Nie mogę utworzyć partycji SWAP [Kubuntu 9.10]


(Mar Sikorski) #1

Witam.

Podział mojego dysku wygląda tak:

http://img580.imageshack.us/img580/9967 ... ranu1c.png

Chciałbym utworzyć partycję wymiany (w miejscu oznaczonym w GParted jako "unallocated 1.52 GiB."), lecz nie mogę tego zrobić. Klikając w tym miejscu PPM i New, wyświetla się komunikat o treści:

http://img156.imageshack.us/img156/6659 ... anu2xy.png

Jest jeszcze jedno (w zasadzie dwa) nieużyte miejsce na dysku (chodzi mi o "unallocated 1.95 GiB) i tam mogę utworzyć partycję, lecz należy ono do partycji rozszerzonej (/dev/sda3) i boję się, że coś się spieprzy.

Czemu nie mogę utworzyć partycji SWAP tam, gdzie chce to zrobić (unallocated 1.52 GiB)?


(marcin82) #2

Witam.

Nie może być więcej niż 4 partycje podstawowe. Powinieneś usunąć jedną partycję podstawową, i dopiero utworzyć SWAP, kótra też jest podstawową. Tylko sobie czegoś niepotrzebnie nie pousuwaj.


(LonngerM) #3

Aktualnie masz 4 partycje podstawowe w tym jedną rozszerzoną składającą się z partycji sda5 i sda6.

Jeżeli się nie mylę to sda2, sda5 i sda6 to puste partycje - proponuje je usunąć sda2, rozszerzyć partycje rozszerzoną i w jej obrębie stworzyć partycje wcześniej usuniętą.


(Mar Sikorski) #4

LonngerM

Partycje, o których mówisz (sda2, 5 i 6) nie są puste. Na sda2 zainstalowany jest Windows, na sda5 mam gry, a na sda6 pozostałe śmieci. Nie mogę ruszyć którejkolwiek z nich. Sda1 to partycja zastrzeżona przez Windows i ta również musi pozostać.


#5

W takim razie nic nie zrobisz.


(roobal) #6

Swap twórz na partycji logicznej, bo Swap na podstawowej już nie zrobisz bez usuwania którejś z partycji. Wykorzystaj Unallocated 1,95GiB , nie masz innej możliwości a swapowi i tak nie robi to różnicy czy jest na partycji podstawowej czy logicznej. Natomiast Unallocated 1,52GiB włącz do partycji sda4, czyli możesz sobie powiększyć sda4 o to niezalokowane miejsce.

Dla pocieszenia dodam, że ja też mam swap na logicznej :wink:

Pozdrawiam!


(Mar Sikorski) #7

Dzięki za pomoc!