Nie mogę otworzyć folderu z danymi na dysku

Witam,

kupiłem nowy HDD ok. 2 tygodnie temu - Seagate Barracuda 1 TB. Sformatowałem i przeniosłem nań dane ok. 400 GB. Wszystko było ok, dzisiaj zmieniłem taśmę SATA i po kolejnym włączeniu nie mogę się dostać do jednego z folderów na tym dysku, w którym miałem ważne dane. Wyskakuje komunikat: “Dysk w stacji dysków X jest niesformatowany. Czy chcesz sformatować go teraz?” Dotyczy to tylko tego jednego folderu, jest w nim ok. 50 GB danych, przed wymianą tej taśmy właśnie do tego folderu zapisywałem plik. Kiedy klikam właściwości folderu wskazuje - rozmiar 0 bajtów, zawiera 0 plików, 0 folderów. Co zrobić by odzyskać dane z tego folderu? Są tam dla mnie bardzo ważne rzeczy? Liczę na fachową pomoc.

Wymień taśmę na starą-może zadziała.Wyjmij i wsadź z powrotem wtyki w dysku i na płycie.

Udało mi się innym sposobem:

właściwości dysku - narzędzia - sprawdzanie błędów /// zacięło się podczas 4 fazy sprawdzania, nie dało się anulować, więc uruchomiłem ponownie komputer i ku memu zdziwieniu folder otworzył się normalnie.

Niemniej jednak dysk wydaje jakieś dziwne dźwięki, “pykanie” jakiego wcześniej nigdy nie słyszałem, co prawda aż tak dużego dysku nie posiadałem. W każdym razie dziwna sprawa i nie wiem czy nie oddać na gwarancję.

Z mojego punktu widzenia ta nowa taśma jest coś nie teges. Podłącz starą i sprawdź, czy to “pykanie” występuje nadal.