Nie idzie za bootować z Flopa

(Adrian P) #1

Witam. Mam spory problem. Kumpel dał mi do naprawy laptopa Gericom Overdose 3 PIII 933, 256 Ram. Strasznie na mieszane jest w tym kompie, ktoś zainstalował 3 windowsy XP na jednej partycji. Dziwne rzeczy się dzieją, bo gdy włożę płytę XP to wyskakuje

Boot CD-ROM Type: No Emulation Booting INITIALIZING BOOT CD - ROM - Toshiba DVD - CDBOOT: Cannot boot from CD - Code: 1

, To spróbowałem utworzenia partycji D:, po restarcie ruszył Partition Magic i zaczął robić partycję, naglę wyskoczył napis Error i od tamtej pory już się i windows nie uruchamia. Pomyślałem, że spróbuje wystartować z dyskietki startowej jakiś system( dysk startowy Win98SE, Cichy Boot i kilka innych programów rozruchowych na dyskietki) i gdy tego spróbowałem to wyskoczył napis

Floppy disk fault --insert valid boot disk and press any key

I teraz nie mogę za bootować XP z płytki i Dosa z dyskietki. Pocieszające jest, że uruchomił się Linux Mandriva 2008 spring, ale też wszystko staje w połowie i wygląda na to że coś mu nie pasuje z partycjami, bo pisze:

Please append a corrent "root=" boot option; here are the available partitions:: Kernel panic - not syncing: VFS: Unable to mount root fs on unknows-block(3,70)

Może wiecie jak sobie z tym poradzić, żeby chociaż udało się jakoś dysk sprawdzić i z formatować. A może udało by się jakiegoś małego Linuksa z Pendrive uruchomić?

(Kurazanek) #2

(Adrian P) #3

Jest trochę na tej stronce tych systemów. Ale jeszcze jedno pytanie, bo zauważyłem że w tym laptopie nie ma opcji w BIOSie -Bootowanie z USB. To ruszy z tego pendriva ten system czy już nie? Pewnie już raczej nie ?! :?

(Adrian P) #4

A może wiecie jak naprawić to bootowanie z CD i flopa?

Udało mi się w końcu zainstalować Linuksa Mandrive. Utworzyłem dysk C:, partycję linuksową i partycję swap. Czy było by teraz możliwe zainstalowanie Windowsa na partycji C: bez sprawnego bootowania z CD i flopa? Próbowałem zkopiować windowsa XP na partycję C:, w bootmenadźerze ustawiłem żeby była możliwość przy uruchomieniu wejścia na dysk C: i odpalenie windowsa, ale gdy przy uruchomieniu wybrałem żeby uruchomił tego z kopiowanego Windowsa z partycj C: to wyświetliło że nie może. Macie jakieś pomysły, może jest jakaś możliwość zkopiowania DOS-a na partycję C: i żeby z niego za bootowało? albo coś w tym stylu.

(Kolmar) #5

Przeczytaj :arrow: viewtopic.php?f=13&t=241159&start=0&st=0&sk=t&sd=a

(Adrian P) #6

sporo w tym artykule jest o przełożeniu napędów, ale jak wyżej napisałem to jest laptop i nie mam takiej możliwości. A jeśli chodzi o system uruchamiany z pendriva to w biosie nie ma opcji Uruchamiania z USB, bo to stary komp jest i chyba się nie da ruszyć systemu z pendriva? czy się mylę??

(Kolmar) #7

No OK, ale dysk z laptopa też można przełożyć do stacjonarnego, co najwyżej parę śrubek odkręcisz :wink: .

Co do instalacji z pendrive , jeżeli nie posiadasz opcji startu z USB to nie da rady.

(Adrian P) #8

Aha. A czy nie ma takiej możliwości żeby skopiować zawartości dyskietki startowej na dysk c: i żeby z dysku c: uruchomiło DOS-a? Skopiowałem właśnie tak zawartość dyskietki startowej na dysk C: ale przy uruchomieniu wyskoczyło, że brakuje BOOTMGR. Ale może jest coś o czy nie wiem.

(Kolmar) #9

Jedna dyskietka ? Z tego co pamiętam do instalacji windows XP wymagane jest 6 specjalnie spreparowanych dyskietek.

Zerknij na stronkę MS, są na niej obrazy dyskietek, za pomocą których można przeprowadzić instalację.

