Nie działające sterowniki własnościowe w ubuntu 11.04

Nie wiem czy to nie głupie pytanie. Po instalacji sterowników własnościowych do nvidii, mam informację Sterownik jest włączony, ale nie jest w użyciu. Wszystko jest prawidłowo, bo już nie pamiętam czy tak powinno być?

Pokaż wynik:

lspci -v

Sterownik powinien być w użyciu. Jeśli nie jest to w centrum oprogramowania wyszukaj komponenty z nvidia w nazwie i je odinstaluj po czym ściągnij ze strony nvidii najnowszy sterownik dla Twojej karty graficznej i zainstaluj.

Trzeba przejść na debiana, albo minta. Bo nie potrzebuje systemu w którym trzeba grzebać i bawić się w takie rzeczy.

Albo winda zostanie pownownie zainstalowana.

Nie mogę Ci podać wyniku tej komendy bo jestem w pracy jak narazie.

Nie chcę nic mówić, ale w Debianie masz jeszcze więcej grzebania ze sterownikami własnościowymi, a Mint to jest prawie to samo co Ubuntu, więc pod tym względem nie będzie różnicy. Spróbuj za pomocą Synaptic’a odinstalować wszystko to co masz związane z NVidią i ponownie zainstaluj za pomocą narzędzia w Ubuntu lub ściągnij je ze strony NVidii. Na ATI też były takie momenty, że musiałem się nieźle namęczyć, żeby sterownik znów zaczął działać (np. po zmianie jądra).

To w taki razie windows 7 zostanie zainstalowany.

Tą informacją się nie sugeruj. Mnie tak samo pisze i jakoś Unity śmiga, pakiet konfiguracyjny karty jest, obraz jest, 3D jest więc tym się nie sugeruj.

U mnie również jest tak napisane. Wygląda raczej na błąd w instalatorze sterowników własnościowych. Jeśli Nvidia X Server Settings (nvidia-settings) działa i pokazuje odpowiednie wartości, a lsmod|grep nv pokazuje, że jest załadowany moduł sterowników i działa akceleracja 3D, to sterownik działa poprawnie.

Mam podobny problem,

po instalacji ubuntu 11.04 unity się odpala i działa ok.

niestety po instalacji sterowników nvidia komunikat że sprzęt nie obsłuży unity, i odpalają się panele,

lspci -v

01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation GT218 [GeForce 310M] (rev a2) (prog-if 00 [VGA controller])

	Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Device 1432

	Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 16

	Memory at d2000000 (32-bit, non-prefetchable) [size=16M]

	Memory at c0000000 (64-bit, prefetchable) [size=256M]

	Memory at d0000000 (64-bit, prefetchable) [size=32M]

	I/O ports at d000 [size=128]

	Expansion ROM at d3000000 [disabled] [size=512K]

	Capabilities: 

	Kernel driver in use: nvidia

	Kernel modules: nvidia-current, nouveau, nvidiafb

lsmod|grep nv

nvidia 10709116 0

co trzeba teraz zmienić, żeby znowu unity działało, oczywiście poza odinstalowaniem sterowników nvidia :slight_smile:

Niestety trudno jest wrócić do windowsa, jak używało się rok ubuntu. Szybko się nawróciłem.

Odinstaluj pakiety odpowiedzialne za nouveau - może pomoże. Nie wiem jak w Twojej wersji zamkniętych sterowników, ale w starszych były zawsze jakieś problemy jak były naraz zainstalowane [rada wyświetlana przez instalator nVidii].

Ja instalowałem przez centrum oprogramowania,

stery nvidii 270.41.06 podobno są poprawione, i powinny lepiej działać na ubuntu 11.04, ale jak widać jest z tym różnie,

wezmę się za odinstalowywanie nouveau i zobaczymy, dzięki

Dodane 06.05.2011 (Pt) 12:20

Usunięcie nouevau niestety nic nie pomogło, nadal panele,

pewnie jak odinstaluje sterowniki nvidia, to unity ruszy (chociaż może i nie z powodu nouevau), ale nie o to chodzi

Tyle znalazłem w sieci (podobny problem):

"Well. I was having the same issue and i managed to fix it. I remove all the drivers like nouveau/ or the nvidia drivers provided with the system and installed the one from nvidia.com

But i still had the issue even after installing the latest drivers.

