Nie działa dysk na sata

(system) #1

Witam

W komputerze który dostałem do wglądu nie działa dysk na sata(na ata działa sprawdzałem). tzn raz działa raz nie.

Zasilacz sprawdzałem działa (zmieniałem na inny też).

Dysk jest sprawny też sprawdzałem działa na innym kompie.

Ustawienia biosu wszystkie sprawdzałem...

Co mogę jeszcze zrobić?

Czy padł kontroler sata czy mogło coś się stać np z mostkiem południowym?

płyta :gigabyte ga-k8nf-9

(smoq5) #2

Aktualizacja BIOS, zmiana kabli, zmierzenie napięć. Jeżeli to nie pomoże to należy kupić kontroler na PCI (jeżeli to dysk boot to kontroler koniecznie z własnym BIOS cena poniżej 50PLN).

(flaszer) #3

Może przyczyna jest bardziej prozaiczna? Uszkodzony kabel S-ATA? Spróbuj też ze zmianą portu. Niewykluczone też, że dysk umiera.

(system) #4

Dysk nie umiera.

Wkładałem swój który jest prawie że nowy i też nie działał.. tylko raz.

Zmieniałem porty też nie pomogło. Zmieniałem kable-też nić. zaktualizuje bios ale szczerze to nie pomorze raczej ponieważ wcześniej było wszystko ok.

Czy taka przejściówka będzie ok? -> http://allegro.pl/item1044126847_przejs ... _p313.html

(smoq5) #5

http://allegro.pl/item1028254173_ak60a_ ... os_fv.html

Lepiej to kupić zawsze zostanie port wolny i szybciej będzie. Po co się ograniczać kosztem kilku złotówek.

(system) #6

czyli jak takie coś się zamontuje to będzie na 100% działało... tak to rozumiem.

Brałem też pod uwagę to że zasilacz mógł uszkodzić te sata ponieważ nie jest najlepszy.. codegen 350.

(smoq5) #7

Nie no to w takim razie zanim cokolwiek podepniesz do tego kompa to musisz wymienić ten kawałek złomu na coś co faktycznie jest zasilaczem.

Fortron, Delta, Amacrox, Coolermaster z allegro 350-400W.

(Jacek Bydgoszcz) #8

Twoja płyta z tego co widzę nie obsługuje SATA II, a tylko zwykłe SATA, pewnie podłączasz dyski na SATA II. Dyski maja najczęściej możliwość zmiany trybu pracy na SATA poprzez zworkę, sprawdź czy jest taka możliwość.

(system) #9

Oczywiście jest taka możliwość i tak zrobiłem też nic nie pomaga.

Wcześniej ten dysk działał na tej płycie więc teraz powinno być to samo.

-- Dodane 19.05.2010 (Śr) 21:11 --

pomogło ustawienie NV Serial ATA 1 na enabled i dodanie zworki żeby dysk był SATA 1.

Czemu służy to ustawienie NV serial ata 1,2 ?