz co najwyżej utworzyć, a nie stworzyć :stuck_out_tongue: .

Czytaj dokładnie posty !!

Według tego co jacekpw napisał i pokazał na załączonym rzucie posiada on już cztery partycje podstawowe.

I na wolnym miejscu nie da się niczym utworzyć żadnej partycji.

Trzeba się tylko zastanowić w jaki sposób wyjść z zaistniałej sytuacji, a wyjścia są dwa:

  1. Dane z partycji d skopiować tymczasowo na inną partycję, a następnie usunąć d i w jej miejsce utworzyć partycje rozszerzoną, a na niej kolejne partycje (dyski logiczne).

  2. Rozszerzyć partycję d (w zarządzaniu dyskami) tak żeby zajęła całe wolne miejsce, a później jeśli zachodzi taka potrzeba utworzenie na niej dysków dynamicznych (czy jakoś tak).

Ja osobiście proponowałbym wyjście pierwsze, ale jeśli na d są zainstalowane jakieś programy lub gry których przywrócenie może być bardzo kłopotliwe, to pozostaje wtedy raczej tylko wyjście drugie.

Ciekawe źródło informacji znajduje się na: http://support.microsoft.com/search/def … 045res=20

Mogłeś utworzyć partycję rozszerzoną w ramach partycji D: (nieprzydzielone miejsce). Partycja rozszerzona to tak naprawdę rozszerzenie partycji podstawowej (wpisy partycji rozszerzonej znajdują się na początku partycji podstawowej [dlatego może być ich bardzo dużo], a nie jak w przypadku podstawowej w MBR)