After going through my error log i noticed that xorg was complaining about xinerama

You need to the nvidia-settings util and disable xinerama and enable twinview instead. That should get unity working.

Hope this helps"

Jeżeli masz problemy z angielskim: uruchom nvidia-settings i wyłąsz “xineramę” i włącz zamiast niej “twinview”.

Może to pomoże?

Ew. przejrzyj ten temat - może któreś z poprzednich rozwiązań zadziała:/

Przy próbie uruchomienia nvidia-settings dostaje komunikat:

You do not appear to be using the NVIDIA X driver. Please edit your X configuration file (just run `nvidia-xconfig` as root), and restart the X server.

jak próbuje uruchomić nvidia-xconfig to:

WARNING: Unable to locate/open X configuration file.


New X configuration file written to '/etc/X11/xorg.conf'

ponowne uruchomienie nvidia-settings i taki sam rezultat

Hm… w takim razie spróbuj wygenerować xorg.conf

  1. Zaraz po uruchomieniu komputera (przed logowaniem się w tryb graficzny) naciśnij ctrl+alt+f1 (uruchomi się konsola pełnoekranowa)

  2. zaloguj się - niestety Ubuntu ma wyłączone konto root - będzie więcej pisania:P

  3. wpisz kolejno:

Najpierw sprawdź czy działa “su” - wtedy nie będziesz musiał cały czas wpisywać przed wszystkim “sudo”.

ps-A |grep gdm

znajdź proces gdm/gdm3 i zapamiętaj jego PID (cyferki) - jeżeli są dwa - wystarczy pierwszy

sudo kill -9 zapamiętany_PID_GDM

sudo Xorg -configure

Zaznaczam, że w Xorg jest duże “X”, bo parę razy się na to z przyzwyczajenia naciąłęm;) Teraz trzeba przenieść wygenerowany plik (będzie prawdopodobnie w /root - ale powinien się pojawić komunikat na końcu jak i gdzie go zapisano) do /etc/X11 i zmienić mu nazwę na “xorg.conf” (najprościej używając Midnight Commandera, jeżeli jest zainstalowany oczywiście (polecenie mc) - jeżeli nie - zrób to po ponownym uruchomieniu komputera w trybie graficznym (musisz mieć uprawnienia roota, żeby zapisać plik w /etc/X11)). Na koniec wpisz:

reboot

(Uruchomi komputer ponownie)

Jeżeli przenosiłeś xorg.conf w trybie graficznym - musisz jeszcze się wylogować/uruchomić ponownie komputer (różnie to bywa i część opcji nie uruchamia się po zwykłym wylogowaniu). Teraz powinno działać - przynajmniej narzędzia nVidii.

poddałem się, po zrobieniu tego po kolei, ubuntu przestał się uruchamiać, mogę jedynie uruchomić go w bezpiecznym trybie graficznym

zapomniałem napisać że mam asusa K52JC z grafiką intel i nvidia 310M, i może to przez te “hybrid graphics” są takie problemy?

… hybrydowa? To nic dziwnego, że robi problemy:( Możesz spróbować na oficjalnym forum Ubuntu, ale sądząc po temacie na razie nic się nie da zrobić [temat jest stary, ale kończy się w kwietniu br.].

Wygląda na to, że jeżeli ma jakiekolwiek szanse na działanie - to z nouveau - zamknięte sterowniki usuń.

PS

Usuń xorg.conf - wszystko powinno wrócić do normy.

Dodaj ten sterownik nouveau (jakoś tak) do blacklist

masz kartę z optimusem ?

edit: no rzeczywiście, w takim razie karta intela powinna działać

Zapomniałem dodać że warto przeskanować dysk pod kątem badsektorów. Tylko i wyłącznie programem MHDD.