Nie działający RAM

(Jaarekparf) #1

Hej,

Mam płytę główną

AsRock AliveNF6P-Vsta

Kupiłem do niej dwie kości ramu 2x DDR II Goodram 2gb 800mhz

Wsadziłem ram i komp w ogóle się nie włącza, nic, czarny ekran, żadnych piknięć.

Wyjąłem ten nowy ram i włożyłem stary 2x 512mb, włączyłem kompa i też się nie włącza... Chociaż przed włożeniem nowego ramu chodził ze starym bez zarzutu!

O co z tym chodzi, co robić?

(Diedripper) #2

Nie jestem pewien, ale oprócz uszkodzenia sprzętu, przyczyną może być także kurz w obudowie, jeśli dostał się do jakichś istotnych elementów. Podaj jaki masz sprzęt.

(Alonewolf) #3

Dociśnij porządnie RAM w slotach (lekko poprzechylaj ale baaaaaardzo lekko) aby kość dobrze osiadła (czasem trzeba kilku prób) bo sloty są coraz gorszej jakości....niestety (Chińczycy chyba obgryzają już nawet metalowe piny) :smiley:

http://www.asrock.com/mb/overview.asp?M ... ENF6P-VSTA :

• Dual Channel DDR2 memory technology

• 2 x DDR2 DIMM slots

• Supports DDR2 1066*/800/667/533 non-ECC, un-buffered memory

• Max. capacity of system memory: 8GB**

*Support with AM3 / AM2+ CPU.

**Due to the operating system limitation, the actual memory size may be less than 4GB for the reservation for system usage under Windows® XP and Windows® Vista™. For Windows® XP 64-bit and Windows® Vista™ 64-bit with 64-bit CPU, there is no such limitation.

Wynika z tego że jeśli masz system 32 bitowy to kontroler nie obsłuży więcej jak 4 GB RAM-u a nawet może obsługiwać mniej. Bierze się to z tego że masz jeszcze k.graficzną a ona również posiada RAM który ten kontroler musi obsłużyć. Możesz ewentualnie spróbować uaktualnić BIOS do najnowszej (ale stabilnej a nie jakiejś BETA) wersji. Być może poskutkuje to pełną obsługą RAM-u ale nie gwarantuję sukcesu. Włóż na razie jedną kość nowego RAM-u i sprawdź czy system odpali się normalnie. Potem zrób tak jeszcze raz z drugim nowym RAM-em.