Nie mogę odebrać kanałów telewizji naziemnej DVB-T


(Krystianup) #1

Witam,

mój problem polega na tym, iż zakupiłem antenę do odbioru cyfrowej telewizji http://allegro.pl/show_item.php?item=1872306824 i posiadam telewizor LG LD350. Ponieważ posiada on ten tuner mpeg-4, to ja chciałem odebrać te kanały, jednak nie mogę, gdyż wyszukuje tylko 4 podstawowe analogowe kanały (tvp1, tvp2, tvp info i polsat). Mieszkam w Dzierżoniowie w województwie dolnośląskim i najbliższy nadajnik jest na Ślęży. Moje pytanie brzmi: w czym jest problem, dlaczego nie mogę odebrać tych kanałów?


(system) #2

a no dlatego ze kupiles antene pokojowa, trzeba bylo kupic zwykla siatke, na dach i masz wszystkie kanaly… nie kupuje sie anten pokojowych tylko zewnetrzne, twoja jest za slaba


(scripter1) #3

W odpowiednich warunkach dobra pokojowa też się sprawdza ale co kolega kupił to raczej zwykły szajs, kiedyś kupiłem pokojową w podobnej cenie dla siebie i się okazało że nic nie mogłem na niej złapać i działała ona gorzej niż zwykły ręcznie zrobiony dipol z kawałka kabla antenowego.

Potem nauczony doświadczeniem kupiłem porządną pokojową ( http://www.telmor.pl/pl/offer/491 ) na której wreszcie mogłem normalnie odbierać cyfrową tv.

Teraz już mi ta antena nie jest potrzebna bo operator kablówki wpuścił sygnał naziemnej cyfrowej tv w kabel więc jak ktoś jest chętny to mogę odsprzedać, jest w idealnym stanie i w pełni sprawna bo mało używana.


(Krystianup) #4

I nic nie da się kompletnie zrobić? W sumie ta antena nie jest chyba taka słaba, ponieważ te analogowe kanały bardzo ładnie odbiera i obraz wygląda jak z kablówki.


(Xparanienormalnyx) #5

Ale nadajniki analogowej telewizji istniejąw tym kraju i są rozwijane od wielu, wielu lat, mają już dostateczną moc i zasięg by w całym kraju odebrać nawet na kawałku miedzianego drutu. DVB-T jest dopiero wdrażane, dlatego trzeba mocniejszych anten.


(scripter1) #6

Poza tym trzeba pamiętać że w analogu jak jest słaby sygnał to są szumy na obrazie (mniejsze lub większe) a w cyfrówce albo sygnał jest albo nie.

No i w cyfrówce bardzo istotne jest usytuowanie i ukierunkowanie anteny na właściwy kierunek bo nawet mały odchył od właściwego kierunku może tak osłabić sygnał że tv go nie wyłapie.

Najprostszy sposób to zrobić sobie dipol z kawałka kabla antenowego (odizolować 30 cm, oplot skręcić i odgiąć prostopadle w jedną stronę a drut w drugą) i sprawdzić czy da się coś w ten sposób złapać (ja się zdziwiłem jak się okazało że to działa).


(ra-v) #7

Trzeba jeszcze znaleźć najbliższe nadajniki i wycelować mniej więcej siatkę. Inaczej przy przejeżdżającym samochodzie (szosa 7-8m od anteny) są trzaski.


(system) #8

ja mam antene wlasnie 6-7 metrow od szosy i nie ma zadnych zaklocen… wlasnie czy ktos mi pomoze w tym temacie problem-nadajnikiem-raszynie-dvbt-t466480.html bo nik sie nie wypowiada


(darek_d) #9

Proponuję zapoznać się z forum dotyczącego województwa dolnośląskiego: http://forum.emitel.pl/viewforum.php?f=20. może tam znajdziesz potrzebne informacje.

http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,3577 … Slezy.html


(system) #10

Raszyn nie jest na slasku tylko pod warszawa. bylem na forum emitela i nic tam nie ma


(darek_d) #11

Gdybyś dokładnie przeczytał cały post, zapewne doszedł byś do wniosku że odpowiedź była skierowana do ~krystianup a nie do Ciebie. Proponuję czytać odpowiedzi ze zrozumieniem całego postu, a nie fragmentów.

Dodane wtorek, 1 listopada 2011, 18:27

http://imageshack.us/f/812/polska.jpg/

http://forum.emitel.pl/viewforum.php?f=26

http://cyfryzacja.gov.pl/Odbior,indywidualny,16.html


(scripter1) #12

Jeszcze pominęliśmy ważną sprawę, na to czy uda się coś odebrać ma ogromny wpływ nie tylko odległość i zastosowana antena ale też ukształtowanie terenu.

Ktoś kto mieszka na górce ma znacznie większe szanse na dobry odbiór niż ktoś kto mieszka w dolinie nawet gdy mieszkający w dolinie jest bliżej nadajnika.


(-Puma-) #13

Na stronie http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html sprawdzisz odległość od nadajnika i ukształtowanie terenu.