Nie mogę wejść do BIOSu

Kupiłam na allegro laptopa. Uruchamiał się tylko BIOS, bo żadnego systemu operacyjnego nie było. Zrobiłam płytę startową win98se (Nero) korzystając z linku podanego niżej:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … e84baf4183

Laptop nie posiada stacji dyskietek dlatego chciałam zrobic to przez płytę. Włożyłam płytę i po chwili pojawił się czarny ekran. Tak już zostało, pomimo włączania i wyłączania wciąż jest czarny ekran (tylko mruga kursor). Nie można wejśc do BIOSu. Chyba coś zepsułam, ale co i czy da sie to naprawić?

Ciekawe… :?

Masz może płytkę z XP? to spróbuj na niej odpalić,

jeśli nie masz to może zresetowanie BIOS’u da jakąś różnice, ale do tego będziesz musiała rozkręcić laptopa.

Więcej nie przychodzi mi do głowy.

Czy da sie to naprawić…? wszystko idzie naprawić…

Tylko trzeba wiedzieć jak…

xp mam, ale nic się nie dzieje - słychać, że się kręci, a za chwilę przestaje - jakby go nie widział. A na ekranie ciagle ciemność. Jak trzeba to go rozkręcę, ale co potem? Czy grozi, że go jeszcze bardziej zepsuję?

Tak raczej jak sie na tym nieznasz to nie rozkręcaj. Zanieś lepiej do serwisu bo jeżeli jeszcze coś zepsujesz to potem będziesz musiał niepotrzebnie płacić więcej

Jeżeli jestes kompletnie nie obeznana w tych sprawach

to radziłbym nie ruszać…

Ale jeśli chcesz zaryzykować (a nie daje nawet 60% pewności że to zadziała) to:

Musisz rozkręcić laptopa (od dołu jest pewnie jakaś klapka,

to zalezy od modelu laptopa) i wyjąć tam taką okrągłą bateryjkę.

Powinnaś ją zostawic wyjęte przez jakieś nawet 20 min. (oczywiście

przed rozkręceniem nie zapomnij wyjąć baterii z laptopa :wink: )

Potem włuż baterię i zkręć laptopa…

BIOS powinien być zresetowany.

Złączono Posta : 01.12.2007 (Sob) 21:13

Ale jeśli możesz to zalecam tak jak pisze kolega dean999

zanieść go do serwisu…

Złączono Posta : 01.12.2007 (Sob) 21:15

Jeżeli masz jeszcze blomby na laptopie to tym bardziej radziłbym nie ruszać.

a jaka duża jest ta bateryjka? rozkręciłam, a na środku jest okrągłe coś wielkości 1 zł i na tym naklejone coś białego. Czy to jest ta bateryjka?

Bateryjka jest gdzies o średnicy 1 cm (jest srebrna i okrągła)

A to cos białego naklejonego na nia to pewnie jest bląba,

(po jej zerwaniu nie będziesz mogła oddać laptopa na gwarancję).

Udało się, BIOS się zrestartował. Teraz chciałabym wgrać win98se, ale płytka stworzona jako startowa w Nero psuje mi znowu BIOS. Wypaliłam więc druga płytke startową (tym razem jako dane). Ale laptop jej nie widzi. Win xp też jest niewidzialny (nie wiem dlaczego).

Złączono Posta : 01.12.2007 (Sob) 21:48

blomba była na obudowie - musiałam ja zerwać, żeby wykręcic śrubkę. Ale to już nie ważne - nie musiałam wyjmować baterii - wystarczyło odłączyć od reszty :slight_smile:

Złączono Posta : 01.12.2007 (Sob) 21:57

Kolejnośc Boota: na pierwszej pozycji mam: ATAPI CD-ROM Drive, ale laptop nie widzi żadnej płyty. Help!

Być może napęd jest uszkodzony…

Zresztą to jest jak wróżenie z fusów…

lapek powinien widzieć tylko bootowalne płyty…

Może spróbuj ściągnać jakaś wersje Live-CD Linuxa i sprawdzić czy działa.

Proszę Pana aby mógł Pan uruchomić instalacje systemu z płyty nieważne czy to rodzina Windows czy Liux płytka musi być bootowalna i musi mieć Pan ustawione w Biosie jako Pierwszy napęd Frist napęd CDROM moze Pan to zmienić na stałe w Bios lub przy uruchamianiu jak włącza się bios włączyć Boot Menu F 12, lub F 8 lub F 2 jak się uruchamia komputer zaraz na poczatku pisze Panu jakim poleceniew wchodzi Pan w Bios nie zawsze jest to Delete oraz jakie polecenie odpowiada za BootMenu które wywołuje liste napedów i wtedy wskazuje Pan rzadany napęd, dysk z którego ma wystartowac

próbowałam linuxa, ale cos mi nie wychodziło (dwie płyty nagrałam, a żadnej nie widział lapek), ale po kilku kombinacjach wszystko poszło niby gładko - uruchomił sie w końcu xp z płyty, ale po zainstalowaniu (niby pomyslnie, chociaż w trakcie instalacji wyskakiwały komunikaty o braku możliwości skopiowania kilku plików) zamiast otwierania się windowsa to mam komunikat, że jakis krytyczny cos tam i “proces zakończył się niespodziewanie ze stanem 0 (…) System został zamknięty” Wina płytki, czy laptopa?

moze zle wypalasz plyty jesli sciagneles linuksa to zapewne obraz znajdz jaki kolwiek program do wypalania obrazow i nagraj do na plyte i wsadz do napedu nigdy nie nagrywaj plyty jako dane

Faktycznie - źle wypalałam linuxa (jako dane). Wypaliłam teraz jako obraz i próbowałam potem uruchomić na laptopie - wyskoczyła informacja, że nie znaleziono “kernel image”. O co chodzi?

ale wszedl ci obraz botowania z plyty czy co ?? troszke szerzej najlepiej jakis skrenn obrazu przy bledzie wtedy mozna cos wiecej powiedziec

Jak na prawdziwą blondynkę przystało - musiałam wypalić 7 płytek zanim zrobiłam to dobrze :slight_smile: Linux cd-live odpalił :slight_smile: Widocznie moja kopia xp jest jakas felerna. Dzięki wielkie! Jesteście kochani! Teraz musze poszukać lepszej kopii xp, albo jakoś płytke startową stworzyć do 98. Czy można zrobić płytkę startową tak jak linuxa? To co znajduje się na dyskietce startowej wgrałam na płytkę, ale nie ruszyło. Chyba, że znowu coś namieszałam :oops:

hmm ciezko mi powiedziec ale prawdopodobnie tak jak masz nera to wybierz z menu boot cd i wrzuc tam zawartosc dyskietki startowej od win 98 ale niewiem czy to pujdzie

ja bym radził zrobić botowalny obraz z UltraIso albo innego programu do robienia obrazów płyt - juz kilka razy próbowałem w nero - zawsze krzaczyło - teraz jak chce robić jakikolwiek obraz płyty czy do linuxa czy do mac’a czy microsoftu robie w Ultra Iso - zawsze działa

jest sposób na to by wypalić płyte tak by nie potrzebowała dyskietki na start w W98SE - ale nie polega to na wrzuceniu plików z dyskietki - to najidiotyczniejsza metoda - tylko na stworzeniu pliku który Bios bedzie czytał - pytanie jaki to bios Ami, Avard, Phoenix albo jakiś inny który zawsze bedzie krzaczył