Przeczytaj :arrow: http://support.microsoft.com/kb/310994

Co do napędu CD-ROM, ściągnij jakiegoś linuksa live CD i spróbuj odpalić go.

(Adrian P) #10

Linuksa to nawet udało mi się zainstalować - Mandrive 2008 spring. Wygląda na to, że co do CD romu to nie chce pewnie bootować Windowsa XP, bo Linuksy wchodzą.

(Kolmar) #11

Być może płytka instalacyjna jest uszkodzona, sprawdzałeś na innym komputerze czy działa ? W ogóle to oryginalny ten windows ?

(Adrian P) #12

Płytka jest w porządku i uruchamia się na innym kompie. Windows oryginalny.

(Kolmar) #13

Spróbuj instalacji za pomocą bootdisków ściągniętych ze stronki MS (z tego co zauważyłem stacja dyskietek jest sprawna). Wpierw sprawdź kolejność bootowania w biosie. Stacja dysków 3.5 powinna być ustawiona jako First boot device. Jeżeli mimo to nie pójdzie załaduj ustawienia fabryczne biosu "Load bios defaults" i ponownie przestaw stację dyskietek jako pierwszą w kolejności.

(Adrian P) #14

Właśnie sęk w tym, że flop nie działa :o bo tak to nie miał bym problemu, bo by wrzucił dysk startowy Windows 98 se uruchomił z obsługą CD - ROMu, w wierszu poleceń wszedł bym na płytkę i uruchomił instalatora. :lol:

(Kolmar) #15

Dyskietka w ogóle odczytuje coś ?? Dioda aktywności miga, czy w ogóle nic nie idzie ?? Z tego wcześniejszego komunikatu wynika, że jest tylko problem w prawidłowym odczycie dyskietki. W takich wypadkach wystarczy użyć dyskietki czyszczącej i powinno być ok.

http://www.sklep.abad.pl/index.php?type ... d&id=31644

http://hipernet24.pl/prodinfo.php?item_ ... =&char_id=

(Adrian P) #16

Jest Linuks zainstalowany i jak tam wkładałem dyskietkę to wyskakiwały jakieś błędy, ale może to przez to że jest inny system plików na dyskietce?! ale nie wiem.

Dioda czasem migała.

Jutro jeszcze coś po kombinuje i dam znać jak i co.

(Adrian P) #17

Dziwna sprawa bo od wczoraj jakimś cudem flop zaczął czytać więc jutro kupię 6 dyskietek i spróbuje z tych bootisków ze stronki MS. Ale jeszcze jest jeden problem. Z pomocą bootowalnej płytki Win98se i partitiona magic który jest tam robie partycję i gdy zrobię w NTFS to tak jak by w ogóle nie widziało partycji, bo gdy ponownie startuje z tej płytki Win98se to on sobie robi dysk wirtualny na dysku C: tak jak by nie było w ogóle partycji C: gdy zaś zrobię w FAT32 to już dysk wirtualny robi sobie na dysku D: i dysk C: jest widoczny.

Druga sprawa, po zrobieniu partycji, czy w FAT32 czy NTFS po ponownym uruchomieniu komputera jeszcze w BIOS-ie wyświetla się:

WARNING - Some kind of intruder attempt to write Master Boot Record (MBR)

wpisywałem polecenie

fdisk /mbr

i po pierwszym uruchomieniu komputera nie wyskoczył ten napis, ale po następnych już wyskoczył.

Ma ktoś jakieś pomysły o co chodzi? bo już powoli zaczynam wymiękać :expressionless: :evil:

(Kolmar) #18

Windows 98 nie obsługuje partycji z systemem plików NTFS.

W biosie włączone Masz zabezpieczenie przed ingerencją w główny sektor MBR. Już dawno z takim komunikatem nie spotkałem się.

W przypadku instalacji Windows 98 należy to zabezpieczenie wyłączyć (na czas instalacji).

Zajrzyj do biosu i zdejmij to zabezpieczenie (opcja boot wirus protection lub podobna, należy ustawić ją na Disabled)

(Adrian P) #19

Zdejmowałem to zabezpieczenie na czas uruchamiania fdisk/mbr, ale na instalację ustawiałem zpowrotem na Enabled. Ale zaraz spróbuje na Disabled zainstalować system.

(Adrian P) #20

Udało się zainstalować system i wszystko gra. Dzięki rokko. :smiley: