Nie działa kontroler ATA PCI

Witam, Posiadam starą płytę MSI KT3 Ultra 2 i jest tam wyjście IDE, natomiast mam dysk, który ma wyjście SATA. Do tej pory używałem tz. przełączki firmy Gembird,(link do przełączki) http://www.gmb.nl/default.aspx?ref=IDE-SATA&op=products&op2=item&id=4729 którą wtykałem w wyjście IDE. Rozwiązanie to sprawdziło się przez parę miesięcy ale ostatnio, coś mi się zaczął komp wieszać i jakieś zgrzyty dobiegają mnie dysku. Zaobserwowałem, że te ciche zgrzyty występują wtedy jak na tej przejściówce migocze dioda od przesyłu danych, druga dioda sygnalizująca napięcie świeci się ciągle a ta z przesyłem danych zaczyna migotać i komp się wiesza. Postanowiłem coś z tym zrobić i zainwestowałem w kontroler (link do kontrolera, na zdjęciu widać, że ta szyna pozłacana ma takie trzy wypustki, środkową i jednak z lewej i prawej strony i ta jedna z wypustek jest krótsza, a na płycie ten slot PCI mam dłuższy) http://www.gmb.nl/default.aspx?ref=SATA-3&op=products&op2=item&id=3254 też tej samej firmy, lecz ten kontroler jakieś krótkie ma tą szynę co się wtyka w PCI i przez to chyba nie chodzi. Na kontrolerze są dwie diody ale się nie palą i BIOS wywala, że dysku nie ma. Czy ten kontroler przez tą krótką wypustkę nie pasuje do mojej płyty i to jest przyczyną, że on nie chodzi czy coś innego?

Hej,

Po opisywanych przez Ciebie objawach można wywnioskować, że dysk twardy jest uszkodzony - skoro w czasie odczytu występują błędy i zawieszenie komputera. Mało prawdopodobne, by winien był kontroler. Najlepiej sprawdzić kondycję dysku jednym z programów do diagnostyki - na przykład przy pomocy Ashampoo HDD Control. Program ten oferuje pełną funkcjonalność w okresie 30 dni.

Jeśli chodzi o sam kontroler i porty PCI, w które wyposażona jest płyta, to oczywiście mamy tutaj zgodność - płyta i karta są zgodne z uniwersalną magistralą PCI 32-bit. Bez problemu urządzenie powinno więc działać. Sprawdź przede wszystkim, czy karta jest odpowiednio wsadzona, czy nie ma luzów, itp. Dobrze byłoby uruchomić jeszcze raz komputer z dyskiem podłączonym przy pomocy tego mniejszego kontrolerem, tak by system mógł zainstalować do niego sterowniki.

:arrow: Czy po tym zabiegu i ponownym uruchomieniu komputera diody się świecą??

Niestety jest jeszcze jedna możliwość - niektóre płyty nie posiadają możliwości uruchomienia systemu z tak podłączonego dysku - odwołują się bowiem do z góry zdefiniowanych kontrolerów wbudowanych w płytę główną - producenci nie przystosowywali BIOS’a do obsługi takich konfiguracji…

Pozdrawiam,

DImatheus