Nie ma dźwięku

(RyleC) #1

Nie wiem czy to dobre miejsce na forum ale spróbuje:

Mam płytę główną GA k8nf-9. zainstalowałem windowsa xp Pro i zauważyłem że nie mam głosu. Sprawdzałem już 2 zestawy głośników zewnętrznych i głośniki od monitora. Żadne nie wydawały dźwięku. co więcej zarówno win media player jak i winamp wyswietlał komunikaty o jakimś błędzie jak próbowałem włączyć jakąś mp3 czy też dźwięki systemowe. Czy muszę doinstalować jakieś sterowniki do płytky głównej, czy też możliwe że przpadkiem wyłąćzyłem coś w cmosie czy jak to sie teraz na bios mówi?,

(Bartlomiej Kwiatkowski) #2

Jeśli używasz zintegrowanej na płycie głównej karty dźwiękowej, to musisz w BIOSie sprawdzić, czy jest włączona. Potem odpalasz Windows i wkładasz CD dołączony do płyty głównej i instalujesz sterowniki audio.

(lazikar) #3

Musisz zainstalować sterowniki. :slight_smile:

(RyleC) #4

OK , tylko że teraz zepsułem to nad czym siedziałem z godzinkę wczoraj- nie znajduje mi dysku :stuck_out_tongue:

mam dysk samsunga 160GB SATA. oto możliwości w CMOSIE:

IDE/SATA RAID function e/d

IDE Primary Master RAID e/d

IDE Primary Slave RAID e/d

IDE Secondary Master RAID e/d

IDE Secondary Master RAID e/d

SERIAL- ATA 1 e/d

SATA 1 PRIMARY e/d

SATA 1 SECONDARY e/d

SERIAL- ATA 2 e/d

SATA 2 PRIMARY e/d

SATA 2 SECONDARY e/d

e/d - enable/disable //mam sam to ustawić

To mój jedyny dysk twardy (główny). wyszukiwanie automatyczne nic nie daje. zworki i kable podłączone są dobrze- wczoraj jeszcze działało, tylko coś zepsułem w configu CMOSA:(

:::HELP:::

Złączono Posta : 17.09.2005 (Sob) 11:39

moż dodam jeszcze ze to nowy dysk ale nie miał dolaczonych żadnych sterowników…

(Bartlomiej Kwiatkowski) #5

Że nie ma sterowników to normalne, bo ich (z tego, co się orientuję) nie potrzeba do obecnie kupywanych dysków.

Bardzo ważne jest to, w jaki sposób masz podpięty dysk twardy i inne napędy do plyty głównej i jak na tych wszystkich napędach są ustawione zworki (master, slave czy cable select). Jeśli ustawisz zworkę w pozycji ‘cable select’ to sposób połączenia taśmą z płytą główną zdecyduje, czy będzie to primary, czy secondary i czy master, czy slave.

Jeśli masz jeden dysk twardy, to funkcji RAID nie wykorzystasz, więc moznesz ją spokojnie wyłączyć (Disabled).

Standardowo w komputerach na ‘Auto’ lub ‘Enabled’ powinny być ustawione:

Primary Master (koniecznie)

Primary Slave

Secondary Master

Secondary Slave