Nie moge usunąć 2 systemu windows

Witam.

Mam 2 systemy windows . na dysku C - home a na D - pro

chce usunąć homa lecz gdy daje formatuj dysk pisze że system nie może dokończyć formatowania .

Przez konsole również próbowałem ale ciągle pisze “Wykonano 0 procent” ;/

nie wiem jak to zrobić więc proszę o pomoc

Miałem podobny problem. masz płytkę od home? jeśli tak wejdź na system home z włożoną płytką i poszukaj na niej coś takiego jak uninstal.

Systemy można instalować na różnych partycjach, ale informacje o zainstalowanych systemach i pliki rozruchowe znajdują się zawsze na partycji aktywnej którą najczęściej jest partycja C. Jeżeli zatem sformatujesz dysk C: to nie uruchomisz systemu na dysku D.

Nic zatem dziwnego, że system nie zezwala ci na sformatowanie dysku C.

Można próbować tak jak proponuje dlmichpl, ale trudno mi powiedzieć czy po takiej deinstalacji systemu na dysku C system na dysku D się uruchomi, być może.

Inne wyjście to zainstalować ponownie wybrany system na dysku C, a potem sformatować dysk D.

Można też sformatować obie partycje jakimś programem zewnętrznym np. Gparted lub innym i ponownie zainstalować system na wybranej partycji.

System Winows w zasadzie powinien być na partycji “C”, oczywiście działa na “D”,“E” itd,

ale niektóre składniki np:boot.ini, masz na “C” i teraz nie jestem w 100% pewien, może ktoś podpowie,

czy formatując “C”, przypadkiem nie uszkodzisz bootloadera, co skutkuje tym, że Win PRO z “D”,

po prostu się nie uruchomi.

Da się to łatwo zrobić, ale nie opcją “unistall” bo takiej nie ma w przypadku Windowsa, ale robiąc tak:

  1. Uruchamiasz system Professional skoro Home chcesz skasować.

  2. Formatujesz dysk c: z Windą Home, jeśli nie dałoby rady z poziomu uruchomionego systemu to robisz to w trybie offline, czyli bez udziału systemu, np. z poziomu WinPE z płyty z Visty/7, Linkusem LiveCD czy GParted.

  3. Po sformatowaniu restart komputera, jeśli plik boot.ini był na dysku d: to system Pro będzie można uruchomić, jeśli był na c: skończy się komunikatem o błędzie ładowania systemu. Wtedy musisz wystartować komputer z płyty z Windowsem XP (dowolnym) i w konsoli odzyskiwania wydać polecenie fixmbr.

Jak skasować wybór przy starcie między Pro a Home mogę ci napisać, jak zrobisz to co napisałem powyżej.

Mnie się wydaje, że powinno to być polecenie fixboot, gdyż fixmbr przywraca rekord rozruchowy dysku (pierwsze bity), nie pliki rozruchowe.

Pliki rozruchowe zostaną sprawne po sformatowaniu, chodzi tylko o fixmbr i nie ma potrzeby używać fixboot, bo w tym przypadku jest niepotrzebne i najwyżej może tylko poprawić humor użytkownika.

dzięki za pomoce … zaraz posprawdzam wasze propozycje i napisze jak to będzie wyglądało.