Nie moge nagrać płyt:( ani ich skopiować

Wszystkie płyty się dają nagrywać i przegrać więc od razu mówię że to nie jest wina mojej nagrywarki. Płyty te które nie chca sie dać przegrać nie są porysane. Sprawa się ma tak:

Na linuxie włożyłem jedną płytę i chciałem stworzyć obraz, po czym nie mogłem i wyłożyłem tę płytę w celu sprawdzenia jej na moim DVD. I nie chciało działać, więc pomyślałem że płyta jest zepsuta. Więc sprawdziłem drugą płytę i włożyłem pierw do DVD i działała, więc włożyłem na linuxie do przegrywania i nie dało się i teraz nie mogę jej otworzyć już nigdzie indziej, ani na ubuntu. Potem 3 sprawdziłem pierw na xpku i było OK, obraz się stworzył i OK, a wkładając na Ubuntu płyta się zepsuła. Bo teraz jak którąś z tych 3 płyt chcę włożyć na XP to nic się nie dzieje, tzn. słyszę że płyta chodzi, a w napędzie pokazuje ze to jest pusta płyta. Teraz chcę stworzyć obraz tej płyty ignorując błędy i w tym okienku informacyjnym pisze:

Unrecoverable read error at LBA 0

Unrecoverable read error at LBA 16

Unrecoverable read error at LBA 32 i tak co 16

Co się stało?? Proszę Was o pomoc, bo to nie moje płyty, to było wesele mojego kuzyna:( Proszę