Nie działają nagrywarki


(Barnaba13) #1

System Win7 Ult x64 Sp1, bieżące aktualizacje. Komputer stacjonarny, posiada 2 nagrywarki : CD-Rw, DVD-RW. Wszystko dzialało dobrze, ale nagrywarek uzywam stosunkowo rzadko. Dzisiaj usiłowałem sobie coś nagrać na płytę, ale żadna z nagrywarek nie widzi włożonej płytki, nie można nic nagrać bo występuje komunikat, że nośnik jest nienagrywalny. Oczywiście próbowałem z różnymi typami płytek. Co więcej - nagrywarki nie dzialają również w trubie odczytu, czyli nie odtwarzają włozonej, nagranej płytki. W menedżerze urządzeń obie są w porządku, sprawdzenie wskazoje że sterowniki są aktualne. Uruchomienie ze strony Microsoftu narzędzia fixit dało wyniki, że w trybie nagrywania nośnik jest niezapisywalny, a w trybnie odczytu - rónież niemożliwy do odczytania. W BIOSie nic nie było ruszane. Ostatni raz korzystałem (bez problemów) z nagrywarki jakieś 3 miesiące temu. Od tego czasu nic istotnego (poza aktualizacjami systemowymi) nie było instalowane, może tylko niedawno Acronis True Image Home 2014. Acha - nagrywanie i odczyt pendrive odbywa się normalnie. W czym może być przyczyna, gdzie szukać rozwiązania? System zabezpieczony oryginalnymi programami (NIS,MBA-M)


(Bogdan_G) #2

Wpierw pobierz na pulpit i uruchom naprawę napędu, Pobierz z niebieskiego linka zaawansowane:

https://support.microsoft.com/mats/cd_dvd_drive_problems/pl

 

Drugie, to do nagrywania płyt używaj burn aware free. 


(system) #3

Pierwsze co sprawdz czy da się wystartować botowalną płytkę ? W ten sposób sprawdzisz czy to wina systemu czy kurzu etc.


(Barnaba13) #4

To narzędzie już zastosowałem, bez rezultatu. Zarówno sprawdzenie w trybie zapisu jak i odczytywania (napisalem to zresztą wyżej). Po włożeniu płytki nagranej obie nagrywarki jej nie odczytują, płytki czystej - nie nagrywają (brak odczytu pustego nośnika). W żadnym programie nagrywającym lub przy użyciu wbudowanego narzędzia.

 

płytka bootowalna nie startuje


(Dimatheus) #5

Hej,

Czyli na 99% nagrywarka do wymiany - być może laser jest scentrowany albo układ optyczny doszedł do kresu swego życia.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Bogdan_G) #6

Może Twój napęd po prostu nie czyta płyt z niepewnych płyt. To się zdarza. Masz jakiegoś verbatima choćby?


(Barnaba13) #7

System nie czyta żadnych płyt - zarówno nagranych przeze mnie, które czytał wczesniej, jak i nagranych fabrycznie - np. z czasopism informatycznych itp., nie czyta żadnych płyt czystych, bez względu na producenta. Niemożliwe też, aby nagle, bez przyczyny, równoczesnie uległy uszkodzeniu obie nagrywarki.


(Dimatheus) #8

Hej,

Skoro płytka bootowalna też nie startuje, to taki wniosek nasuwa się sam. Ewentualnie spróbuj przepiąć jeden z napędów do inneog komputera i sprawdź, czy zadziała.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Barnaba13) #9

Czarna magia! Ponieważ tu problem nierozwiązany - uruchomiłem laptopa z Win7x64 Home. To samo! Nagrywarka ani nie czyta, ani nie zapisuje. Co jest grane? Któraś z aktualizacji systemowych coś namieszała? (bo tylko to łączy oba komputera, że aktualizują się systemy).


(Bogdan_G) #10

Popatrz w podglądzie zdarzeń, system, czerwone błędy. A komputery w domowej sieci?

Włącz tryb awaryjny i spróbuj coś nagrać.


(Barnaba13) #11

W trybie awaryjnym również nie czyta włożonej płytki. W podglądzie zdarzeń aż czerwono, powtarzają sie najczęściej następujące wpisy: 1. Nie można załadować następujących sterownikow startu rozruchowego lub systemowego: ESPProtectionDriver 2. Inicjowanie zrzutu awaryjnego nie powiodło się 3. Uruchomienie sesji “Circular Kernel Content Logger” nie powidło się z powodu nastepującego błędu 0xC0000035


(Bogdan_G) #12

Coś z tymi windowsami jest nie tak. Daj z komputera logi OTL wg zasad pierwszego przypiętego tematu w dziale bezpieczeństwo. W logu EXTRAS będą wyszczególnione wszystkie systemowe errory i co je powoduje.


(Barnaba13) #13

logi OTLhttp://www.wklej.org/id/1322861/http://www.wklej.org/id/1322862/


(Bogdan_G) #14

Jakbyś miał trojana w rozruchowym i on uszkadzał sterowniki, czyli nie tylko. W obu komputerach. Czekaj na speca.


(Barnaba13) #15

Dalej - ustawiłem w Biosie bootowanie z CDROM. Włozyłem płytkę instalacyjną systemu i zrestartowałem. Komputer nie uruchomił się z płyty, tylko normalnie, uruchomił zainstalowany Windows. W jaki sposób teraz mógłbym przeprowadzić np. reinstalację systemu?


(Dimatheus) #16

Hej,

W takim razie użyj dowolnej dystrybucji Linuxa w wersji LiveCD, tyle że uruchom ją z odpowiednio przygotowanego pendrive’a. Możesz też posłużyć się trybem Mini Windows XP z płyty Hirens’ Boot CD. Jeśli na takich systemach płyty będą odtwarzane, winny jest system - w innym przypadku napędy do wymiany.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Barnaba13) #17

w OTL nic nie ma?


(Bogdan_G) #18

Od dołu zobaczyłem, że volmgr się pojawił, a dokładnie, to specjalista może wszystko ogarnąć. Poczytaj w necie, co to.

Pierwsze coś skojarzyłem z dwoma komputerami, że tu i tam taki problem z nieprawidłowym odczytem i robienie errorów, może świadczyć, że płyta z wirusem była uruchamiana.

Jest takie coś, jak “włącz autorun.info”, czyli pliczek rejestru przywracający autostart płyt (chodzi o uruchomienie instalatora windowsa) ale czort wie co mogłoby jeszcze się uruchamiać. Właśnie reinstall nie musi oznaczać pozbycie się pewnych szkodliwych aplikacji.

Czy masz podejrzenie, jak to płyta i z czym, żeby tak samo zaszkodziła obu komputerom?

 

Zainstaluj sobie 9-lab removal tool i zaznacz mu pierwsze cztery od góry opcje do roboty, m.in dysk systemowy, napęd. Daj mu robotę. To dobry program wykidajło szkodników. Masz dobry opis tego programu na DP.


(Barnaba13) #19

Problem rozwiązany za pomocą wacika nasączonego spirytusek, po przetarciu szkiełka czytnika laserowego - działa ! Banalne, najprostsze, jak to w życiu bywa - ile trzeba się natrudzić by znaleźc rozwiązanie najprostsze