Nie ma dźwięku

Nie wiem czy to dobre miejsce na forum ale spróbuje:

Mam płytę główną GA k8nf-9. zainstalowałem windowsa xp Pro i zauważyłem że nie mam głosu. Sprawdzałem już 2 zestawy głośników zewnętrznych i głośniki od monitora. Żadne nie wydawały dźwięku. co więcej zarówno win media player jak i winamp wyswietlał komunikaty o jakimś błędzie jak próbowałem włączyć jakąś mp3 czy też dźwięki systemowe. Czy muszę doinstalować jakieś sterowniki do płytky głównej, czy też możliwe że przpadkiem wyłąćzyłem coś w cmosie czy jak to sie teraz na bios mówi?,

Jeśli używasz zintegrowanej na płycie głównej karty dźwiękowej, to musisz w BIOSie sprawdzić, czy jest włączona. Potem odpalasz Windows i wkładasz CD dołączony do płyty głównej i instalujesz sterowniki audio.

Musisz zainstalować sterowniki. :slight_smile:

OK , tylko że teraz zepsułem to nad czym siedziałem z godzinkę wczoraj- nie znajduje mi dysku :stuck_out_tongue:

mam dysk samsunga 160GB SATA. oto możliwości w CMOSIE:

IDE/SATA RAID function e/d

IDE Primary Master RAID e/d

IDE Primary Slave RAID e/d

IDE Secondary Master RAID e/d

IDE Secondary Master RAID e/d

SERIAL- ATA 1 e/d

SATA 1 PRIMARY e/d

SATA 1 SECONDARY e/d

SERIAL- ATA 2 e/d

SATA 2 PRIMARY e/d

SATA 2 SECONDARY e/d

e/d - enable/disable //mam sam to ustawić

To mój jedyny dysk twardy (główny). wyszukiwanie automatyczne nic nie daje. zworki i kable podłączone są dobrze- wczoraj jeszcze działało, tylko coś zepsułem w configu CMOSA:(

:::HELP:::

Złączono Posta : 17.09.2005 (Sob) 11:39

moż dodam jeszcze ze to nowy dysk ale nie miał dolaczonych żadnych sterowników…

Że nie ma sterowników to normalne, bo ich (z tego, co się orientuję) nie potrzeba do obecnie kupywanych dysków.

Bardzo ważne jest to, w jaki sposób masz podpięty dysk twardy i inne napędy do plyty głównej i jak na tych wszystkich napędach są ustawione zworki (master, slave czy cable select). Jeśli ustawisz zworkę w pozycji ‘cable select’ to sposób połączenia taśmą z płytą główną zdecyduje, czy będzie to primary, czy secondary i czy master, czy slave.

Jeśli masz jeden dysk twardy, to funkcji RAID nie wykorzystasz, więc moznesz ją spokojnie wyłączyć (Disabled).

Standardowo w komputerach na ‘Auto’ lub ‘Enabled’ powinny być ustawione:

Primary Master (koniecznie)

Primary Slave

Secondary Master

Secondary Slave