Nie moge włączyć mandarynki

(P Pawel47) #1

Mam system linux madrake 10 plzainstalowany najprawdopodobniej poprawnie gdzy wybieram w programie startowym system linux pokazuje sie czarny ekran i jest tam napisane:

Mandrake linux relase 10.0(official) bri586

kernel2.6.3-7mdk on an i68/ttyi

00-0a-e6-ad-6d-2c login:

i tyle nie wiem co począć dalej za pomoc z góry dziękuję.

Wszysko wskazuje na to że system Ci się uruchomił.

Teraz musisz wpisać login (enter), hasło (enter) i już jesteś zalogowany i możesz działać.

(P Pawel47) #3

Niestety to nie takie proste po naciśnięciu klawisza enter spowrotem pokazuje się to co co napisałem. Można tak naciskać enter w nieskończoność :lol:

A czy przed wciśnięciem entera wpisałeś swój login?

(P Pawel47) #5

swój login to znaczy jak sie nazywa administrator??

(Nlukasn) #6

login to nazwa urzytkownika jaką założyłeś po instalaji,

najprościej wpisz root i później jego hasło

PS. po co Ci linux? Skroro Ty nawet nie potrafisz się zalogować (bez urazy)

dla szpanu?

Ja zapytam inaczej: zanim zainstalowałeś Linuksa, przeczytałeś coś na jego temat? Oprócz tego że jest taki fajny, bezpieczny itp.

Jeżeli nie (a podejrzewam że tak jest), to nadrób zaległości, a potem zabierz się za ten system.

(P Pawel47) #8

Wiele czytalem i duzo o nim wiem ale takiej odpowiedzi sie nie spodziewalem :o

Skoro wiele czytałeś i wiele o nim wiesz, to dlaczego nie potrafisz poradzić sobie z najprostszymi rzeczami, nie wspominając o tym, że nie wiesz nawet co to jest "login".

(P Pawel47) #10

Dobra moze jestem zielony > :frowning: ale i tak troszke czytalem a jak areh bym wpisal swuj login to następnie tzreba wpisać hasło a potem jestem zalogowany ale dalej jest czarny ekran i morzna wpisywac polecenia.

No i o to chodzi.

Jeżeli zainstalowałeś iksy (KDE czy coś innego), to wpisz "startx" i powinny Ci odpalić. Jeżeli nie odpalą, tzn. że coś albo źle zainstalowałeś, albo masz źle skonfigurowanego xorga, albo wogóle nie zainstalowałeś iksów. Wtedy musisz kombinować dalej.

(P Pawel47) #12

Nie odpala po wpisaniu polecenia "startx" pokazuje się ciąg napisów ana końcu jest napisane:

XIO:fatal io error 104 (connection reset by peer) on x server. No i tyle morze ktoś z forum wie dokładniej co to za błąd.

(Nlukasn) #13

coś wydaje mi się, że nie zaistalowałeś x'ów :slight_smile:

jaką masz karte graficzną?

(P Pawel47) #14

Mam GeForce FX 5200, niewiem co to są x'y:). Natomiast zainstalowałem mndrake 10.1 i działa poprawnie jedzyneie z zalozeniem internetu mam problem wszystko jest ok wszystkie ip itp. a netu niema. Mam kartę Karta Realtek RTL8139 Family PCI Fast Ethernet NIC moze ktos wie jak ten cały armagedon napraiwc???

Zdecyduj się w końcu. Raz piszesz że nie możesz włączyć iksów, później że wswzystko jest w porządku. Jeżeli te iksy Ci startują, to w MDK jest cyba jakieś centrum sterowania czy Control Panel (nie pamiętam, MDK nie widziałem na oczy już od jakiegoś roku). Tak jest zakładka dotyczaca sieci i wszystko możesz sobie tam ustawić.

(P Pawel47) #16

No wlasnie o to hodzi wszystko pieknie poustawiane a netu niema i klapa. Niewiem co jest nie tak

(Nlukasn) #17

fajas111 x'y to to samo co jak to pisaliście 'iksy'

(mówiłeś, że sporo o Linux'ie czytałeś to powinieneś wiedzieć co to jest)

areh fajas wcześniej miał problem z 10, przeszedł na 10.1 teraz :slight_smile:

też mandarynki od roku na oczy nie widziałem :slight_smile:

fajas szukaj sobie tam odpowiedzi:

http://forum.mandrake.pl/search.php?searchid=37433

i oczywiście google

(P Pawel47) #18

Mówcie do mnie pawel ja juz pisze linuxa ale znallazlem słabe rozwiązanie trzeba włączyc lub wyłączyć moduł APIC w biosie zalerznie od systemu morze znajdzie sie jakis linuxowy maniak na tym forum i wie jjak bezbłędnie rozwiązac ten problem:).

(Johny) #19

Konfiguracje znajdziesz e systemie,pobaw się menu i znajdz Centrum Sterowania tam znajdz ustawienia sieci i ikonę konfiguracji połączenia internetowego,piszesz,że masz kartę realteka,pod Linuxem te karty działają od razu,Mandrake będzie zadawał pytania o rodzaj i to będzie moduł 8139too z listy wybiesz realtek