Nie moge włączyć mandarynki

Mam system linux madrake 10 plzainstalowany najprawdopodobniej poprawnie gdzy wybieram w programie startowym system linux pokazuje sie czarny ekran i jest tam napisane:

Mandrake linux relase 10.0(official) bri586

kernel2.6.3-7mdk on an i68/ttyi

00-0a-e6-ad-6d-2c login:

i tyle nie wiem co począć dalej za pomoc z góry dziękuję.

Wszysko wskazuje na to że system Ci się uruchomił.

Teraz musisz wpisać login (enter), hasło (enter) i już jesteś zalogowany i możesz działać.

Niestety to nie takie proste po naciśnięciu klawisza enter spowrotem pokazuje się to co co napisałem. Można tak naciskać enter w nieskończoność :lol:

A czy przed wciśnięciem entera wpisałeś swój login?

swój login to znaczy jak sie nazywa administrator??

login to nazwa urzytkownika jaką założyłeś po instalaji,

najprościej wpisz root i później jego hasło

PS. po co Ci linux? Skroro Ty nawet nie potrafisz się zalogować (bez urazy)

dla szpanu?

Ja zapytam inaczej: zanim zainstalowałeś Linuksa, przeczytałeś coś na jego temat? Oprócz tego że jest taki fajny, bezpieczny itp.

Jeżeli nie (a podejrzewam że tak jest), to nadrób zaległości, a potem zabierz się za ten system.

Wiele czytalem i duzo o nim wiem ale takiej odpowiedzi sie nie spodziewalem :o

Skoro wiele czytałeś i wiele o nim wiesz, to dlaczego nie potrafisz poradzić sobie z najprostszymi rzeczami, nie wspominając o tym, że nie wiesz nawet co to jest “login”.

Dobra moze jestem zielony > :frowning: ale i tak troszke czytalem a jak areh bym wpisal swuj login to następnie tzreba wpisać hasło a potem jestem zalogowany ale dalej jest czarny ekran i morzna wpisywac polecenia.

No i o to chodzi.

Jeżeli zainstalowałeś iksy (KDE czy coś innego), to wpisz “startx” i powinny Ci odpalić. Jeżeli nie odpalą, tzn. że coś albo źle zainstalowałeś, albo masz źle skonfigurowanego xorga, albo wogóle nie zainstalowałeś iksów. Wtedy musisz kombinować dalej.

Nie odpala po wpisaniu polecenia “startx” pokazuje się ciąg napisów ana końcu jest napisane:

XIO:fatal io error 104 (connection reset by peer) on x server. No i tyle morze ktoś z forum wie dokładniej co to za błąd.

coś wydaje mi się, że nie zaistalowałeś x’ów :slight_smile:

jaką masz karte graficzną?

Mam GeForce FX 5200, niewiem co to są x’y:). Natomiast zainstalowałem mndrake 10.1 i działa poprawnie jedzyneie z zalozeniem internetu mam problem wszystko jest ok wszystkie ip itp. a netu niema. Mam kartę Karta Realtek RTL8139 Family PCI Fast Ethernet NIC moze ktos wie jak ten cały armagedon napraiwc???

Zdecyduj się w końcu. Raz piszesz że nie możesz włączyć iksów, później że wswzystko jest w porządku. Jeżeli te iksy Ci startują, to w MDK jest cyba jakieś centrum sterowania czy Control Panel (nie pamiętam, MDK nie widziałem na oczy już od jakiegoś roku). Tak jest zakładka dotyczaca sieci i wszystko możesz sobie tam ustawić.

No wlasnie o to hodzi wszystko pieknie poustawiane a netu niema i klapa. Niewiem co jest nie tak

fajas111 x’y to to samo co jak to pisaliście ‘iksy’

(mówiłeś, że sporo o Linux’ie czytałeś to powinieneś wiedzieć co to jest)

areh fajas wcześniej miał problem z 10, przeszedł na 10.1 teraz :slight_smile:

też mandarynki od roku na oczy nie widziałem :slight_smile:

fajas szukaj sobie tam odpowiedzi:

http://forum.mandrake.pl/search.php?searchid=37433

i oczywiście google

Mówcie do mnie pawel ja juz pisze linuxa ale znallazlem słabe rozwiązanie trzeba włączyc lub wyłączyć moduł APIC w biosie zalerznie od systemu morze znajdzie sie jakis linuxowy maniak na tym forum i wie jjak bezbłędnie rozwiązac ten problem:).

Konfiguracje znajdziesz e systemie,pobaw się menu i znajdz Centrum Sterowania tam znajdz ustawienia sieci i ikonę konfiguracji połączenia internetowego,piszesz,że masz kartę realteka,pod Linuxem te karty działają od razu,Mandrake będzie zadawał pytania o rodzaj i to będzie moduł 8139too z listy wybiesz realtek