Nie mogę stworzyć partycji rozszerzonej

Tak jak w temacie, niby mam tylko 3 podstawowe, ale na wolnej przestrzeni piszę że mam podstawową i nie mogę z niej zrobić rozszerzonej

dddsip6.th.png

Tablica partycji przechowuje max 4 wpisy, masz 3 podstawowe i 1 rozszerzoną co wyczerpuje możliwości

zapisu. Aby z ostatniej zrobić rozszerzoną ( a nie każdy program dopuści 2 rozszerzone !) musisz pozbawić

ją atrybutu podstawowej(primary) i nadać atrybut rozszerzonej.

Jeżeli program rzeczywiśce na to nie pozwoli, to trzeba dokonać większego manewru - przyłączyć wolną przestrzeń do

istniejącej partcji rozszerzonej. Przestrzeń wolną musisz włączyć najpierw do partycji rozszerzonej, dopiero potem utworzyć na tej przestrzeni dysk logiczny ;0

Na drodze stoi jednak 2 partycja pierwotna której zawartość należaloby przenieść na aktualnie zmodyfikowaną partycję trzecią podstawową - po prostu na końcu przestrzeni utworzyć na niej identyczna co do wielkości partcji 2 partycję pierwotną i następnie pod Linuksem przy pomocy polecenia dd if=… of=… przenieść zawartość i przepiąć ja linuksie ;). Później likwidujesz partcję pierwotną 2 i w rezultacie wolną przestrzeń swobodnie dołączasz do istniejącej partycji rozszerzonej :roll: i na jej wolnej przestrzeni tworzysz dodatkowe dysk/dyski logiczne :lol:

:o

Chyba przerzucę się na szydełkowanie :smiley: #-o

Dzięki za odpowiedź, może za kilka dni zdecyduje się na ten karkołomny zabieg, na razie nie mam odwagi - brat mnie zabije jak coś mu z dysku wyparuje :smiley:

Właśnie chciałem sobie zainstalować Gentoo, wrzucę go w takim razie na jedną partycję podstawową. :mrgreen: